לחרוג מגבולות הסטראוטיפ [חדש]
אילנה י   יום ו', 04/03/2005 שעה 6:55
תודה על הרשימה,התחלתי איתה את סוף השבוע באופן הכי שווה שאפשר.
לעניינה, אני מוצאת בקלינט איסטווד (החתיך האולטימטיבי יש לומר מבלי לפגוע בזכויות של אף אחד) דוגמה נהדרת ליכולת של איש אחד להתמודד עם השינויים שעוברים סטריאוטיפים בתקופתנושינויים שהם מהירים וקשים אולי לעיכול. לשחקנים בראשית דרכם מוצמד סטריאוטיפ המלובה כל העת על ידי תעשייני הממלכה השביעית. במקרה של איסטווד הסטראוטיפ ברור, והוא היה אמור לסגור את חייו אולי בתפקידים דוגמת ''עולם מושלם''. המאצ'ו הסטריאוטיפי,הופך אנכרוניסטי,כי הוא חייב לעמוד בדרישות הרעננות של האישה החדשה: לשחרר מעט רגש, ולהתחבר ''לצדדים הנשיים'' באישיותו.שפע המילים שנכתבו על הצורך של הגבר להגדיר את עצמו מחדש, על לא עוול בכפו, רק משום שהאישה הגדירה מחדש את ייעודה, משחרר אותי מהצורך להוסיף בעניין. גם אני לא ראיתי עדין את הסרט הזוכה, אבל עצם העלילה,זרקה אותי אסוציאטיבית, לצורך,שאיסטווד הטיב כל כך לזהות ואף ליישם בעוצמה אמנותית נהדרת: במקום להמציא גלגל חדש ועדכני, לגייס את תעצומות הנפש, ולעדכן את הגלגל הקיים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחרוג מגבולות הסטראוטיפ [חדש]
אורי קציר   יום ו', 04/03/2005 שעה 7:35
בתגובה לאילנה י
נכון מאוד. ואוסיף עוד דבר: איסטווד הוא חלק ממסורת קולנועית של שחקנים מוכשרים (חלקם גם היו סמלי סקס בתקופתם), בעלי הופעה כריזמטית ומאופקת, שבחירותיהם מעידות על הנטייה לגלם תפקידים של אינדיבידואליסטים. הראשונים שבאים לי לראש הם גארי קופר ורוברט רדפורד.

תפקידיו של קופר ב''בצהרי יום'' או ב''מר דידס הולך העירה'' או ב''איש המערב'' דומים מאוד לתפקידים שממלא איסטווד במערבונים האיטלקיים של ליאונה: הוא אינו יכול אלא לסמוך על עצמו, את הקהילה הוא מעניין - אם בכלל - מסיבות אינסטרומנטליות בלבד, הוא פועל על פי קוד מוסרי שלפיו יש למגר את הרוע גם אם הקהילה שבתוכה הוא פועל אינה מכירה בכך והוא מביע איפוק רגשי וממעט במלים.

רדפורד, אגב, מתנהג גם הוא באופן דומה. הסרט היציג ביותר שלו מבחינה זו הוא ''ג'רמיה ג'ונסון'', סר מ-‏1972 המספר על קורותיו של בן המזרח, אדם שתקן ומתבודד, שהחליט להיות איש הרים בהרי הרוקי, מקים לעצמו משפחה עם אישה אינדיאנית, מנסה לחיות את חייו הבודדים תוך הבנה של צרכי הקהילה שחיה בסביבתו (אינדיאנים) ונאלץ להתמודד עם אסון שנוחת עליו בשל התערבות כוח חיצוני משחית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010