מאמר נגדי נוסף [חדש]
David Biron   יום ג', 03/07/2007 שעה 10:45
ולאבי:
על מיקומה של ישראל בדירוג כלשהו של אומות העולם ניתן לטעון לכאן ולכאן. גם לדעתי ישראל אינה מיגדלור מוסרי, אולם העניין שלפנינו הרבה יותר ממוקד מזה. מצד אחד מדובר בדוגמה הקיצונית ביותר של פליטות - קבוצה אתנית הנרדפת עד מוות בשל גזעה. מצד שני, לא זו בלבד ששרידיהם של פליטים יהודים עודם חיים עמנו, מערכת החינוך הישראלית עודה משננת את גינוי ''אדישות העולם'' ו''העמידה שכנגד'' באוזני תלמידיה, בו ביום שפליטים סודאניים מגורשים למצרים.

אני מאמין שיש לנקוט משנה זהירות בהשוואות היסטוריות, אבל מי שלא רואה את קווי הדמיון בין המדווח בעיתוני ישראל בשבוע האחרון לבין קורותיה של ה''סטרומה'' לוקה בעיוורון.
אפילו בגין היה מתהפך בקיברו לו אך יכול היה..
(רא' ''בתום מלחמת וייטנאם נמלטו מוייטנאם פליטים...'')

אם זו לא זילות השואה אז מה כן?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאמר נגדי נוסף [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ג', 03/07/2007 שעה 14:29
בתגובה לDavid Biron
אתר אישי
אני מסכים איתך שיש כאן צביעות רבה ביחסה הכפול של ישראל לגורל יהודיה וגורל תושבי דארפור, אך זהו מהלך העניינים הנורמאלי בעולם: מדינות אוחזות ברזון-ד'טרה משלהן, ויש בהחלט מוסר כפול בהתנהגותן, ממש כפי שיש מוסר כפול בהתנהגות יחידים במקרים רבים.

הבעייה של ישראל במקרה זה אינה קשורה למוסר כפול אלא קשורה ל'מוסר המשולש' להגדרתי – עליו כבר כתבתי רבות בעבר: למרות התנהגותה הצבועה של ישראל (כמו של המדינות האחרות), ממשיכה ישראל ומטיפה מוסר על התנהגותה של אירופה בשם הסתמכות על עברה הבעייתי של זו במלחמת העולם השנייה. הבעייה שבהטפת מוסר זו, אשר נעשית לרוב על ידי אזרחיה-שטרם-עלו-אליה, היא באנאכרוניזם שהיא יוצרת ביחס לבעיות חדשות, כמו גם השימוש המוגבר באפקט reductio ad hitlerum כדי להסביר את מה שלא בדיוק ניתן להסבר.

אותו מוסר משולש חוזר ומופיע גם בהתנהגות זו, שכן הפער העצום בין הדיבורים הרמים וההתנהגות האינטרסנטית ממשיך ומוביל למוראליזציה גם בתחום זה. ייתכן שהגיע הזמן להפסיק ולגלגל עיניים, להפסיק עם כל הסיפור של 'המגדלור הערכי' שמפיץ אור ובשורה לכאורה, ולהפסיק לגייס את העבר לכל ארגומנט בהווה, הן בימין והן בשמאל.

אגב, אני משער שהדיסונאנס האמוציונאלי הוא זה שגורם לרבים בשמאל להתקומם נגד החזרת הפליטים למצריים, שכן ההתמודדות עם נראטיב 'העם היהודי המוסרי, הקטן והצודק' נתקל במקרה זה בבעייה ובסתירה שקשה לרגש להתמודד עימה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאמר נגדי נוסף [חדש]
David Biron   יום ג', 03/07/2007 שעה 18:21
בתגובה לאלכסנדר מאן
אכן, המוסר המשולש הישראלי הוא בעיה. מינוח קולע שמדגיש את הצעד הנוסף שהתרבות הישראלית לקחה את האמרה ''מוסר זה טוב, מוסר כפול - טוב כפליים''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010