מה לגבי שיטת השוברים? [חדש]
שמאלני   יום ו', 07/09/2007 שעה 15:35
שיטת השוברים הוצעה לראשונה ע''י הכלכלן מילטון פרידמן. כל תלמיד יקבל שובר בסכום מסויים אותו יוכל לפרוע באיזה בית ספר שהוא והוריו ירצו שילמד. דבר זה יתן בחזרה את החופש של ההורים לחנך את ילדם לפי השקפת עולמם, יחסוך כסף על ביוקרטיה מיותרת, ויתן למורים ולתלמידים יותר כסף לחינוך.
הדבר נעשה דרך אגב, בשבדיה שם לא הרשו להורים להוסיף כסף מעבר לסכום השובר כדי לא להפלות בין עניים לעשירים, וראו איזה פלא בתי הספר הפרטים והציבורים ישתפרו פלאים מכל הבחינות: הציונים, המרחב הסביבתי-בית ספרי, השגי התלמידים וכו'...
יש לנו היהודים מסורת של חינוך וידיעת קרוא וכתוב של אלפי שנים מדוע לתת לביוקרטיה להרוס אותה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה לגבי שיטת השוברים? [חדש]
ד''ר אוֹרי אמיתי   יום א', 09/09/2007 שעה 21:44
בתגובה לשמאלני
אתר אישי
מסורת החנוך היהודי אינה כוללת שוברים, זה בטוח. היא כן כוללת חנוך חובה מגיל 6-7 (למיטב ידיעתי, הראשונה בעולם), ומגבילה את מספר הדרדקים בכתה ל-‏25 (בבלי, בבא בתרא, כא א = http://kodesh.snunit.k12.il/b/l/l4302_021a.htm)

שיטת השוברים יכולה להיות יעילה, אבל אין להפיק מסקנות חותכות מארה''ב, שם בתי הספר ממומנים לרוב על ידי מס רכוש (השוברים מהווים רק חלק מן התקציב, ולא תמיד חלק הארי), או משהשוודים, להם יש חברה שואפת שוויון באופן מובהק (להבדיל מאצלנו).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

החינוך השבדי דווקא היה במגמת הדרדרות [חדש]
שמאלני   יום ב', 10/09/2007 שעה 0:43
בתגובה לד''ר אוֹרי אמיתי
החינוך השבדי דווקא היה במגמת הדרדרות לפני שהשיטה נוסתה. בארה''ב השיטה כמאט ואינה מיושמת ומטיבה בעיקר עם העשירים משום שילד שילך לבית ציבורי ילמד בחינם, וילד שילך לבית ספר פרטי יקבל רק תיקצוב חלקי.
החינוך היהודי הגלותי הובא כדוגמא לחברה בה לא היה חוק חינוך חובה, והורים יכלו לשלוח את ילדם לאיזה מלמד שחפצו.
לסיכום, אני רואה חינוך תעשייתי בעידן פוסט תעשייתי שהיה מתאים למאה הקודמת בה רצו ללמד קרוא וכתוב מסה של ילדים בעוד שהיום אנו רוצים יותר מזה, וילדים שונים זקוקים לשיטות הוראה שונות ולא למערכת דיקטטורית שמוציאה פס ייצור, וזה בעיה כלל עולמית שבשבדיה בזכות שיטת השוברים הביאו לפתרון טוב יותר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010