נכון, וגם לא נכון [חדש]
אילן   שבת, 30/06/2007 שעה 21:37
1. ברמה הפרקטית, בודאי שאתה צודק; גם ככה ''שותים לנו, אוכלים לנו'', אז יהיה קשה מאד אם יבואו עוד רבים (מדי) לאכול ולשתות לנו, שלא לדבר על כך שאנחנו כבר אחת המדינות הצפופות בעולם.
2. גם אין הצדקה ל''מדיניות הגירה'' ברורה, כי כמיטב המוח היהודי שלנו סביר שתהיה מסובכת מדי, מתאימה רק למקצת המקרים/אפשרויות, ובערך שנה אחרי שתצא לדרך יהיה צורך לשנות אותה (ועדה יהיה כדאי להקים בכל מקרה....).
3. עם זאת, אני בעד פתרונות מזדמנים, חד פעמיים, בנוסח קליטתם של 200 הויטנאמים ביזמתו של מר בגין המנוח; את זה תמיד אפשר לבצע, על בסיס אד-הוק לגמרי.
4. הבעיה בכללותה הרבה יותר גדולה, ובודאי שגדולה ממידתה של ישראל: ראשית, אלו לא רק פליטים מדרפור - מאז תחילת השנה חצו את הגבול עם מצרים (ונתפסו) קרוב ל-‏1000 מהגרים ממדינות שונות באפריקה, שהרחוקה שבהן היא חוף השנהב (!!!!). למזלנו המצרים הסכימו לקחת אחריות על כך שהם נכנסו מתחומה (סיני), ולקבל אותם חזרה (אלהים - אם יש כזה - יודע מה הם יעשו איתם). וזה חוזר על עצמו בקצב של 20-30 ואף יותר מדי לילה (!!); ומי יודע כמה כן מצליחים לחמוק יותר עמוק פנימה.
5. הבעיה היא שתהליך המידבור, העיור, והגדלת הפערים במדינות הנחשלות (בעיקר), בנוסף לסכסוכים, מלחמות, דיכוי וכו', בין אם כתוצאה מההתחממות הגלובלית ובין כתוצאה מתהליכי גלובליזציה, ידחוף כמויות הולכות וגדלות של אנשים לכיוונן של מדינות עשירות יותר, מפותחות יותר, רטובות יותר, וככל שתהליכים כאלו יוקצנו, גם כמויות המהגרים וגם הכח הדוחף ומניע אותם יתגברו ויתעצמו, וזה לא בעוד 100 שנים, כי אם בעוד עשור או שניים, ובהיקפים שלאף מדינה מפותחת אין ולא יהיו לה הכלים להתמודד איתם באופן נפרד/עצמאי.
6. אם מדינות המערב חפצות חיים הן, עליהן כבר היום לנקוט בצעדים שיקטינו את היקף הבעיה, או שלפחות יאטו מאד את התפתחותה, וזה צריך להתבצע בשני כיוונים עיקריים:
א. השקעות טכנולוגיות/מדעיות בתחומי אנרגיה זולה ונקיה, ובתחומי התפלת מים ועצירת/עיכוב תהליכי מידבור, והפיכתן לזמינות מאד לאוכלוסיות הרלבנטיות (יחד עם חקלאות בסיסית אך אפקטיבית של משקי בית). ב. טיפול שונה בחלוקת העושר העולמי (רמז: לא השיטה האמריקאית).
לא לגמרי בטוח שצעדים כאלה ישפיעו מספיק, אבל זו לא סיבה להימנע מהם, ולחכות שהפריץ או הכלב ימותו, או שהמקל יישבר, כי זה לא יקרה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

המפתח לבעייה בידי מצריים [חדש]
אלכסנדר מאן   יום א', 01/07/2007 שעה 0:35
בתגובה לאילן
אתר אישי
אין ספק שהמצב עומד להחריף באופן דרמאטי בעתיד, כך שהפיתרון רק יילך ויתרחק בהמשך; כמות הפליטים שתחפש מקום מקלט רק תלך ותגדל, ומובן שמדינה דמוקרטית תהיה המודל המועדף על רבים מהם, שכן רק בה ישנה רווחה וביטחון שאותו הם מחפשים.

יחד עם זאת יש לציין כי לא יוכל להיות פיתרון עבור כולם, ובמידה רבה אף לא עבור חלקם. הפיתרון הרציני יותר יהיה לעזור להם בארצותיהם, אלא שדבר זה פשוט כמעט ובלתי אפשרי מבחינה טכנית: שחיתות רבה, מלחמות אזרחים, מלחמות דת, בערות, עוני, ועוד.

ישראל חייבת להבין שמזמן הפכה להיות ל''אירופה קטנה'' עבור אלה שלא יוכלו להגיע אל ''הדבר האמיתי'', ומכאן שיש לשבת באופן מסודר ולהעריך את מימדי הבעייה כפי שאירופה עצמה עושה, והיא בפירוש עושה זאת.

כל הסדר בשאלה זו יהיה חייב לקחת את מצריים בחשבון, כמו גם הקמת גדר גבול יעילה בגבול המצרי בעתיד, לאחר חילופי הבנות עם המצרים בנדון. מצריים תאלץ לבצע רבות בתחום זה, וכדי שתסכים לכך צריך שהדבר ישתלם לה. השאלה בסופו של דבר תהיה ''כמה צריכים לשלם ובאיזה מטבע – למצרים''.

לא יהיה שום פיתרון אחר, להנחתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010