יוד על ברוך נאדל [חדש]
יגאל לביב   יום ו', 01/01/2010 שעה 7:12
תוספת עובדתית:נאדל החל דרכו בעתונות ככתב חוקר בשבועון ''העולם-הזה'' וקנה את עולמו בסדרה על ראש העיר חיפה אבא חושי שנקראה חושיסטאן וחשפה את דמותו האמיתית של ראש העיר וניהול העיריה.הוא עבר לידיעות-אחרונות וגם שם פרסם חקירות חשובות כמו פרשת שימורי הבשר.ידיעות-אחרונות סירב לעתים קרובות לפרסם את חקירותיו ונאדל עבר לחיות בניו-יורק שם עסק בעבודות שגרתיות. הכרתיו באמצעות ידידי המנוח אורי סלע שהיה עורך משנה של העולם-הזה וחבר טוב של נאדל.באחת הפעמים כשסלע ואני היינו בניו-יורק נפגשנו עם נאדל שעבד אז בתחנת דלק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יוד על ברוך נאדל [חדש]
טל אור   יום א', 10/01/2010 שעה 21:43
בתגובה ליגאל לביב
ברוך נאדל מעולם לא עבד בתחנת דלק.
בארה''ב הוא עסק בגיוס תרומות. בתחילה עבור פרוייקט שיקום השכונות בארץ מטעם אוניברסיטת חיפה, אחר כך באגודת אמריקה-ישראל המטפחת אמנים צעירים מחוננים ישראליים (כמו יצחק פרלמן בשעתו) בניהולו של אייזיק שטרן המנוח, ולבסוף, באגודה למען ילדי צ'רנוביל היהודים
(מטעם חב''ד).
דברי יגאל לביב הם בדיוק הוכחה לסיבות להפתעתי מכך ששמישהו כתב באופן חיובי על אבא שלי.
עתונאים ישראליים מעולם לא הססו להשמיצו מקנאה ואף לשקר ביחס אליו - כפי שעושה לביב כאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יוד על ברוך נאדל [חדש]
אליצור סגל   יום ב', 01/02/2010 שעה 21:57
בתגובה לטל אור
לק''י
אני בהיותי כבר בישיבה קראתי את ספרו על לוחמי בר כוכבא.
נהניתי לחפש שגיאות קלות פה ושם כמו למשל שעור חזיר מטמא ועוד כמה טעויות שונות בהלכה ובאגדה. אבל בסך הכול אהבתימאוד את הספר.
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יוד על ברוך נאדל [חדש]
אדי מלכא   יום א', 03/07/2011 שעה 2:27
בתגובה לטל אור
אתר אישי
היה לי הכבוד להכיר את ברוך נאדל באופן אישי, הוא נחשב בעיני כאחד המנהיגים המרכזיים בישראל, בעבורי הוא אחד המורים הרוחניים החשובים שלי, הוא ניצב בעיני בשורה אחת לצד מהטמה גנדי, פ. ניטשה, ועוד אנשים גדולים שמקובלים כמייסדי השקפות עולם בסיסיות וגדולות.

מוסדות מסויימים הפועלים מסיבות פוליטיות פנימיות בניגוד לחוק במדינת ישראל הצרו את צעדיו של ברוך נאדל. עורך ידיעות אחרונות דאז, נוח מוזס שהכרתי באופן אישי, לא הטיב עימו, ולא הקל עליו, למרות שנאדל היה הסופר והלוחם, המוכשר, האמיץ, הרהוט, הישר ביותר, שכתב אי פעם בידיעות אחרונות או בעיתונות הישראלית בכלל, הממסד,רדף את, נאדל הניח לו מלכודות שונות לסבך אותו, להקשות על חייו.

ברוך נאדל הוא אדם מחוג בני האור, אמירתו היא אור, כתיבתו היא בוהק זוהר, יושרו העיתונאי היה קרן אור בודדת שהבליחה בחשיכה המעובה שבשרה את התהליך הדקדנטי שבו שקעו העיתונות והתקשורת שלנו.

האור שעלה מכל מלה שאמר וכתב, גרם ''לכוויות קשות'' לאנשים שהפעילות שלהם מרגישה טוב רק באפילה.

זכיתי:- היתה תקופה לא ארוכה, של חברות וידידות ביני ובין ברוך נאדל, לעתים לוויתי אותו בהרצאותיו (כמאזין) גם זכיתי לראות את בתו טליה כנערה ואת יתר ילדיו כילדים (כבר אז טליה היתה אישיות יוצאת דופן ומיוחדת במינה במיוחד למדתי עליה מביטויי הערכתו של אביה)

ברוך נאדל הוא אדם בעל שיעור קומה, שום דבר לא יגרום לו להתגמש על עקרונותיו.

היינו נפגשים לעתים קרובות ומשוחחים ארוכות, פעם בתקופה שבה היה מבקר קשה של תעשיות וגופים כלכליים ממסדיים ופרטיים שפגעו באזרחים, היה ברוך נאדל ''מופצץ'' בהצעות ופיתויים לו רק היה מוכן להגמיש טיפה, את עמדתו כלפי מפעל זה או אחר, נאדל היה משיב להם במתינות ובנימוס כדרכו, אבל כימ שהייתי קרוב אליו באותה תקופה, לא יכלתי שלא להבחין בשאט הנפש שעוררו בו ההצעות.

שאלתי אותו:- ''ברוך האם קיים איזה מצב שבו אתה היית מתפשר על עקרון וכותב בניגוד לאמת בניגוד למצפונך?''

ברוך נאדל השיב לי שאולי, אילו היתה תלויה בכך היכולת להגן על כל אחד מילדיו אילו נשקפה סכנה לאחד מילדיו אולי היה קם מצב שהיה עלול לחשוב על זה, ואני אמרתי לו מיניה וביה:- ''ברוך:- אתה בחיים לא היית מתפשר על האינטגריטי הטבוע בך''.

אנשים בישראל לא יודעים מי ומה זה ברוך נאדל, כמה השפיע האיש המופלא הזה על עיכוב התהליך של השחתת החברה הישראלית.

לו היתה בו טיפת נכונות לפשרה או ויתור על רסיס מעקרונותיו, שום דלת ושום מטרה ושום הישג בישראל לא היו מנועים ממנו.

לו היה מוכן להתגמש, היה יכול להשאר בארץ וכל מקום וכל מטרה בכל מוסד בחברה הישראלית היו פתוחים לפניו לרווחה.

בהתאם לרף היושרה החברתית של נאדל הוא נרדף עד חורמה, כאשאר המושכת העיקרית בחוטים היתה גולדה מאיר.

כאדם שנרדף בעצמו על דעותיו,משראה ברוך נאדל את המרדף הפוליטי שלי, נאדל שאל אותי שוב ושוב, אולי כדאי גם לי לעזוב את הארץ?, הוא כאיש עדין ומיוחד נאבק נגד כל עוולה שנעשתה כלפי דכים וחלשים בחברה, היה לו כוח ציבורי עצום, אבל כאשר היה מדובר בו עצמו, הוא העדיף להבליג להחריש, ללכת לחו''ל מרצון, לא רצה להשתמש בכוחו הצבורי - הלא מבוטל - כדי להיאבק במסדרים של אנשים ומוסדות חפים מכל יושרה וערכים.

ברוך נאדל תמך בי והגן עלי, בזמן שנרדפתי עד חורמה בשל העובדה שהייתי אחד מחברי הגרעין המייסד של תנועת המחאה האוטנטית, ''הפנתרים השחורים'', למרות שהממסד מנע ממנו לפרסם שום דבר עלי, כי כבר הייתי בתקופת החרם התקשורתי נגדי, הסיוע שהגיש לי ברוך נאדל, וההגנה שהעניק לי, אולי הצילו את חיי, ברוך נאדל לא היסס לעזור לי בזמן שהוא עצמו כבר היה אדם נרדף.

לאחר שברוך עזב את הארץ, אני חיפשתי אותו בכל יכלתי כי מאוד דאגתי לו, הממסד היה מודאג מאוד מהחיפושים שלי אחריו.

הועברה לי הודעה כוזבת באמצעות צ'רלי ביטון (שאולי גם הוא הוטעה) הממסד העביר לי ידיעה לפיה השב''כ התנכל לחייו של ברוך נאדל, הדבר גרם לי צער רב, לא הפסקתי ולא עייפתי מלחפש אחריו אבל בכל מקום טייחו את עקבותיו - הכל מתוך הברית המתקיימת תדיר בין אנשים הפועלים מתוך רוע.

אני אשמח מאד אם טל או מי מן האנשים המוזכרים באגרתי זו, יואילו ליצור עימי קשר דרך האימייל שלי
edimalka08@gmail.com וגם דרך סלולאר 052-346-8286

אני צמא ממש, לדעת, כל פרט על אדם נעלה זה, גם אחרי חלוף למעלה מעשרים וחמש שנים, הוא יקר לי לאין ערוך, הוא תמיד ייחשב בעיני כמורה רוחני שלי, הוא לא עשה חשבון לממסד בישראל, גם בתקופה שכבר הוא עצמו נלחץ על ידי הממסד הישראלי שחשש ממנו מאוד והחל להכביד ולהעיק עליו ברוך נאדל הגן עלי, סייע לי.

כעיתונאי ישראלי בכיר ברוך נאדל ראה בתחילתו את תהליך החרם העיתונאי והתקשורתי שהממסד הפעיל נגדי, בזמן שכבר עשה הכנות לעזוב את הארץ, נאדל חיפש דרכים לעזור לי, הוא ידע שההסתרה התקשורתית נגדית נעשית כהכנה לחיסול שלי, ברוך נאדל כתב עלי מאמר בשם ''גור פנתרים, תעודה'' אבל נוח מוזס שכבר היה שגריר נאמן של החרם העיתונאי נגדי סירב לפרסם את המאמר, נאדל הצליח להכניס את המאמר לרבעון הספרותי ''קשת'', נאדל הציע לי שלפני שייסע לחו''ל הוא יסתגר עימי במקום שלא יפריעו והוא יכתוב עלי ספר שיגן עלי מהתנכלויות הממסד, אני ראיתי את הלחץ הכבד שכבר אז הפעילו על נאדל, לא יכלתי לקחת על אחריותי לעכב את ברוך מכל פעולה שהיה צריך לנקוט כדי להגן על עצמו.

אשרייך טלי שיש לך אבא מדהים שכזה

אני מאוד רוצה לעשות כל פעולה שתאפשר לאנשים לדעת מי הוא ברוך נאדל, מה תרומתו לחברה הישראלית.

אצבע מכוונת מרושעת שדאגה להשכיח אותו מתודעת הציבור מציגה אותו דרך ספריו, הם כשלעצמם יצירות יפיפיות, אבל מעבר לכך שברוך נאדל היה סופר בעל שיעור קומה, הוא היה הסמן התקשורתי, השפוי, האמיץ, היציב, ההגון של התקשורת הישראלית, צריך שכולם ידעו מי האיש היקר הזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יוד על ברוך נאדל [חדש]
יוסי   יום ב', 08/10/2012 שעה 7:06
בתגובה לטל אור
אני רוצה להודות לברוך מאגל עך כך שבזכות הכתבות שלו בידיעות אחריות בסוף שנות השישים למדתי כי היו בארץ מחתרות לחי ואצל שגרמו לבריטים לעזוב ולא ההיסטוריה המשוכתבת שנלמדה אז בבתי הספר בארץ בהם למדתי שגרמה לי להטיל ספק בסיפורי המחתרת של הדוד שלי זל. בגלל כתבות אלו התחלתי לקרוא ספרים אחרים את המרד ולילות לבנים ועוד שהבהירו לי את התמונה. לא עוד היסטוריה משוכתבת על ידי הממשל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010