רגש [חדש]
אלדד   יום ה', 21/06/2007 שעה 12:56
לעיתים רבות, כשאני נתקל בדיון מעניין שמותיר אותי עם ספקטרום של ספקות בלוגוספריות, אני פונה אל אחת מידידותי הטובות ביותר במרחב האינטרנט: ה-Wikipedia—אותו מאגר פלאי ואינסופי של ידע אנושי—האנציקלופדיה המקוונת. הערך שבדקתי הפעם הוא ''אינטלקטואל''. זהו הערך שבולט בכותרת מאמרו של יוסי גורביץ—''היסטוריה קצרה של בגידת האינטלקטואלים'', ודומני שזוהי נקודת המפתח להבנת שלל הלכי הדיון עד כה.

ובכן, Wikipedia, מגדיר את המונח אינטלקטואל כ''אדם אשר מנסה לעשות שימוש באינטלקט שלו לצרכי עבודה, לימודים, הרהורים ותהיות על שאלות המתקשרות למגוון רעיונות''.
מן הראוי לציין שבהחלט ניתן לעשות שימוש בהגדרות אחרות למונח אינטלקטואל'' אך, למען הפשטות, ובשל קוצר היריעה, הדיון ישען על ההגדרה זו.

כעת, אולי אפשר לשאול--מהו אותו אינטלקט שבעזרתו האדם מהרהר ועונה על מגוון קושיות ורוקם אידאות? Wikipedia פותחת בהגדרה הכוללנית והמקובלת למונח אינטלקט---''אינטליגנציה היא תכונה של המוח אשר מקיפה יכולות רבות כגון היכולת להיות רציונלי, לתכנן, לפתור בעיות, לחשוב באורח מופשט ולהבין רעיונות, שפות ולמידה.''
מיד לאחר הגדרה זו, יכול הגולש להבחין בהסתעפות והתרחבות ההגדרה אל שלל הגדרות שונות. כך, למשל, מציינת Wikipedia כי הפסיכולוגים רואים את האינטליגנציה באופן רחב יותר מן ההגדרה המקובלת דלעיל.

מדוע חשובה ההתעכבות על המונח ''אינטלקטואל''? האתנחתא הסמנטית על המונח ''אינטלקטואל'' חשובה משום שבמידה רבה, קיימת נטייה לראות את האינטלקטואל בעל האינטליגנציה במובנם המסורתי; היינו, האדם השכלתן והרציונלי. אך, מגוון ההגדרות הוויקפדיות האפשריות למונח, יכול ללמדנו על אופיו המתעתע של המונח ''אינטלקטואל''.

בכותרת ''היסטוריה קצרה של בגידתה האינטלקטואלים'' יש משום רמז לאיזושהי אכזבה מאותם אינטלקטואלים שכלתנים: כיצד יתכן שאתם (השמאלנים הקיצונים) ברי הדעת השכלתנים והרציונליים לוקים בעיוורון סלקטיבי תמוה? האם אינם יכולים להבחין בשוני שבין אוסמה בן לאדן לג'ורג' בוש? בין איסמעיל הנייה לאהוד אולמרט? ומן העבר השני של המתרס, אפשר לזהות איזשהו דמיון מעניין: ''יש לנו מלא מאמרים של אנשי ימין שכל הזמן עושים אותו דבר. אלא שהם בניגוד ליוסי לא טורחים להציג את יתר חלקי התמונה...אנשי הימין שמטרתם לא ביקורת כי אם השמצה.'' (דוד סיוון, יום ד', 20/06/2007 שעה 18:38).

שאלה אפשרית שיכולה להתעורר מדברים אלו היא—איזה מכנה משותף משתקף מן האינטלקטואלים השונים—הן משמאל והן מימין--? אפשר גם לשאול מדוע הן הימין והן השמאל לעיתים מציירים תמונת עולם חלקית של המציאות? כפי הנראה, קו הדיון בין השניים הוא רגש. לדוגמא, אדם כועס ונסער לא תמיד יראה את כל גווני המציאות. במידת מה, ניתן לומר שהדימוי הקלאסי של ה''אינטלקטואל'' מחמיץ את האספקט הזה שכן הוא מדגיש, יתר על המידה, את הפן השכלתני והרציונלי של האדם.

האם, אפוא, יתכן שהמינוח המסורתי של ''אינטלקטואל'' הוא זה שהוביל לפרץ התגובות המרתקות בעקבות מאמרו של יוסי גורביץ ואולי אף לאכזבתו מן אותם אינטלקטואלים?

האם, אם כן, עלנו, בתודעתנו, לצקת איזשהו תוכן רגשי אל המונח ''אינטלקטואל''?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רגש [חדש]
David   יום ו', 22/06/2007 שעה 0:43
בתגובה לאלדד
''כיצד יתכן שאתם (השמאלנים הקיצונים) ברי הדעת השכלתנים והרציונליים לוקים בעיוורון סלקטיבי תמוה? האם אינם יכולים להבחין בשוני שבין אוסמה בן לאדן לג'ורג' בוש? בין איסמעיל הנייה לאהוד אולמרט?''
This indeed is implausible. In real life you will not find many intellectuals that genuinely confuse Ben Laden and Bush. The only reason you are tempted to ask these questions is because, like many skillful demagogic pieces, the text erects a huge straw man (cheers, eldad, http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man) and then turns to mount a ferocious charge. In the heat of the battle the reader easily forgets that it all originated from a wooden dummy argument.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רגש [חדש]
אריק פורסטר   יום א', 29/07/2007 שעה 22:31
בתגובה לאלדד
בעולם המצומצם שלי אין אידיאליסט יכול להיחשב לאינטלקטואל. אדם שמוכן לקדם את האידיאה שלו מבלי לבחון את כל צדדיה כבר הוכיח, א-פריורי, שבמקרים מסויימים אין ברצונו להשתמש באינטלקט שלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רגש [חדש]
אורי קציר   יום ג', 31/07/2007 שעה 12:00
בתגובה לאריק פורסטר
אתר אישי
ניסוח תמציתי של אבחנה נכונה. מסכים לכל מילה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010