הסרט ''מיתה משונה'' [חדש]
michaly   שבת, 17/05/2008 שעה 23:32 אתר אישי
שודר הערב בערוץ 8, וממנו עולה, בין השאר, כמה דברים מפתיעים ומטרידים למי שמכיר את ניל''י רק מדבורה עומר וממה שלומדים בבי''ס יסודי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסרט ''מיתה משונה'' [חדש]
נוגה   יום א', 18/05/2008 שעה 2:40
בתגובה לmichaly
לא יודעת אם שמת לב לזה, אבל אורי לא ממש הסתמך על שרה גיבורת ניל''י. אגב, ספרה של דבורה עומר אינו בלתי מדויק. הוא מתמקד בפעילות ניל''י בארץ ישראל ולכן אינו מכסה את מעשי אהרון, אלכסנדר ורבקה בחו''ל. מה שנוגע לארץ ישראל, הוא כולל את רוב הפרטים העיקריים וככל שידיעתי משגת הדבר היחיד שמומצא שם הוא מערת הגדעונים, שכנראה לא הייתה ולא נבראה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסרט ''מיתה משונה'' [חדש]
michaly   יום א', 18/05/2008 שעה 6:40
בתגובה לנוגה
אתר אישי
לא טענתי שאורי הסתמך על דבורה עומר, אבל הידע של רוב האנשים בארץ מסתמך עליו, ומה שלא כתוב שם, למש, זה הטענות שמשמיעים תושבי זכרון בסרט כלפי האהרונסונים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסרט ''מיתה משונה'' [חדש]
אורי קציר   יום א', 18/05/2008 שעה 14:12
בתגובה לmichaly
אתר אישי
צריך לקחת בחשבון שיש בנושא הזה גם הזדהויות פוליטיות שתקפות אפילו לימינו אנו. משפחת אהרונסון, וכמוה לא מעט משפחות איכרים שהגיעו ארצה בעלייה הראשונה, חשה זרות כלפי אנשי העלייה השנייה שהיו סוציאליסטים בהכרתם, העדיפו את ערך העבודה (ולא את הבעלות על הרכוש) וכדומה. בתרגום למונחים פוליטיים בני זמננו, אנשי תנועת העבודה היו ממוקמים ממפא''י ההסטורית ושמאלה ואילו האהרונסונים היו נחשבים לימים כליברלים שהאוריינטציה המדינית שלהם היא מעט ימינה מהמרכז.

ולמה אני מספר את כל זה? משום שחלקים מהטקסטים היותר מפורסמים בנושא פרשת ניל''י נכתבו על ידי אנשים שאהדתם הפוליטית הייתה נתונה לאהרונסונים וחשיבתם האידיאולוגית היא ימינה מהמרכז. אליעזר ליבנה היה ממוקם באגף הימני של מפא''י ואחרי מלחמת ששת הימים נמנה על תומכי ארץ ישראל השלמה. יוסף נדבה היה רוויזיוניסט כל חייו ובין השאר פעל למען מתן לגיטימציה היסטורית ליוסף לישנסקי (שהיה אויבו של ארגון ''השומר''), אבא אחימאיר ושאר נאשמי פרשת ארלוזורוב (שבאו משורות הימין הפוליטי). ואם אני זוכר נכון את מאמריו של הלל הלקין שיצא לי לקרוא עם השנים, גם הוא מזדהה עם הימין המדיני.

שיהיה ברור: ללא קשר לעמדות פוליטיות, מדובר באנשים רציניים ומוכשרים ביותר ואני מאמין שעשו את עבודתם המחקרית ברצינות של ממש ובכישרון רב. ועדיין, האוריינטציה הפוליטית משחקת תפקיד בעיצוב זווית הראייה של החוקר את מושא המחקר. באופן טבעי, יש לחוקרים מהימין עניין להראות שהיסטורית מושאי אהדתם צדקו בדרכם. כדי להראות זאת צריך להוכיח שהופעלה נגדם התנגדות משמעותית. ההתנגדות יכולה להיות פוליטית - או סתם של בני אדם שלא סבלו את האהרונסונים (בזכרון יעקב אף פעם לא היה רוב לסוציאליסטים מאנשי העלייה השנייה), ראו במעשיהם התגרות וסיכון מיותרים המאיימים על הקולקטיב היהודי כולו ולעתים גם התנכלו להם.

באותה מידה, אגב, אני מניח שגם דבורה עומר הושפעה מעמדה פוליטית אישית כאשר כתבה את ספרה. ראשית, יש לעשות עימה צדק ולומר שב''שרה גבורת ניל''י'' יש לא מעט איזכורים לחששם של אנשי המחתרת מפני הלשנתם של יהודים דווקא. אבל נכון הוא שעיקר החשש הוא מהטורקים ומהערבים.

אגב, זה לא משנה הרבה. שרה אהרונסון וחבריה הפכו כבר מזמן למיתוס גבורה (ארצ)ישראלי. ההיסטוריה הוכיחה שהצדק היה עימם ושתחת שלטון המנדט הבריטי התקדמה ארץ ישראל לעצמאות מדינית במהירות רבה יותר מאשר תחת שליטת הטורקים. זה ברור היום לכלל הציבור, ימין ושמאל כאחד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010