אני מתנגד לאמנה הזו מכל וכל [חדש]
סבסטיאן   שבת, 01/07/2006 שעה 13:04 אתר אישי
האמנה הזו היא בעייתית ביותר. מוטב היה אם לא היו מפרסמים אותה. להלן, בקיצור, דוגמאות בלבד:

1. הסעיף הראשון מטיל כלייה על הבלוג שלי. אני מתחייב בבלוג שלי, כפי שמוצהר, לכתוב בדיות. אני לא מבחין בין אמת לבדיה. אני מבחין בין בדיה לשקר. האמנה הזו מגרשת אותי מהבלוגוספירה. במקום למצוא מקום אתי לבדיה, האמנה הולכת על דרך הנוחות, מזהה שקר עם בדיה, וזורקת אותי לפח. והערה הזו טובה לעוד כמה סעיפים בהמשך.

2. האמנה מנסה לקבוע מזג בלוגרי (על לשון ''מזג שיפוטי'' שאמור להוות תנאי לבחירה של משפטן כשופט) והניסיון הזו מיותר וגובל בדברי שטות. רפונזל הייתה בלתי נסבלת מבחינה אישיותית (ואני לא מתכוון לגילויים שלה), אבל מוכשרת מאוד. אני רוצה שאנשים כמוה יכתבו בבלוגים. יש עוד הרבה בלוגרים שהם חרא של בנאדם אבל כותבים מוכשרים. אני רוצה אותם. האישיות שלהם מעניינת אותי פחות מהיצירות שלהם. יש לכך גם דוגמאות בספרות הרגילה. אם היינו מפרסמים רק את דבריהם של האנשים הטובים, היינו גורמים לספרות נזק אדיר.

3. סעיף 13 ודומיו מנסים להפוך את הבלוגים לפרסומים רגילים. בלוגר יכול להיות בכתיבתו עיתונאי, ואז חשוב שהוא יגלה את קשריו הרלוונטיים, ובלוגר יכול לכתוב על כאביו האישיים, לתת ביטוי ליצריו הספרותיים או להגג באופן כללי. במקרה השני, לא רק שאין לבקש ממנו גילויים מהסוג הזה אלא אף חשוב לעודד אותו שלא לגלות.

4. בלוגר לא חייב להגיב וכמובן שלא במהירות. אני מגיב תמיד ובדרך כלל במהירות, אבל הדרישה הזו ברמה של אתיקה היא ממש מקוממת והיא מעודדת שטחיות. אל תגיבו אם אין מה להגיב. אל תגיבו מהר אם באותו רגע, או אפילו לאחר ימים אחדים, אין לכם מה להגיב. שמרו על כבודה של התגובה ואל תערבו אותה עם השאלה של כבוד האדם.

5. אני גם מתנגד לבקשה שלא למחוק תגובות. אני לא מוחק תגובות, אבל לא ראוי להעמיד זאת כדרישה. דרישה כזו נוגדת את חופש הביטוי.

64. האמנה אינה מבחינה בתרבות החדשה. היא גוזרת עליה אתיקה של תרבויות קיימות ובכך מאיימת לסרס אותה.

ויש לי עוד הערות

(אני מפרסם אותה תגובה גם בבלוג של שרית פרקול)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני מתנגד לאמנה הזו מכל וכל [חדש]
אורי קציר   שבת, 01/07/2006 שעה 13:24
בתגובה לסבסטיאן
אתר אישי
כתבתי כבר ואני כותב זאת שוב, שאין מניעה לכתוב סיפורת או בדיון שאינם קשורים לעובדות אלא ממציאים אותן או עושים שימוש פיקטיבי בעובדות קיימות - אבל גם אצלך הרי ברור שמדובר בסיפורת ומכאן שאין לטעות ולהחליף בין הטקסטים שנכתבים אצלך לבין טקסטים העוסקים בדיווח עובדתי או בפרשנות שלו. האמירה כאילו מאן דהוא מגרש אותך מהבלוגוספירה היא מיותרת ושגויה. לצערי, כנראה שלא קראת את התייחסותי לנקודה הזו בתגובות קודמות.

לגבי מחיקת תגובות - אני עצמי מוחק תגובות בלתי-ענייניות. אינני מבין מה הקשר בין דבריך לבין מה שנאמר בטקסט. קרא אותו שוב.

לגבי גילוי קשרים: ובכן, אם אתה מגן על אמירה של אישיות שלטונית כלשהי ובכסותך האיטנרטנטית אינך אלא קרוב משפחתו או מועסקו של אותה אישיות, הדבר קצת בעייתי. זה הופך את כל הבלוגוספירה לפיקציה אחת גדולה. ולכן, מוטב שיהיה גילוי מינימלי במקרים אלה.

אתה מזכיר כאן חובות. אין חובות, משום שחובה נדרשת שמיהשו יאכוף אותה, וכאן אתה נכנס שוב למלכודת שרואה באמנה כזו סוג של חקיקה. היא לא, והיא אינה אמורה להיות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני מתנגד לאמנה הזו מכל וכל [חדש]
סבסטיאן   שבת, 01/07/2006 שעה 14:14
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
ההתייחסות שלך באמנה ובתגובות היא התייחסות ז'אנרית. יש פרוזה, יש עיתונאות ויש שירה ועוד. אתה מתעלם בכך מהתרבות המטא-ז'אנרית של הבלוגים. אני לא רוצה להצהיר אצלי בבלוג שאני כותב פרוזה ספרותית. אני כותב על עצמי, על החיים שלי, בצורה שכורכת ביחד דמיון ומציאות.(וברור שכתבתי על הגירוש בלשון של מליצה. אני יודע שלא התכוונת).

בלוגר הוא הכותב והעורך של הבלוג שלו. לכן, מותר לו למחוק תגובות, כולל תגובות ענייניות. זה חופש הביטוי שלו. חופש העריכה.

גם הדרישה לגילוי נאות היא דרישה ז'אנרית שמפספסת את תרבות הבלוגים. בלוג יכול להיות עיתון ויכול להיות ספרות ויכול להיות יומן אישי ויכול להיות הכול ביחד. הדרישה לגילוי נאות טובה רק לגבי פרסומים עיתונאיים טהורים בבלוג, וגם אז אני לא בטוח. הגילוי הנאות הוא בכך שהבלוגר מגלה שהוא כותב תחת כינוי בדוי.

אני לא מדבר על חובות אלא על הראוי, כפי שכתבת. פרסמתי בעצמי שני מאמרים שהנושא שלהם הוא הבחנה בין חוק ומוסר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010