למי שייך הקרדיט? [חדש]
אלדד   יום ד', 13/06/2007 שעה 16:13
בקדנציה הראשונה שלו כראש עיריית ניו יורק, רודולף ג'וליאני, יחד עם נציב המשטרה ביל בראטון, חתר להורדת היקפי הפשע בעיר על ידי מדיניות משטרתית נוקשה. ב-‏1994 ג'וליאני הנחה את משטרת ארה''ב לרדוף את ראשי הפשע המאורגן ואף יזם מערכת מחשב סטטיסטית אשר סייעה למשטרה לזהות את דפוסי הפשע בעיר. כעבור זמן מה, ממדי הפשע בעיר צנחו בצורה ניכרת. ההצלחה הוכתרה כמזהירה. על אף ההישגים מרקיעי השחקים, רבים הטילו ספק בכך שמדיניותו של ג'וליאני היתה זו שסיכלה את המשך התפשטות הפשע בניו יורק: ב-‏1996 ג'וליאני אילץ את נציב המשטרה ביל בראטון לעזוב את תפקידו,וזאת לאחר שדיוקנו התנוסס על גבי שער העיתון TIME. על המחליף של בארטון, ריי קלי, נאמר שדווקא הוא זה שלזכותו אפשר לזקוף את ירידת הפשע הגדולה בניו יורק. ואם לא די בכך, ככל הנראה, גורמים אחרים היו אלו שתרמו לירידת תפוצת הפשע בניו יורק: התוספת של 7000 שוטרים לעיר; השיפור הכלכלי בארה''ב באותה תקופה, השינויים הדמוגרפיים בארה''ב; ומגמה של ירידה בהיקפי הפשע בניו יורק בפרט ובארה''ב בכלל, טרם כניסתו של ג'וליאני לתפקיד ראש העיר.
לעיתים נדמה שבבואנו לגבש את ההיסטוריה נטייתנו הטבעית היא להאחז באישים כגורמי מפתח, כעוגנים היסטוריים שבזכותם נרקם הלך האירועים המסוים--וזאת לעומת גורמים אחרים.

1) באיזה מידה אתה מסכים עם אימרה זו?
2) מבין פסיפס הגורמים אשר תרמו להתוותה של מדינת ישראל איזו חשיבות היית מקנה לבלפור ומאריי?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למי שייך הקרדיט? [חדש]
אורי קציר   יום ד', 13/06/2007 שעה 21:48
בתגובה לאלדד
אתר אישי
ודאי שלאנשים בודדים יש השפעה על מהלך ההיסטוריה. לעתים הם מניעים תהליכים, לעתים מזרזים אותם ולעתים מביאים לסיומם - אבל לרבים מהם יש השפעה ממשית. חבל ללכת לדוגמה כמו המלחמה בפשע בניו יורק. יש דוגמה מוחשית ומוכרת יותר: מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי אירופה. יש למישהו ספק בכך שלאדולף היטלר הייתה השפעה ישירה על התהליך הזה?

אשר למדינת ישראל - הצהרת בלפור היא האירוע שממנו והלאה יכלה התנועה הציונית להצביע על מחויבות בינלאומית להקמת שלטון עצמי יהודי בארץ ישראל. הרצל ניסה להשיג התחייבות כזו במשך עשר שנים והעלה חרס בידו. כפי שנאמר, בלפור היה שר חוץ, נציג רשמי של ממשלת הוד מלכותו, ולפיכך היה להצהרתו משקל פוליטי רב יותר מדברי מאריי. מכאן אפשר להצביע על שרשרת האירועים: התחייבות בלפור - מנדט בריטי על ארץ ישראל תוך מחויבות להכין את תושביה לעצמאות - אישרור המנדט בוועידה בינלאומית גדולה - לגיטימציה להגירת יהודים לארץ ישראל. לבריטים היה קשה מאוד להצדיק את הספר הלבן ושאר המגבלות שהטילו על העלייה משום שהצהרת בלפור דיברה במפורש על זכותו של העם היהודי לבית לאומי וזכות זכו אינה מתיישבת עם מניעת כניסתם של יהודים אל תוך הבית הזה.

אגב, הפלסטינים (ועמים ערביים נוספים) רואים בהצהרת בלפור את ראשית הנכבה. מבחינתם, הצהרה זו היא הגיבוי הבינלאומי הראשוני למה שהם רואים כקולוניאליזם יהודי. גרועה אף מהחלטת כ''ט בנובמבר 1947.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למי שייך הקרדיט? [חדש]
אלדד   יום ד', 13/06/2007 שעה 23:44
בתגובה לאורי קציר
נכון, אבל עדיין אפשר לטעון שכל אירוע היסטורי יכול להיבחן תחת מספר פריזמות. כך, למשל, בחקר היחסים הבינלאומיים נהוג להבין כל תרחיש על ידי שלושה רבדים: רמת המערכת הבינלאומית (השלטון הטורקי/המנדט הבריטי/עלייתה של ארה''ב כמעצמה עולמית), רמת המדינה (פועלי ציון, ההסתדרות הכללית, מדינת ישראל), ורמת המנהיג (הרצל, ז'בוטינסקי, בן גוריון וכו')....
למען שלמות התמונה, אפוא,נראה לי שנטיב להבין את האירוע ההיסטורי אם ננתחו מבעד למספר עדשות, ולאו דווקא על ידי הגברת הפוקוס של עדשה אחת מסוימת.

אחת הסיבות המרכזיות שאיפשרו את עלייתו של היטלר היא לאו דווקא אישיותו אלא התשתית הכלכלית הרעועה של גרמניה דאז (מקורם של תשתית זו היא בתהליך כלכלי גלובלי שהחל במפולת של אוקטובר 1929)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למי שייך הקרדיט? [חדש]
אורי קציר   יום ה', 14/06/2007 שעה 0:24
בתגובה לאלדד
אתר אישי
עקרונית אתה צודק. אדם פועל תמיד על רקע נסיבות הקשורות לתהליכים חברתיים בתקופתו. אבל אני התייחסתי לשאלתך בדבר יכולתם של מנהיגים להיות מזוהים עם תהליכי שינוי. ובכן, התשובה חיובית. ואם ניצמד לדוגמה ההיטלראית, הדבר ברור שבעתיים. מדינות רבות עברו משבר כלכלי נורא כפי שעבר על גרמניה בשנות העשרים והשלושים (הונגריה 1946 או ארה''ב 1929-1939 הן שתי הדוגמאות הראשונות שעולות במוחי). ובכל זאת, לא כולן הצמיחו משטרים שנשבעו לחסל גזעים שלמים ויצאו לשם כך למלחמת עולם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010