יוזמה מעניינת. [חדש]
אלכס   שבת, 01/07/2006 שעה 20:26 אתר אישי
אם כי מיותרת משהו.

היופי בקהילות ברשת הוא בראש ובראשונה שהן לא-מוגדרות. אין להן כללי התנהגות ברורים (על אף שלרוב ישנו תקנון), אין הן מחייבות אף אחד ואין הן מציבות תנאים מיוחדים.

הפתיחות הזו היא שמתדלקת קהילה וירטואלית שכזו, האפשרות לשמור על אנונימיות, לבטא דרור בכתיבה, לזכות בהכרה מסוימת ולקבל או לחסום ביקורת.

דווקא מפני שאין אמנה כזו מתקיימת רבגוניות שכזו מכל הסגנונות והצורות של הכותבים. ורצוי שהמצב יישאר כפי שהוא.

מובן שהצעתך אינה מגבילה כדבריך אף אחד מהבלוגרים, רק מפיחה רוח של ארגון שינעים מעט את הרמה, האווירה והנעימות בבלוגיה.

אולם סבורני שאין בה ממש. היא מכוונת לקומץ קטן של כותבים. במיוחד אלה ה''מתמחים''. היא מנשלת ממרבית הכותבים את הקסם שמצאו בבלוגם מלכתחילה, שעודד אותם לפתוח ולכתוב בו.

אין מדובר בחוקה, בסה''כ מעין אמנה. אך עדיין מדובר בסוג של מחוייבות. ואם מחוייבות זו תהפוך לנחלת הכלל היא תרחיק כותבים רבים בתואנה שאינם מתאימים למסגרת. כותבים סוררים שלא יאמצו את האמנה יזכו לסנקציה שלילית בצורת גינוי של אלה אשר אימצוה לחיקם.

אולם מצב זה לא יתממש מהטעם הפשוט שמעטים בלבד יבחרו לאמץ אותה, רק אלה אשר מזדהים עם הנוסח. האם נוסח שיתקבל ע''י הכול קיים? אינני יודע. גם דרישה פשוטה כמו סעיף 5 באמנה שלך אינה נועמת לכל אחד ואחד. יש שבוחרים להיות גסים, להעביר ביקורת בלתי נוקבת על אחרים, לרכל וכו'. אולי זה מה שמושך אנשים לבזבז את זמנם היקר על תכתובת סדרתית הכוללת התנצחויות אינסופיות - החירות והשליטה.

אני אישית נוטה להיות בעד, ובאופן כללי אמנה כזו תואמת לי. אבל עד כאן, ''אישי'' ולא יותר. וגם ללא ניסוחה הייתי נוהג עפ''י עיקריה מבחירתי החופשית, פשוט מפני שאתיקה מקצועית כזו מתאימה לי אישית.

מכל מקום, כפי שציינתי יש המון טיפוסים בבלוגוספירה. כל אחד בעל סגנון משלו. כל אחד וסיבותיו שלו בנוגע לניהול בלוגו. כל אחד וערכיו הפרטיים שלו. ואולי יותר מכל: כל אחד והחופש שלו.

מסיבות אלה ועוד הצעה כזו לא תהפוך לדעתי לנוסח מקובל, שלא לומר רשמי על כלל הבלוגרים. מסופקני שאף על מיעוטם.
אך הרעיון עצמו נחמד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010