יש לי כמה השגות לאמנה [חדש]
חתול תעלול   שבת, 01/07/2006 שעה 13:30 אתר אישי
סעיף 5 - לדעתי זו זכותו של בלוגר לכתוב בצורה בלתי-עניינית, שכן מדובר מראש בפרסום של דעה אישית, קרי סובייקטיבי לחלוטין.
סעיף 6 - כאמור, מראש יש להתיחס לכתוב בבלוגים בערבון מוגבל, שכן הם לא תקשורת אוביקטיבית, ובכך למנוע מבוכות עתידיות.
סעיף 8 - מהי רגישות ואיך מודדים אותה?
סעיף 12 - אני לא רוצה להכליל, אבל אם אני אתחיל לחשוב על ''איך כל אחד יכול להיפגע ממה שאני כותב'', אני פשוט אפסיק לכתוב. זה לא אומר שהכתיבה שלי פוגעת, אלא בעיקר מציב גבולות שהציבור אינו יכול לעמוד בהם.
סעיף 13 - אז זה אומר ש-Velvet Underground תצטרך להפסיק לכתוב על ''רייטינג''?
סעיף 14 - אני חושב ששמורה לבלוגר זכות למחוק תגובות שלא מוצאות חן בעיניו, שכן בסופו של דבר בלוג הוא מרחב אישי. שוב, לא אומר שרצוי לעשות את זה עם כל התגובות, אבל לדעתי הזכות לברור צריכה להיות שמורה לבעל הבלוג.
סעיף 15 - אין שום רע בשיתוף פעולה עם מפרסם, בתנאי שיש גילוי נאות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש לי כמה השגות לאמנה [חדש]
אורי קציר   שבת, 01/07/2006 שעה 13:44
בתגובה לחתול תעלול
אתר אישי
אחד אחד.

א. גם הבעת דיעה אישית אין לעוות עובדות. דוגמה: אתה סבור שאינך מגיעה לפלסטינים מדינה משום שאך אחד בעולם אינו מעניק מדינה למיעוטים שבשליטתו. הדיעה לגיטימית, הנימוק שקרי. לזה הכוונה.
ב. ההנחה שלפיה מה שאני קורא אינו אמת (והכוונה לכתיבה המתבססת על עובדות ומפרשת אותן) היא בעייתית. אם אתה מניח שמראש שאף אחד מקוראיך אינו לוקח את דבריך ברצינות מדוע אתה כותב מלכתחילה?
ג. הפגנת רגישות היא משהו שיגרום לך לחשוב פעמיים על כתיבה בסגנון ''אני דווקא שמח שרפונזל מתה''. אפשר לבקר אותה גם מבלי להביע צהלה על מותה. וזה נכון לגבי אינספור מקרים נוספים.
ד. המקרה של יונתן קסלר הוא מקרה קלאסי. אתה יכול לפרסם בבלוג שלך פרסומים שעולבים באנשים אחרים, אבל תחשוב לרגע מה זה עושה להם. בהנחה שכתיבתך עניינית ואינה מכוונת להתעללות מילולית באדם כזה או אחר, זה אינו רלוונטי לגביך.
ה. לא, זה אומר שהכותבת הייתה צריכה לגלות מראש שהיא עיתונאית. ודומני שאת זה היא עשתה.
ו. גם אני חושב כך. קרא שוב את הסעיף: מדובר בתגובות לא-הולמות, כלומר כאלה המתייחסות לגופו של אדם במקום לגופו של עניין, כאלה המכוונות להסיט את הדיון לפפסים פוגעניים וכדומה. את אלה אין גם לי שום בעייה למחוק. מצד שני, האם תרצה שאמחק את תגובתך במאמרמ הספציפי הזה, גם אם היא עניינית, משום שהיא מבטאת ביקורת כלפי הטקסט? לא. ובכן, לכך כוונתי.
ז. אמת, חתול תעלול. אבל השאלה היא האם בהנחה שמחר ''מרלבורו'' יפרסם אצלך זה יגרום לךך לכתוב שבניגוד לכל סוג אחר של סיגריה, ''מרלבורו'' דווקא פותח את דרכי הנשימה ומטהר את הגוף מווירוסים. אני מקווה שהדוגמה המוקצנת הזו ברורה מספיק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש לי כמה השגות לאמנה [חדש]
חתול תעלול   שבת, 01/07/2006 שעה 17:26
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
יש הבדל בין ''לא לוקח את דבריי ברצינות'' לבין ''לא מפרש את דבריי כאילו היו תורה מסיני''.

מה שאני טוען הוא שבלוגים הם הפובליציסטיקה של האינטרנט. אז נכון - הם צריכים להתבסס על האמת ולספק לה פרשנות, אבל לעתים קרובות אני קורא טורים פובליציסטיים שהמרחק בינם לבין המציאות הוא די גדול, ועדיין אף אחד לא אומר שזה לא בסדר ואף עורך לא זורק אותם מכל המדרגות.

בבלוגים אין עורך, ולא לכל כותב ישנם הכישורים המתאימים לערוך את עצמו ולסנן את הלוגוריאה שלו. אז מה, נעצור את הבלוגוספירה? כנראה שלא. הדרישה לכתוב עניינית בבלוגים גם די פוסלת את כל אלה שלא כותבים לעניין (כולל ''קמתי, צחצחתי שיניים, גרבתי גרביים בצבע חום, הלכתי לעבודה'' וכו') - ונכון שאני לא אקרא אותם, אבל עדיין יש להם זכות קיום.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש לי כמה השגות לאמנה [חדש]
אורי קציר   שבת, 01/07/2006 שעה 20:57
בתגובה לחתול תעלול
אתר אישי
אין לי ויכוח עם הקביעה שלך לפיה ''בלוגים הם פובליציסטיקה של האינטרנט''. העובדה שאתה קורא טורים פובליציסטיים שמסתמכים על הנחות שאינן מקושרות לשום עובדה מציאותית אינה הופכת את הנושא לקביל יותר; היא רק מעידה על רדידותם של חלק מהכותבים.

מי דיבר על לעצור את הבלוגוספירה? בסך הכול מדובר במסמך בעל אופי וולונטרי שגם אם איש לא יקבל את הנחותיו או יתמוך בו הוא לא יספוג שום סנקציה. ולעניין אלה שכותבים בסגנון הבנאלי שהבאת: אין איתם שום בעייה. בכתיבה נוסח ''קמתי, צחצחתי שיניים, גרבתי גרביים בצבע חום, הלכתי לעבודה'' אין שום אי-דיוק שנוגע לאחרים, אין שום הטלת דופי ואין שום בעייה שאיתה מתמודדים הכללים שפרסמתי. ודאי וודאי שאיש אינו מטיל ספק בזכותם להתקיים ולכתוב בכל נושא העולה על דעתם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010