דניאלה, מיכלי [חדש]
אדר   יום ג', 08/07/2008 שעה 22:54 אתר אישי
קודם כל פוסט נהדר ותודה על הקישור.
דניאלה, אני שמחה שהגבת פה. הצלחת לנסח בדיוק את מה שאני ניסיתי להגיד ומרוב עצבים לא יצא לי.
אני חושבת שחל איזה בלבול בנוגע למושג ''הומור שחור''. אכן, הומור שחור עוזר להתמודד עם מצבי מצוקה. למשל, כשהייתי בבית חולים בתאילנד והייתי ממש בשיא הדיכאון צחקתי ממש הרבה על עצמי, על יתושים ועל הקדחת המטופשת שחליתי בה. וזה עוד כלום לעומת הומור שמשתמשים בו אנשים נכים, חולי נפש, יתומים, אתם יודעים, אנשים שממש סובלים וזקוקים להומור הזה כדי באמת לנתק את עצמם מהסיטואציה הנוראית שהם מתמודדים איתה ולהסתכל עליה קצת ''מבחוץ''.
אבל הקשר בין הומור מהסוג הזה לבין איזו הלצה על רובוטריקים שעה (!) אחרי פיגוע הוא רופף מאוד. קיים היום סוג של הומור שהוא פשוט סממן של ניתוק חברתי, אנושי, פוליטי. הומור מהסוג הזה פשוט מאפשר לנו להתנתק באופן אוטומטי מהצורך להישיר מבט אל מציאות שאנחנו לא רוצים להסתכל עליה, אין לנו כוח אליה, לא רוצים להתעניין בה. זה לא בא מרוע, זה בא מעצלות. אז אל תנסו לייפות את זה באיזו עלק התמודדות, לא את הסוג הזה של תגובה. רוצים לצחוק? תצחקו על דברים אחרים, תאמינו לי שיש מספיק עוולות וחולות רעות בחברה ובמדינה שדורשות תגובה. אנשים דרוסים הם לא אחת מהן.
שוב, לא אומרת שיש לאסור על דברים כאלה ואני ממש לא רוצה לצנזר אף אחד. אבל מותר גם לומר שזה לא מוצא חן בעיני.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דניאלה, מיכלי [חדש]
michaly   יום ג', 08/07/2008 שעה 23:57
בתגובה לאדר
אתר אישי
מה שכתבת הוא נכון, אבל אנשים שצוחקים לא מתנתקים אלא כן איכשהו מתמודדים. התנתקות זה מה שאני עשיתי בהקשר של הפיגוע הזה. בתור התחלה רק שמעתי עליו בערך שלוש שעות אחרי שהוא קרה, אבל זה עוד בסדר כי לא הייתי באותו יום ליד מקור חדשות.אחרי ששמעתי לא עשיתי עם זה שום דבר. ממש שום דבר.

לדעתי מעבר לתגובה הרגשית הראשונית (של ''איך הם מעזים'') את אמורה להיות יותר מודאגת מאי התגובה שלי מאשר מהתגובה חסרת הרגישות של מי שצחק. ואגב, זה לא בא אצלי מעצלות אלא כפי שניסיתי לענות לדניאלה, מתוך דאגה ליציבותי הנפשית ומתוך החלטה מודעת לשים גבולות לכמות הדאגות שלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010