מאריי מול בלפור [חדש]
חזי   יום ד', 13/06/2007 שעה 1:45 אתר אישי
זה פרק מעניין שלא הכרתי. אבל לא נראה לי ששמו של מאריי היה יכול להחליף את זה של בלפור בדברי הימים. בכל זאת בלפור היה שר החוץ ולכן דובר רשמי של ממשלת בריטניה, ואילו מריי קצין בכיר ככל שהיה לא היה מוסמך לקבוע מדיניות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאריי מול בלפור [חדש]
אורי קציר   יום ד', 13/06/2007 שעה 8:41
בתגובה לחזי
אתר אישי
נכון, בלפור היה מדינאי בעוד שמאריי היה איש צבא. אבל בין השניים יש הבדלים חשובים דווקא לטובת מאריי. ראשית, בלפור ישב במשרדו בלונדון. מאריי, לעומת זאת, היה ''בשטח'', במקום בו הצבא מבצע חדירות, כיבושים והחזרת חיים למסלולם. העובדה שדווקא מפקדם של כוחות בריטניה בארץ ישראל אומר כיצד צריכה להיראות, לדעתו, ארץ ישראל בתקופה שלאחר השלטון הטורקי היא בעלת חשיבות עצומה. אחרי הכל, את הפרטים הקטנים והיומיומיים מיישמים במקום עצמו ולא בהחלטות בוייטהול. דוגמה טובה לכך אפשר לראות בעצם ימינו אלה כשנוכחים בפער העצום שבין החלטות הממשלה לגבי נושאים הקשורים בהטלת סגרים ובהקמת מחסומים, לעומת המציאות בפועל שנתונה כולה לפרשנות שנותן הצבא להנחיות אלה.

הבדל נוסף הוא אופי ההצהרה. הצהרת מאריי ניתנה בגלוי ונמסרה, בין השאר, גם לעיתונאים. לאחר מכן היא פורסמה וצוטטה על ידי כלי תקשורת נוספים. כלומר, מאריי ידע מראש שהצהרתו תגיע לקהל רחב ביותר. לעומת זאת, הצהרת בלפור היא מחויבות של שר החוץ הבריטי לאציל ממוצא יהודי (הלורד רוטשילד, במקרה הזה) ולא מעבר לכך. העובדה שרוטשילד פרסם את המכתב ופירש אותה כהתחייבות בריטית פורמאלית כלפי העם היהודי כולו היא שהעניקה להצהרת בלפור את כוחה האמיתי.

הבדל שלישי הוא, כאמור, מועד ההתחייבות. הצהרת מאריי ניתנה במרץ 1917, שעה שהכוחות הבריטיים עסקו בהיערכות במצרים לקראת הפלישה הצפויה לארץ ישראל. לפיכך, היא מייצגת מעין חזון, אישי אמנם, של דמות ההסדר העתידי בטריטוריה זו. הצהרת בלפורא ניתנה בעיצומה של הפלישה, ולמעשה ממש בעצם אותם ימים בהם ניהל הגנרל אלנבי, מחליפו של מאריי, את הקרב השלישי (והמוצלח) על עזה. במלים אחרות, הצהרת בלפור ניתנה בזמן אמת. מסיבה זו היה לה כוח רב יותר. זו גם אחת הסיבות שהיא זכורה יותר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010