מה שמדהים פה [חדש]
אזרחושב   יום ג', 22/02/2005 שעה 14:22
שפירא טען כי הכתבים נשתמרו תודות לאקלים המדברי היבש והעובדה שהם נשתמרו בכד חרס, מעניין ומדהים שלאחר שנים החל מזמן מלחמת העצמאות, נתגלו במדבר יהודה במערות קומראן, מגילות מתקופת הבית השני בתוך כדי חרס. שנשתמרו בדיוק מהסיבות אותם נקב שפירא. בניגוד לטענת המומחים ששללו אפשרות של שימור כתב על גבי עורות תקופה כה ארוכה.
מצד שני, מגילות אלו כתובות היו בכתב המרובע של ימינו, (רק בחלק מהם שם השם מופיע בכתב העברי הקדום). כמו כן הנוסח של ספרי התורה שבספריית הקומראן, זהה פחות או יותר לנוסח המסורה, ויש גם נוסחים קרובים לנוסח השומרוני ותרגום השבעים, שההבדלים הינם לנוסח המסורה זניחים בהשוואה ל''נוסח שפירא''.
יש להניח בוודאות שהסיפור ששמע שפירא מהבדווים היה נכון, אך הוא לא הצליח להשיג את המגילות אותם השליכו הבדווים, לכן זייף מעצמו, ובכדי להגדיל את הסנציה, הכניס שינויים רבים ובעלי משמעות בנוסח.
יש להוסיף שגם בנחל חבר נמצאו תעודות על קלף מתקופת בר-כוכבא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה שמדהים פה [חדש]
יוסקה   שבת, 26/03/2005 שעה 9:19
בתגובה לאזרחושב
מעניין עם זאת לציין ש
לפי האתר הזה,
וכן ההודעה כאן
בשנת 1956 נעור עניין מחודש במגילות-שפירא, ע''י מנחם מנצור, ואחריו חוקרים בעלי שם נוספים כמו ג'ון אלגרו, חוקר מגילות ים המלח הנודע, שטענו שהן היו אותנטיות!

לדעתם יתכן שהן נכתבו ע''י כת יהודית פרושה, שפירשה את המקורות בדרך משלה עבור פולחניה.

כמו כל תעלומה גדולה, גם זו תמשיך ותטריד את סקרנותינו, מאחר והמקור אבד (או נעלם...) ולא ניתן עוד להוכיח באופן סופי אם זה זיוף אם לאו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010