אכן, אילו אליטות? [חדש]
אבי   שבת, 17/03/2007 שעה 8:03 אתר אישי
אורי,
1. אתה לא כותב באיזה אליטות מדובר. תוכל לפרט?
2. החברה הישראלית התפרקה ב-‏1993, כמובן. רצחו פה ראש ממשלה הרבה לפני שמישהו ידע מי אלה ביבי וליברמן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן, אילו אליטות? [חדש]
אלי מ.   שבת, 17/03/2007 שעה 18:58
בתגובה לאבי
אני קורא ורואה את רוחו של מארקס מרחפת מעל התגובות והתשובות. והוא שואל : לא סיפרתי לכם על ''מלחמת המעמדות'' ? לא למדתם דבר על מהלך ההיסטוריה שבסיסו תהליך דיאלקטי מתמיד ?. אליטות נהרסות ונופלות . את מקומן תופסות אחרות. גם הן קוראות לעצמן אליטות. הכוח בידיהן והכוונה לכוח כלכלי.
הכוח התרבותי , מדעי , חברתי - לא זקוק להכרזה באמצעי זיהוי חיצוניים. בעת פרשת אריסון ומפוטרי בנק הפועלים , התייצבה גברת אלבין לצידה של אריסון וקבעה בראיון כי (במילים שלי) כל חברה חייבת להכיר בהכרח של האליטות לשלוט ולהנהיג. מיותר כמובן לציין שאלבין הציבה עצמה כנמנית על האליטות במדינה . הבה נזכור כי היא, גליה, כמו שרי , ירשו אימפריות כלכליות . האם יש להן יכולת להנהיג או להוביל?
יובל אלבשן גם שמע היטב כנראה את עו''ד רם כספי טוען לפני מספר חודשים כי טובת המדינה מחייבת קשרי הון שלטון.
והנה נראה כי יובל השתכנע.
הגדרת מושג ''אליטות'' הכרחי בדיון כזה וגם ההבחנה בניהן הכרחית. תמיכתו של אלבשן בברק מחזקת את האליטה הצבאית. היא זו שתוביל למדיניות חוץ דרך הפריזמה הצבאית. את החברה אמורות לעצב התנועות החברתיות , וועדי העובדים ואופי המאבקים האתניים.
אבל הכוח יהיה בידי מי שיתווה את חוטי ההון-שלטון החזקים יותר בעבורו . אז יוכל לכנות את עצמו ''אליטה'' ולקבל הסכמה גורפת מתקשורת מכורה או שתויה שיעבירו את המסרים הרצויים לעם שהוא תמיד חכם,מובחר ומיוחד . האם יהיה אלבשן כמו שאר הלוביסטים והשתדלנים בכנסת?
זוכרים כי גם לש''ס היתה עדנה פוליטית ? בקלות, יכולים מנהיגיה להחשב כנמנים על האליטות במדינה : הם השפיעו רבות ואף קבעו את סדר היום הציבורי.
אני לא מאמין בשינויי תפיסה אישיים , אלא באילוצים גיאופוליטיים והם אלה שיצרו את המהפך במחשבתם האישית כביכול, אצל רה''מ- בגין ז''ל, רבין הי''ד , ושרון יבדל''א בנושאי חוץ וביטחון. למרות ההבחנות של המגיבים לכך שבגין או רבין היו חברתיים מסוג זה או אחר , אינני רואה איך הדעות מתיישבות במציאות. פיתוח - כבישים, מפעלי הייטק, בניה לא עושה אף אחד לחברתי, במובן שאנו זקוקים לו. החברתיות שמייחסים להם היא חברהמניות שעזרה לגבש את התודעה לחברתיות שלהם.
כדאי שנעקוב אחרי כותרות הספורט והכדורגלנים . כי בניגוד לביטול ''האליטיסטי'' שנזכר לעיל, ניתן להיווכח גם שם בעלייתן של אליטות חדשות - ראה ערך ''ארקדי גיידאמק'' .
ושוב למרקס . המעמדות העליונים , החזקות כלכלית אינן מעונינות בשינוי. מובן ששינוי מנוגד לאינטרס שלהן. לכן,
השינוי יבוא מלמטה. אך לא מההמונים אלא מהאינטלקטואלים שינהיגו אותם. סופרים, הוגי רוח , אנשי תרבות ,אומנים.
אלה הן האליטות ללא מרכאות : החל ברוסו ומיל, עבור דרך סארטר,גווארה,דילן,אמה גולדמן וגהנדי עד לך ואלנסה ומנדלה.
ואצלנו היום ? הבה נתפלל לשלום הונו של ארקדי ולרצונו הטוב וליבו הרחום. כי- יחימוביץ' בכנסת ואלבשן עובר מפה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010