מעניין ולוקה בחסר [חדש]
yigal laviv   שבת, 17/02/2007 שעה 17:43 אתר אישי
החומר והנושא שמביא אורי קציר מעניין ומרתק,אותי לפחות.אך יש לזכור כי הוא בוחן את יחסי היהודים-פלסתינאים רק מנקודת מבט אחת:בעלות על הקרקע.חלקים גדולים של האוכלוסיה בפלשתינה א''י היתה חסרת רכוש קרקעי.יהודים ופלסתינאים נפגשו יום יום גם ביחסי עבודה קפיטליסטיים תעשיתיים,לא חקלאיים.תנועת העבודה היהודית התחלקה לגישות שונות כלפי הערבים בדיוק כמו תנועת רכישת הקרקעות ויישובם.ההסתדרות הכללית היתה רק של העובדים היהודים.חברי המפלגות הקומוניסטיות בגילגוליהן השונים נרדפו על ידי המימסד הציוני בגלל ששיתפו פעולה עם פועלים פלסתינאים ועל ידי הכובש הבריטי על היותם קומוניסטיים.פיצול מקביל היה בין בעלי השליטה בתעשיה ובמסחר באוכלוסיה היהודית והפלסתינאית.התאחדות תהעשיינים היהודית לא קיבלה תעשיינים ערביים,וכן הלאה.
איני יודע אם אוגרי החומר ההיסטורי כמו פרופסור גורני או הפלסתינאים המשקיעים בתיעוד עברם ניסו לבדוק ולתעד חלקים אלו של החברה שהיתה כאן.לפחות לגבי תנועת העבודה בטוחני כי יש חומר למכביר אצל הסתדרויות העובדים וכך גם אצל ארגוני בעלי ההון והשליטה בתעשיה ובמסחר.בארכיונים הבריטים ודאי שיש חומר רב על נושאים אלו,בעיקר לגבי פעילות פ.ק.פ ויתר ארגוני השמאל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מעניין ולוקה בחסר [חדש]
אורי קציר   שבת, 17/02/2007 שעה 18:22
בתגובה לyigal laviv
אתר אישי
אתה צודק, עקרונית, אבל המאמר הזה לא התיימר להביא יותר אשר את הוגיה העיקריים של הגישה האלטרואיסטית בציונות של אותה תקופה. חשוב לזכור שהוגים אלה, שההיסטוריה הוכיחה שמשקלם האידיאולוגי קטן מאוד, לא זכו כמעט לתיעוד ברשת. נסה נא לחפש חומר עליהם וראה כמה תמצא. גם מאמרו של גורני צלפני שלושה עשורים לא סייע הרבה להנצחתם.

אגב, לא כל ההוגים ראו את המצב מנקודת הוצא של הבעלות על הקרקע. גישתו של נסים מלול, למשל, אולי שללה את היחסים שנוצרו בין יהודים לערבים בנושא רכישת הקרקעות, אבל התבססה בבירור על המרכיב התרבותי. רוצה לומר, ללא הישענות על המרכיבים המרכזיים בתרבות ערב אין לה, לציונות, סיכוי גדול להקים תרבות יהודית עצמאית בלב המזרח התיכון, ואילו הישענותה על התרבות האירופית רק תזיק למטרה זו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010