אני רק שאלה. [חדש]
SilentMike   יום ה', 07/08/2008 שעה 0:54 אתר אישי
איך זה יכול להיות ששמעון פרס נפגש עם ג'ון קנדי ב-‏1964 כאשר זה מת ב-‏1963?

ועוד משהו:

אני חושב שעם כל הכבוד להחלטות הנכונות שאולמרט ביצע פה ושם, אין להתעלם מההחלטות הלא נכונות שהוא ביצע. אפילו שעון עומד צודק פעמיים ביום, כך שאני לא רואה סיבה להתרשם מכך שאולמרט צדק פעמיים ב-‏1000 ימים.

האיש לא סתם מושחת. הוא השחית את מידות המדינה הזו. ההתעקשות שלו להישאר בשלטון כשכל ראש ממשלה שמכבד את המעמד היה צריך להתפטר, והתמרונים הפולטיים שבזכותם הוא מחזיק מעמד בשנתיים האחרונות עשו לנו נזק נורא. ראש ממשלה אחר היה יכול לעשות את אותן החלטות נכונות (בעזרת אנשי המקצוע בתחומי הבטחון והכלכלה) בלי לבזות את התפקיד ולדרדר את אמות המידה הדמוקרטיות.

וזה עוד בלי להזכיר את מלחמת לבנון, את השביתות במערכת החינוך, את העובדה שעדיין אין נישואים אזרחיים (או ברית זוגיות), את המינוי של הירשזון לשר אוצר...

האבטלה נמוכה? אני לא זוכר שום תוכנית נועזת של אולמרט בר-און או הירשזון שדאגה לכך. כל מה שזה אומר הוא שאולמרט לא הפריע לאנשי המקצוע לעשות את העבודה שלהם. היינו יכולים לחסוך את המשכורת שלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני רק שאלה. [חדש]
אורי קציר   יום ה', 07/08/2008 שעה 8:41
בתגובה לSilentMike
אתר אישי
שנת 1964 היא טעות שלי, כמובן. תיקנתי. תודה על ההערה.

אין לי בעייה עם שלוש הפסקאות הבאות שלך. אבל זה לא היה מאמר ביקורת על אולמרט. אמרתי במפורש שלדעתי עשה נכון כשהודיע שלא ימשיך הלאה אחרי הפריימריז בקדימה והסיבות שציינת הן חלק ממה שהביא גם אותי לחשוב כך. אבל ההשוואה לשעון עומד היא טעות. שעון עומד אינו עושה דבר. לעומת זאת, כדי לקבל החלטה על פעולה צבאית בשטחה של מדינה עוינת צריך לא מעט אומץ. אותם ''אנשי מקצוע'' שעליהם אתה מדבר לא קמים יום אחד, מניעים מטוסים ויוצאים לטייל מעל סוריה. מישהו צריך לקבל החלטה על כך ולהורות להם לצאת למבצע. עולה על דעתך שמנחם בגין - שלטעמי היה אדם הגון אבל ראש ממשלה גרוע שהביא למאות אחוזי אינפלציה, להסתבכות במלחמה שארכה שלוש שנים ולהשתלטות מפלגות חרדיות על מוקדי השפעה שלא היו ברשותן קודם לכן - רק ''לא הפריע לאנשי המקצוע לעשות את העבודה שלהם'' כשהללו המריאו למבצע הפצצת הכור העיראקי?

כנ''ל בעניין הכלכלי. אני מניח שביקור קצר באתר משרד האוצר יוכל להראות לך אי-אלו רפורמות שנעשו שם בשנים האחרונות, כולל בתקופת אולמרט ובר-און. אותם ''אנשי מקצוע'' שאתה מדבר עליהם בתחום הכלכלי - האם אין הם במקרה אותם אנשי מקצוע שהמדיניות שעיצבו הביאה לעליית האבטלה? ומי בדיוק מורה להם מה לבצע? הם מחליטים על דעת עצמם? לשר שמעליהם ולראש הממשלה מעליו אין מילה בכל זה?

אתה נוטה לראות את אולמרט כהתגלמות הרוע המוחלט. הוא עשה לא מעט שטויות, הסתבך בלא מעט פרשיות שחיתות ועכשיו הוא משלם על כך מחיר ציבורי כבד - וטוב שכך. אבל אי אפשר לקחת ממנו את מה שמגיע לו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני רק שאלה. [חדש]
SilentMike   יום ו', 08/08/2008 שעה 9:42
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אני נוטה לראות את אולמרט כהתגלמות האפס המוחלט, ולא הרוע המוחלט.

אני לא חושב שהיה ראש ממשלה סביר שלא היה מפציץ את הכור הסורי, בהנחה שזה באמת מה שזה היה. זו היתה החלטה נכונה, אבל לא מרשימה או אמיצה במיוחד.

אני לא רואה איך אפשר לתת קרדיט על המדיניות הכלכלית לאולמרט מעבר ל-''לא הפריע''. אני לא זוכר איזו יוזמה כלכלית שהוא הנהיג. אני לא זוכר שינוי כיוון. אני כן זוכר פרשיות שחיתות, התנכלות לחשב הכללי, מינוי חבר אחד שנאלץ להתפטר בגלל חשדות כבדים לשחיתות, ואח''כ מינוי פוליטי טהור של בעל-ברית, עורך-הדין רוני בר-און, שאני לא יודע מה אמור להיות הקשר שלו למשרד האוצר ולכלכלה. קשה להגיד לאור עובדות אלה שאהוד אולמרט מילא תפקיד חיובי פעיל בירידת האבטלה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני רק שאלה. [חדש]
אורי קציר   יום ו', 08/08/2008 שעה 11:01
בתגובה לSilentMike
אתר אישי
חבל על הוויכוח, משום שממילא דעתך על אולמרט כבר נקבעה. מכל מקום, אם לא צריך אלא ראש ממשלה סביר'' כדי להחליט על הפצצת כור גרעיני בשטח מדינת אויב, כי אז אתה עצמך מגדיר את אולמרט כ''ראש ממשלה סביר''. אני לא בטוח שחשבת על הלוגיקה הזו, אבל זה מה שיצא.

לעניין הכלכלה: התוצאות מדברות. אי אפשר לומר שאולמרט אחראי לכל עניין שלילי אבל להודיע ששיפור כלכלי או כל תהליך חיובי אחר שמתרחש בתקופתו אינו בדיוק פרי מעשיו.

מייק, בוא נעזוב - ולו לפיסקה הזו לבד - את עניין אולמרט, שהרי לא נסכים כאן. אבל נסה נא להחיל את אופן השיפוט הזה על ראשי ממשלה אחרים ותקבל תוצאות מעניינות למדי. בן גוריון, לפי השיטה הזו, היה אחראי למדיניות הקיצוב והצנע, להקמת המעברות, לצנזורה הבוטה של התקשורת - אבל החלטה על הקמת מדינה, בהינתן שהאנגלים מסתלקים מכאן בהתאם להחלטת או''ם ומדינות ערב כבר הודיו על פלישה צבאית מאורגנת לכאן, היא משהו שכל ''ראש ממשלה סביר'' היה עושה. ואולי גם כל ''ראש ממשלה סביר'' היה מקים כור גרעיני או מקים מוביל מים ארצי? כי זה מה שמשתמע מהדרך בה אתה מחלק ציונים לכהונת ראש ממשלה.

לכל ראש ממשלה היו פעולות טובות וגרועות. אפסים מוחלטים קיימים רק בפיסיקה. בדרך כלל לא מגיע למשרה הזו אדם שהוא נטול כישורים לחלוטין, בין אם מקורו בשמאל ובין אם בימין. אפשר לומר עליו שהוא אופורטוניסט, נטול חזון, חסר כושר מנהיגות או מושחת מהיסוד - אבל נטולי כישורים מוחלטים עוד לא היו כאן. היו הרבה שבזבזו את האשראי שניתן להם והסתבכו בשטויות ובריצה חסרות מעצורים לשימור השפעתם בכל מחיר, כולל מחיר מוסרי כבד. אולמרט, לטעמי, הוא אדם מוכשר שהסתבך בפרשיות שחיתות אינספור ושבשל כך היה עליו להודיע על פרישה כבר מזמן. כישרון הניהול שלו אינו מתבטל בשל שחיתות המידות המיוחסת לו. וממשם כשם שלא ניתן ליטול מניקסון איש ווטרגייט את הדטאנט עם ברית המועצות, את הפשרה עם סין ואת הקמת הסוכנויות לאיכות הסביבה ולמלחמה בסמים - כך גם אי אפשר ליטול משום מנהיג אחר, בעייתי ככל שיהיה, את שהשיג לחיוב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני רק שאלה. [חדש]
SilentMike   יום ג', 19/08/2008 שעה 1:19
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
סליחה על התגובה המאוחרת. הייתי עסוק ולא בהרבה בלוגים

אפילו שעון עומד מדייק פעמיים ביום ואפילו אולמרט סביר פעמיים בקדנציה. לא יותר מזה. אין דין הקמת המדינה כדין ההפצצה בבושר. תתעניין אצל ההיסטוריונים אם זו היתה עניין של מה בכך. בבן-גוריון היה צד דיקטטורי, ואכן היום זה לא היה אוכל (אני מקווה) אבל מה שהוא עשה בניהול היה מעבר לסביר. הניהול של האדון אולמרט היה פשוט קטסטרופה. למעשה, גרוע מקטסטרופה, ראש ממשלה קטסטרופלי סתם עף כמו טיל. למרבה הצער, דבר אחד שאולמרט ידע לנהל (בניגוד למלחמות ומדיניות), זה את השרידה הפוליטית שלו, והוא נשאר, כפי שאמרת, הרבה יותר מדי זמן על הכיסא. ההישארות המיותרת והבזיונית הזו מוחקת כל הישג שולי שאולי היה לו, משום שזה פשוט מחוויר לעומתה. אולמרט ראוי להיזכר לדיראון עולם, למען ידעו ראשי ממשלה בעתיד מה לא לעשות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010