אני פשוט ה*מ*ו*מ*ה מעצמי..... [חדש]
אילן   יום א', 12/03/2006 שעה 21:58
איך?? איך??? איך???????
בשנת 1967 הייתי בן 13, ובשנת 1973 כבר הייתי רב''ט בסיני, ומאחר וכל חיי הייתי קורא בלתי נלאה של כל דבר כתוב (כולל עיתונים ישנים שהוכנסו לתוך נעליים כדי לשמור על צורתן....) אני פשוט לא מבין איך לא יצא לי לקרוא לא את ''פופיק'' ולא את ''עופר ועופריקו'' ועד היום אפילו לא שמעתי עליהם; את חסמבה, דנידין, הבלשים הצעירים, עוז יעוז (איחססססס!), הכדורגלנים הצעירים, קופיקו וצ'יפופו, הכרתי וקראתי, אם כי עוד לפני גיל בר מצווה מיציתי אותם, וכבר היתה לי עליהם דעה שלילית ביותר, שעד היום מפתיעה אותי בתקפותה: סטראוטיפיזציה, רדידות, חוסר דמיון ''אמיתי'', דמויות שבלוניות/נפוחות/שטחיות, עיוותים של תאורים הסטוריים/תקופתיים ועוד כהנה.
הסיבה היחידה שאני יכול להעלות על הדעת זה שספרי ארנונה גדות הופיעו כשכבר הייתי ממש על סף גיל ההתבגרות (בגיל 14 ודאי שהעדפתי את ''פאני היל'' ואת ''מאהבה של ליידי צ'טרלי''- על כל פנים דפים מסויימים בספרים אלו היו יותר בלויים מהשאר...- והרבה יותר מעניין היה להתעסק עם החזיות של בנות הכיתה במסיבות של ''ריקודים סלוניים''), וכשכבר מיציתי כנראה עד תום את הפוטנציאל של ספרות ההרפתקאות לנוער (ישראלי).
עם זאת, אלו דוקא נשמעים לי ספרים די מעניינים, וכנראה יותר טובים מהזבל האחר שהפיקו הגרפומנים שאורי ציין בכתבה, ואני די מצטער שהיא לא התחילה לכתוב אותם שנתיים-שלוש קודם לכן; נראה לי שהייתי נהנה!
על זה שרו הפלטרס (וגם דיאנה וושינגטון):
What a difference a day makes.... - על אחת כמה וכמה שנתיים לכאן או לכאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני פשוט ה*מ*ו*מ*ה מעצמי..... [חדש]
אורי קציר   יום א', 12/03/2006 שעה 23:51
בתגובה לאילן
אתר אישי
אל תשכח, אילן, שהספרים הללו יועדו בעיקר לשכבת גיל צעירה מאוד, בעיקר בבית הספר היסודי. כך שאני מניח שבאמת היית מבוגר מדי לספרים הללו. אני, לעומת זאת, זוכר את עצמי היטב קורא אותם. התחלתי לקרוא בגיל מוקדם מאוד, כך שאת אלה צרכתי כבר בכיתה א', אבל גם בשנים שלאחר מכן מצאתי את עצמי חוזר אליהם שוב ושוב ומנסה לדמיין מסע בג'ונגלים של אפריקה בחברת בעלי חיים שמדברים בשפה שרק חבריהם מבינים אותם, פתרון של כתב סתרים המוביל לאוצר בליבו של הר געש כבוי או סיור בארץ לא נודעת מתחת לערבות הקרח של הצפון.

באותה תקופה לא היה, כמובן, אינטרנט (ואם היה, רק טים ברנרס לי ידע על כך משהו) להמונים. כך שמקורות המידע היו זעומים למדי, וכדי לדעת באמת היה צורך לקרוא את הספרים הנכונים או ללכת לספריה או משהו דומה לזה. הפלוס הגדול של כל הספרים הללו הם בכך שהעניקו לנו לא מעט יידע במהלך העלילות שסיפרו. עד היום אני יכול לזכור כיצד שיננתי את תלמודי מחשמבה בשאלות הרות גורל כגון מי בנה את מנגנון ההקשה הראשון של הפסנתר ומתי (ברתולומיאו כריסטופורי, 1709) או את האגדה הכרוכה במערת צדקיהו (ושמספרת על כך שהמלך צדקיהו נמלט דרכה מירושלים ויצא ממנה באזור יריחו). כמובן, תודות למשה ירחמיאל הזכור לטוב.

אבל הספרים שאותם ציינתי כאן נועדו, כאמור, לילדים בעלי ידע בסיסי יותר. ולילדים כאלה היכולת להבין שבני גילם מסוגלים להתמודד עם שאלות הרות גורל - הצלת עבדים שנחטפו, השתלטות על מטוס חטוף, השבת הדמוקרטיה ברפובליקת בננות מעורערת - נתנה המון ביטחון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני פשוט ה*מ*ו*מ*ה מעצמי..... [חדש]
אילן   יום ג', 14/03/2006 שעה 7:41
בתגובה לאורי קציר
טוב, עכשיו אנחנו גם יודעים את הבדל הגיל בינינו; אתה יליד תחילת שנות ה-‏60 ממש....
טוב, תזכור שגם בלי גב' גדות היתה ספרות הרפתקאות עניפה ואיכותית זמינה לנו בספריות: ז'ול וורן, קארל מאי, מארק טוויין ואחרים, וכמובן גם אניד בלייטון, אדגר רייס-בורוז (אני יודע שאני מתפזר על פני קרוב למאה שנות יצירה), ואחרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני פשוט ה*מ*ו*מ*ה מעצמי..... [חדש]
אורי קציר   יום ג', 14/03/2006 שעה 8:22
בתגובה לאילן
אתר אישי
אני דווקא יליד סוף שנות הששים. קח בחשבון שאורך החיים של ספר באותה תקופה היה ארוך מעט יותר מכפי שהוא היום, משום שהתחרות לקריאת בספרים הייתה דלה יותר: ערוץ טלוויזיה בודד, ללא אינטרנט ועם מגוון אפשרויות בילוי קטן בהרבה. כך שספר שיצא ב-‏1968 (שנת הולדתי) עדיין היה פופולרי למדי גם עשר שנים מאוחר יותר.

וכמובן, אין אני מפנה עורף אף לאחד מכל אלה שהזכרת. על ''השביעייה הסודית'' של בלייטון אף כתבתי כאן מאמר נפרד (http://www.aplaton.co.il/story_129). מכל מקום, שים לב לכך שאני מתמקד בשיכחה המתמשכת של הספרות העברית הפופולרית מאותה תקופה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010