כמה תמיהות [חדש]
רוני ה.   יום ג', 28/07/2015 שעה 0:27
סיפור מעניין. משום מה מעולם לא ראיתי שדנו בו או שלימדו אותו. הוא מעלה אצלי כמה תמיהות:
- הר הבית נמצא על מקסימום טופוגרפי מקומי. כלומר הוא גבוה מכל סביבותיו. על פניו זה מקום מוזר לגורן. גורן ממוקמת בדרך כלל על שטח ריק ליד שדה החיטה, ולאחר שקוצרים אותה, מובילים אותה לשם, נותנים לה להתייבש ואז טוחנים אותה בעזרת בהמה. תמונה:
בהנחה שהחיטה גודלה בעמק (גיא בן הינום?), העובדה שהגורן מוקמה דווקא בראש הגבעה, מקום שקשה להוביל אליו את החיטה הקצורה אומרת דרשני. סביר להניח לדעתי שהיה שם איזה מתחם חקלאי שכלל עוד מתקנים מלבד הגורן.
- המיקום האסטרטגי של הר הבית לעומת סביבתו היה חייב לדעתי להיות שווה הרבה כסף, וזה אומר שארוונה לא היה יכול להיות סתם חקלאי מן השורה. על פי ויקיפדיה, ארוונה היה המלך היבוסי בכבודו ובעצמו. המאמר די משכנע לדעתי:
[קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה תמיהות ולא רק [חדש]
מיקי   יום ג', 28/07/2015 שעה 0:52
בתגובה לרוני ה.
אורי חבל, גייסת סיפור לתועלת קצרת מועד, מה זה מועיל או משרת איני יודע פשוט לאחר הפתיח ומספר קטן של פיסקאות הגעתי לכאן, לא הוצאת תחת ידיך מתוקן וטוב. חבל.
[קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה תמיהות [חדש]
אורי קציר   יום ג', 28/07/2015 שעה 1:05
בתגובה לרוני ה.
רוני, אפשר להתמודד עם הקשיים שהעלית. עיר דוד הייתה שטח בנוי, כך שהחלקות החקלאיות היו, בחלקן לפחות, מחוץ לחומותיה. גבעת עיר דוד תלולה ולא נוחה לעיבוד, אבל יש בה מקור מים יציב ולכן יש שם חקלאות פעילה. לפיכך, הגיוני להניח שגורם, שהיא אתר יבש ביסודו, תוקם במקום שאין בו זרימה קבועה של מים. הר הבית עונה לתנאי הזה.

לעניין מעמדו של ארוונה, תרשה לי לפקפק. לא מאיין שדוד היה מתיר את קיומו של מלך זר בירושלים. לא מאמין שמלך יבוסי היה דש בעצמו את חיטיו. יש גם סיבות טובות לפקפק באמינותו של ספר דברי הימים, שהוא פרו-דוידאי מובהק, מראשיתו ועד סופו. בספר זה נאמר שדוד שילם 600 מטבעות זהב תמירה. הקרקע. ברור שיש כאן ניסיון לייפות את התנהלות המלך האהוב.

לגבי שוויו הנדל״ני של הר בית בימי דוד וארוונה - אני מודה שכאן אין לי את המידע הדרוש. חבל שאין אתר יד 2 לנכסים היסטוריים מהסוג הזה.
[קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010