זייפן ומומר [חדש]
שושנה   יום ד', 18/05/2005 שעה 16:36
כאשר אדם נחשד בזיוף פעם אחת, ממילא אי אפשר להאמין בשום דבר אחר שהוא גילה. אפילו בדיקות יסודיות ביותר, לא מגלות בצורה מדוייקת גיל של ממצא ארכיאולוגי, מה עוד שאפשר ליישן באופן מלאכותי כל ממצא כזה.
באופן כללי, לא הייתי נותנת אמון במומר שהמיר דתו על מנת להיטיב את הסטטוס שלו ובנוסף נתפס כזייפן. אופי מושחת, לדעתי.
קראתי את ספרה של שולמית לפיד, ויתכן שהוא השפיע עלי בכיוון זה. הספר של בתו של שפירא נוגע ללב, היא מתארת את החיים בירושלים הקטנה של סוף המאה ה19, אבל כמובן שאיננה אובייקטיבית, היא העריצה את אביה, והיה לה קשה לקבל את העובדה שהוא היה זייפן.
גם התאבדותו איננה נזקפת לזכותו. אדם שבטוח באמת שלו, מתמודד עם התוקפים אותו ולא מתאבד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זייפן ומומר [חדש]
אורי קציר   יום א', 22/05/2005 שעה 8:47
בתגובה לשושנה
נדמה לי שכיום אין ספק בעובדה ששפירא ידע על הזיוף. לגופה של טענה, אינני רואה כל קשר בין ההחלטה להמיר את האמונה הדתית לבין הרצון לעשות כסף מהיר מעתיקות מפוברקות. אני חולק עלייך גם בנוגע להתאבדות. עולמו של האיש חרב עליו, בין השאר משום שנתפס בקלקלתו והוקע על ידי התקשורת. הכרתי לא מעט אנשים שהתאבדו מסיבות דומות אבל ידם לא הייתה בעבירה פלילית.

אגב, שימי לב לכך ששפירא אכן התמודד עם תוקפיו. אני לא בטוח שהם היו הבעייה. נדמה לי שהוא חשב על התיד, על שיבתו הקרובה לירושלים ועל שייאלץ להתמודד שם עם שאלות שבאות לא רק מהמוזיאונים הבינלאומיים ומארכיאולוגים בעלי שם, אלא גם עם סביבתו האישית והחברתית הקרובה ביותר.

נכון שביתו של שפירא אהבה את אביה, אבל שימי לב לכך שספרה נכתב שנים רבות לאחר הפרשה - מה שמקנה לה פרספקטיבה מסוימת על האירועים. אני סבור שהיא למדה להכיר בעבודה שעל אף אהבתה לאביה היא אינה יכולה להכחיש את מעורבותו בפרשת הזיוף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010