מספר בירות [חדש]
אלדד   יום א', 16/12/2007 שעה 10:00
אורי, האם לדעתך רואי שבישראל יהיו מספר בירות (כמו בדרום אפריקה). למשל: ירושלים - בירה היסטורית; תל אביב - בירה מסחרית; הרצליה - בירה חברתית ?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מספר בירות [חדש]
אורי קציר   יום א', 16/12/2007 שעה 10:15
בתגובה לאלדד
אתר אישי
אין מספר בירות בדרום אפריקה. פרטוריה היא הבירה הרשמית, והיא ירשה בכך את יוהנסבורג, שבמשך שנים הייתה בירת המדינה. קייפטאון היא עיר גדולה וחשובה, אבל אינה בירה של המדינה כולה ומימיה לא הייתה כזו. לחלק מהערים בדרום אפריקה היה מעמד של בירת המדינות בהן הן שוכנות (מחוז הכף, קוואזולו-נטאל ועוד).

בניית בירה חדשה היא עניין מורכב וחשוב, ולמעשה יש לכך כמה דוגמאות לא רעות. בברזיל הוחלט לבנות את הבירה ברזיליה על רמה גבוהה בלב הג'ונגלים, בין השאר במטרה ליישב את האזור הזה ולפתחו (וגם כדי להכריע במאבק הבלתי-נגמר בין סאו פאולו לריו זה ז'נירו). באוסטרליה נבתנה בירה חדשה, קנברה, לאחר שלא עלה בידי האוסטרלים לפשר במאבק על הבכורה בין סידני למלבורן. גם בחוף השנהב ובבורמה נבנו בירות חדשות. אבל בכל המקרים האלה היה מדובר בפרויקט ארוך שנים, עתיר משאבים ומתוכנן לכל פרטיו.

מכל מקום, אני לא מאמין במספר בירות. בירה היא עניין פורמאלי. יש צורך באחת כזו ולא ביותר. ממילא התואר של ''בירה מסחרית'' או ''בירה תרבותית'' הוא עניין שאינו תלוי בהחלטה פורמאלית. איש לא החליט שתל אביב היא הבירה התרבותית של ישראל, אבל בפועל - בשל דינמיקה שפרנסי העיר עודדו במשך השנים ובגלל שמרנותה של ירושלים וריחוקה של חיפה - היא הפכה לכזו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010