ברכות מארץ הריין [חדש]
אלכסנדר מאן   שבת, 28/05/2005 שעה 3:00 אתר אישי
תודה על המחמאות שנפלו בחיקי, ודבר זה מכוון אליך ואל מיכאל אוישי כאחת... אני אמנם מתגלה כעצלן גדול בכל האמור למילוי חובותיי בעדכונים שונים (אם כי אני מגדיר זאת כ'עצלנות תרבותית'), אלא שיש תקופות בהן ערך הבשר עולה על פני ערך הרוח – ובמיוחד אם בשר זה מפריש אנדופינים בדמות הנאה צרופה מסוג חדש של ספורט שגיליתי בזמן האחרון ( http://mann.blog.lab.co.il/story_70 );

לו הייתי פרי מייסון הייתי טורח להסביר ארוכות שאני מצוי אי שם בחו''ל, די עסוק מקצועית ובנוסף לכך גם מרבה לנסוע, אך מאחר ואינני מיוצג על ידי פרקליט זה - לא נותר לי אלא להכות על חטא העצלנות במקרה זה, ולקוות לשפר דרכיי לעתיד; בסופו של דבר אין זה אלא תירוץ.
תגלית שגיליתי בזמן האחרון בתחום זה: ברגע שאני כותב בשפה אחרת, כאילו 'נסגר' לי החשק לכתוב גם בעברית. אינני יודע מדוע אלה פני הדברים, וטרם חקרתי את עצמי בנדון; אולי כאן מצוי המפתח להבנת התחושה האסקפיסטית שלעיתים נוחתת עליי בכל האמור לארץ. אולי. (ראה גם http://mann.blog.lab.co.il/story_63 )

ברשותך אגש לעניין מאמר זה באופן ישיר: אני מכיר את רוב הבלוגרים שציינת, וחלקם מופיע אף ברשימת המועדפים שלי, שפירושו שאני עוקב אחרי הדברים שהם כותבים במידת האפשר. ישנם גם פנים חדשות שאינני מכיר, וזוהי אולי הזדמנות להכיר גם אותם בהמשך. שתי נקודות נוספות, חשובות לדעתי:

--- מה שחסר לי ברשימה זו הם הבלוגים הדתיים, שלדעתי משקפים מציאות ישראלית מעניינת ביותר מנקודת מבט אחרת. אני מאמין שזהו פיספוס מסויים שלא בחרת להביא כמה בלוגרים שכאלה, שבהחלט יודעים ויכולים לכתוב. חסרונם אולי אינו מקרי, אך גם בתור אדם בלתי-דתי (sic) יש לדעתי מקום וטעם להזכירם, גם אם לכאורה נראים ו/או נתפשים כתופעה לא ברורה בעיניים חילוניות.

--- השאלה העיקרית שהיתה ונשארה מבחינתי היא שאלת הזהות: האם הבלוגר מופיע תחת שמו, או שמא הוא מעדיף לכתוב באופן אנונימי; זה לא אומר, חלילה, שבלוגרים אלמונים או אנונימיים כותבים אחרת או גרוע – אלא שיש למילותיך משקל שונה לגמרי ברגע שאתה עומד מאחוריהן בזהותך שלך, ואולי אין זה מקרה שרוב הבלוגרים שציינת הם בלוגרים מזוהים. נקודה למחשבה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ברכות מארץ הריין [חדש]
אורי קציר   שבת, 28/05/2005 שעה 12:40
בתגובה לאלכסנדר מאן
תודה, אלכס. האמת היא שהרווחת את מקומך ברשימה הזו בזכות, כמו כל האחרים שבה.

אינני נכנס איתך לוויכוח על חסרונם של הבלוגים הדתיים כאן, וזאת מסיבה פשןוטה: אתה צודק. הבעייה היא שרובם המכריע אינם מוכרים לי כלל, כך שאני מניח שעיקר האשמה הוא בי. ואולי נעוצה האשמה בדינמיקה האינטרנטית שלי, שהביאה אותי לגלוש בבלוגים שאינם רואים את המציאות מנקודת מוצא אמונית או דתית. למעשה, אחת המטרות של המאמר הזה היא להביא גולשים באתר להמליץ על בלוגים נוספים שלדעתם הם טובים וראויים הם.

ועוד: גם אני מעדיף שבעל בלוג יזדהה בשמו האמיתי. יחד עם זאת, אני יודע שיש לכך מחיר מסוים ולעתים הוא לא קל: אובדן הפרטיות ונטילת סיכון ששמו של הבלוגר יוכפש ויושמץ ברחבי המרחב הקיברנטי. במובן זה, אינני יכול לבוא בטענה לאיש. ובכל זאת, קיימים לא מעט בלוגרים שהשימוש שלהם בפסבדונים אינו משפיע כהוא זה על איכות כתיבתם ועל הכיסוי שהם מעניקים בבלוגים שלהם לנושאים שונים. כמה מהם נכנסו לרשימה הזו פשוט משום שגבולות הגיזרה שקבעתי לתיחום הבלוגים שבחרתי אינם כוללים את חובת ההזדהות של הבלוגרים בשמם המלא והאמיתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בקשר לשפות זרות – [חדש]
מיכאל אוֹיְשִׁי   יום א', 29/05/2005 שעה 20:11
בתגובה לאלכסנדר מאן
אתר אישי
אני עֵד לא מעט לישראלים שלמדו בעת שהותם בחו''ל שפות כמו יידיש אנגלית, או רוסית.
המעניין הוא שרבים מהם (כולל אותי) מעדיפים להשתמש בהמון מילים מהשפות אותן רכשו מאשר המילים המקבילות להן בעברית, ואפילו לפעמים מעדיפים לדבר בשפה אחרת מאשר עברית.

הנקודה נעוצה אולי בכך שעברית הינה שפה יחסית דלה מבחינת אוצר מילים, (חוץ ממילים בעלי משמעות דתית כגון ''אסור'' או ''טמא'') אולם דעתי האישית היא שהמון ישראלים מעדיפים להשתײך (ולו בעזרת אוצר המילים שלהם) לתרבות אלי' נחשפו, חוץ או יותר מהחברה הישראלית אלי' נולדו. ֵ
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בשבח האנונימיות [חדש]
אבי   יום ה', 02/06/2005 שעה 15:56
בתגובה לאלכסנדר מאן
אתר אישי
בלוג אנונימי מקרב את הקורא למצב בו הוא מתייחס לכתוב בלבד ולא לכותב. הוא גם משחרר את הקורא, אין ספק, מאילוצים מובנים, כמו פחד מחשיפה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010