[חדש]
ויליאם גאן   יום ב', 19/11/2007 שעה 23:08
קשר ישיר יש בין רצח סאדאת לבין ההתרחשויות האחרונות באיזור.
מקובל לחשוב כי סאדאת נרצח אך ורק בגלל שחתם הסכם שלום עם ישראל, אבל האמת מורכבת קצת יותר.
הרוצח, סגן איסטאמבולי, השתייך ל''אחים המוסלמים'' אותו אירגון איסלמי קיצוני שהחמאס הוא חלק ממנו.
מאז הקמתו ניסה האירגון לערער על הלגיטימיות של המשטר החילוני המצרי, ובזמן השלטון הנאצריסטי רבים מפעיליו הושלכו לכלא והוצאו להורג.
האידיאולוגיה המנחה אותו (ואת החמאס) גורסת הקמת מדינת הלכה איסלמית, וזאת כאלטרנטיבה לשלטון החילוני שבעיני האחים הוא אבי כל חטאת.
מאז ועד היום האיסלם הפונדמנטליסטי הולך ומתחזק, והשיא היה בהשתלטותו על רצועת עזה זמן קצר לאחר ההתנתקות.
כך שקו ישיר מחבר את שני האירועים הללו - רצח סאדאת ושלטון האחים המוסלמים בעזה.

בפרספקטיבה היסטורית מתברר כי השילטון החילוני במזרח התיכון היה קצר ימים, וזרמי המעמקים שתססו מתחת לפני השטח הולכים ומתעצמים לנגד עינינו.
האשליה כאילו קידמה ופיתוח כלכלי ימנעו את עליית האיסלם הרדיקלי אין לה על מה להסתמך לאור האירועים האחרונים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ג', 20/11/2007 שעה 11:23
בתגובה לויליאם גאן
אתר אישי
אין ויכוח על חתירתם ארוכת השנים של זרמים איסלאמיים רדיקליים במצרים להחלפת המשטר ולכינון מדינת הלכה. עובדתית, השלטון החילוני במצרים מחזיק מעמד כבר שנים ארוכות (המשטר הנוכחי, שסילק את השלטון המלוכני של פארוק ב-‏1952, שורד כבר 55 שנה). במהלך השנים עשו שליטי המדינה הזו ויתורים משמעותיים כדי להגיע למעין עמק השווה עם הדתיים המתונים ולגייס את תמיכתם במשטר אל מול ההקצנה הגוברת. הוויתור המשמעותי ביותר התבצע דווקא על בימי סאדאת, כאשר ב-‏1980 הוכנס תיקון לחוקה הקובע כי ההלכה האסלאמית (שאריעה) היא מקור החקיקה. במלים אחרות, כל חוק חדש אסור שיסתור את השאריעה. מאז, כמעט כל החקיקה הקשורה לנושא המעמד האישי מבוססת על השאריעה בלבד.

אבל יחד עם כל אלה, אינני סבור שהחילוניות המצרית נכשלה. היא מצויה במאבק מתמשך שקשה מאוד לנצח בו, בפרט כאשר הריבוי הטבעי הגובר והעוני הרבה מייצרים דורות המשך רבי-משתתפים לתנועות האיסלאמיות המבצעות דה-לגיטימציה למשטר.

אגב, תופעה מעניינת שם היא התקרנפות התקשורת. עיתונאים מצרים רבים רואים את נושא האסלאם הקיצוני כמשהו שלא צריך לדון בו בפומבי מול מדינות אחרות. אישית, הם מכירים בנזק שהוא גורם לארצם; אבל סלידתם מהשפעה מערבית גוברת על הצורך שלהם לקום מול האסלאם הקיצוני. לפיכך, חלק גדול מהאסונות שממיטות התנועות האלה על מצרים (פיגועים המוניים, למשל) מיוחסים לקונספירציות בינלאומיות, בדרך כלל בהשתתפות המוסד, ה-CIA וכדומה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010