פרשה מרתקת! [חדש]
רוני ה.   יום ג', 30/11/2004 שעה 1:06 אתר אישי
אני לא מומחה בתיאוריה של ביקורת המקרא, אבל עד כמה שאני יודע, ביקורת המקרא טוענת שהתורה המוכרת לנו היום הורכבה במלאכת מחשבת בתקופה שמשערים שהיתה בסוף ימי בית ראשון, ממספר מגילות (''מקורות'') קדומים. למיטב זכרוני, מדובר בשני מקורות עיקריים שמאופיינים האחד בשם ''אלוהים'' והאחר בשם המפורש, וכן נטען שהיה מקור נוסף לספר דברים.

עד כמה שאני מבין את התיאוריה הזאת, לא יכול להיות שהמגילות שנמצאו הן אותנטיות, מכוון שעשרת הדיברות מדברות בשם ה' בלבד, ובטקסט יש חילוף בין ה' לאלהים. במילים אחרות, מעבר לזיוף הטכני שקל היה לגלותו, מדובר כאן גם בזיוף תוכני שבולט לעין.

והערה שניה - הספר ''בת ירושלים הקטנה'' יצא במהדורה קודמת בשנת 1975. כשקראתי אותו בזמנו לא זכור לי שהיו בו כל כך הרבה טעויות דפוס, למרות שכבר אז שפתו היתה מיושנת מאד. מעניין אם השתמשו בגלופות המקוריות או שהדפיסו הכל מחדש...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פרשה מרתקת! [חדש]
אורי קציר   יום ג', 30/11/2004 שעה 13:36
בתגובה לרוני ה.
רוני, ככל הזכור לי הספר יצא לראשונה בעשור השני של המאה הקודמת, בערך כשלושים שנה לאחר אותה פרשה. העותק שבידי נרכש לפני כשנתיים לערך, ואם אני זוכר נכון הרי שתאריך ההדפסה שלו הוא לפני שנים ספורות בלבד. מאחר ויש שם שגיאות דפוס והגהה שכל עורך מתחיל יכול לתפוס בהרף עין, אני מניח שפשוט שיכפלו את המהדוקות הקודמות שהודפסו.

אכן, המגילות שאותן הציג שפירא לא היו אותנטיות כלל וכלל. קלרמון-גאנו אמר כי הצליח בתוך דקות ספורות לזהות סימני זיוף. אשר לתכנים עצמם, יש לי כמה סימני שאלה. איכשהו, נראה לי שהמקרא נכתב על ידי כמה סופרים שונים, שכל אחד מהם עשה שימוש במילה אחרת לציון הישות העליונה: ''יהוה'', ''ה''', ''אלהים'', ''יי'' ועוד אי-אלו דוגמאות. כלומר, יתכן בהחלט שהטקסט שמופיע על מגילות שפירא אינו תואם לידוע לנו על הכתבים המקוריים, אבל אני לא משוכנע שדווקא השימוש בשם האלהים הוא הראייה המעידה על כך באורח המובהק ביותר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010