חריגות האלטרואיסטים [חדש]
רואי חדש   יום א', 18/02/2007 שעה 8:50
פוסט משובח וחשוב.

אבל הפריעה לי הצגת טענתם של ה''אלטרואיסטים'' כיוצאת דופן באופן קיצוני בהגות הציונית. הטענה הפטרנליסטית, לפיה העם היהודי ישפר את מצבם של הערבים היושבים בציון (ושל הערבים בכלל) לא היתה כל כך נדירה בקרב הוגי הדעות הציונים (אם כי, ברוב הפעמים כתומכת בלבד בטיעון בדבר צידקת הציונות, ולא כמטרה עצמאית של הציונות או מדיניות הכרחית לשם הצלחת המפעל הציוני). ה''אלטרואיסטים'', אם כן, לא הגו טענה מהפכנית ממוחם ההזוי והקודח, אלא תבעו מהתנועה הציונית להתייחס ברצינות לטענות הפטרנליסטיות הללו, ולאמצם כמדיניות מרכזית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חריגות האלטרואיסטים [חדש]
אורי קציר   יום א', 18/02/2007 שעה 9:33
בתגובה לרואי חדש
אתר אישי
מה שכתבת בסוגריים הוא העיקר. האלטרואיזם לא היה - ולטעמי גם לא יכול היה להיות - העיקרון המרכזי שהפעיל את הציונות. הציונות, ככל תנועה לאומית, התמקדה בעיקר ביישום שאיפותיה שלה ושאיפות אלה היו, בראש ובראשונה, השגת טריטוריה להקמת המקלט ליהודים, השגת הכרה בינלאומית בלגיטימיות של המפעל הזה וגיבוש זהות לאומית שתישען, בראש ובראשונה, על יצירה בשפה העברית המתחדשת. בכל אלה אין לאלטרואיזם הזה תפקיד משמעותי.

העובדה שהאלטרואיסטים היו יוצאי דופן נבעה בדיוק מכך שהם ראו באלטרואיזם לא רק נימוק אידיאולוגי מזדמן אלא גם עיקרון יסודי שללא מימושו לא תיתכן כל הצדקה אחרת להקמת הבית הלאומי ליהודים בארץ ישראל. למעשה, העיקרון שבבסיס פעולתם זהה לעיקרון שלפיו על המתנחלים לבקש את רשותם של ערביי שכם, חברון או טול-כרם להתיישב בתוכם ולשכנעם בכך שיוכיחו שהתיישבות זו תועיל לערביי הסביבה לא פחות (וכנראה אף יותר) מאשר למתיישבים היהודים עצמם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010