[חדש]
אורן   יום ג', 30/11/2004 שעה 11:54 אתר אישי
אם אני זוכר נכון את פרטי הפרשה (הייתי אז ילד רך בשנים והזכרון קצת נטשטש), השאלה האם שפירא היה שותף לזיוף או שמא הולך שולל בעצמו עדיין לא נפתרה.

והערת אגב - שולמית לפיד (סופרת בזכות עצמה אך גם אישה ואמא של) כתבה רומן היסטורי בשם 'כחרס הנשבר' שמבוסס על פרשת הזיוף (או ה''זיוף'') וההתאבדות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נכון [חדש]
אורי קציר   יום ג', 30/11/2004 שעה 13:48
בתגובה לאורן
לא יצא לי לקרוא את ספרה של שולמית לפיד, אבל גם אני שמעתי שהוא עוסק באותה פרשייה עצמה. אשר לשפירא, כיום מניחים מרבית ההיסטוריונים כי ידע כמעט לכל אורך הדרך שמדובר בזיוף. יתר על כן, העובדה שסירב להראות את המגילות לקלרמון-גאנו בעת שהשניים שהו בלונדון, מסביר לא מעט. אחרי הכל, הצרפתי היה גם האיש שחשף את פרשיית זיוף החרסים שבה היה מעורב שפירא כמה שנים קודם לכן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נכון [חדש]
מר יובל   יום ד', 01/12/2004 שעה 15:34
בתגובה לאורי קציר
אז... למה הועדה בעצם לא פרסמה את הודעתה בדבר זיוף המגילות ?

שפירא בעצם עלה על טריק, הרי בין כה הוא היה סוחר אמין. אם הציבור רוצה פריטים מדהימים, הוא סיפק אותם. היהודי הממזר פעל לפי חוקי היצע וביקוש. אותי מעניין אילו עוד פריטים ''הסטוריים'' מומצאים עשו את דרכם לקונצנזוס, הרי מדובר בזיוף גרוע, ואם הוא היה לוקח זייפן טוב ממנו ?
מה שמזכיר לי את וולטר - ''History is but a fable we all concieve as truth''. או משהו כזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נכון [חדש]
אורי קציר   יום ד', 01/12/2004 שעה 23:26
בתגובה למר יובל
שאלה יפה, שאולי דורשת בקיאות בטבע האנושי יותר מאשר בהיסטוריה של הפשע. אין לי מושג מדוע הוועדה לא פרסמה את הודעתה. יחד עם זאת, אני מתקשה להאמין ששפירא סיפק רוב הזמן פריטים ארכיאולוגיים מזויפים. נהפוך הוא, שפירא נהנה מהביקוש הרב לעתיקות המזרח, ביקוש שהיה כה רב עד כי הצליח למכור גם עתיקות שערכן לא היה רב במיוחד.

איתרע מזלו של שפירא וזיופיו נחשפו עד מהרה. זייפנים אחרים, לעומת זאת, הצליחו יותר. לפני זמן מה הבאתי כאן את סיפורו של זייפן הבולים ראול דה תואין (http://www.aplaton.co.il/story_60), בלגי שבמשך למעלה מארבעה עשורים הפיץ בולים מזויפים, מעשה ידיו להתפאר, תוך שהוא מקים לעצמו את אוסף הבולים (המקוריים) הפרטי היקר ביותר בעולם ועושה לעצמו שם של אספן וסוחר הגון מאין כמוהו. כששאלו את דה תואין מה יהיה בגורל הבולים הרבים שזייף במשך השנים. הוא השיב כי ממילא מאמינים אספנים רבים שהבולים המזויפים בידיהם כי מדובר באוריגינלים ולכן מוטב שימשיכו להתקיים ככאלה. דה תואין, אגב, לא נחשף מעולם. הוא החליט לחשוף את עצמו מרצון רק כשהיה בן 76.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010