[חדש]
חיים   יום ו', 02/10/2009 שעה 18:20
מעניין שכל זמן הקריאה של עלילות המלחמה של קורטס באצטקים ובעיקר הקרב על עיר בירתם, עמדה לנגד עיני הקרב של הרומאים על ירושלים. יש הרבה דמיון בין שני הקרבת. העקשנות של המגינים, המצוקה הנוראה שאליה נקלעו, המקדש שהוחרב וכו'.
ד.א. מישהו יכול להגיד לי מה ההבדל בין מלך לקיסר?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ו', 02/10/2009 שעה 19:06
בתגובה לחיים
אתר אישי
נכון, יש דמיון בין שני המקרים, אבל יהודה לא הייתה אימפריה רחבה ומשפיעה כפי שהייתה אנאהואק, הלא היא ממלכת האצטקים.

וזה גם מתקשר לשאלתך האחרת, שאת התשובה לה אני מצטט מוויקיפדיה: ''באנגלית, המילה אמפרור (Emperor) מקבילה למילה קיסר והיא מציינת את תוארו של ראש אימפריה, ועל כן זה התואר המיוחס כיום למונרכים שונים ברחבי העולם שעמדו בראש אימפריה, מקור המלה הוא מן התואר הצבאי הרומאי אימפרטור שהפך לאחד מתואריהם של קיסר רומא מאז אוגוסטוס. כך למשל, המילה קיסר מהווה את התרגום לעברית של התואר אותו נשאו שליטי סין, יפן, אתיופיה, מונגוליה ופרס בתקופות שונות''. במלים אחרת, מהותית אין הרבה הבדל, אבל בגלל שיוליוס קיסר העניק את התואר הזה לרצף שלם של מנהיגי אימפריה, העניין הפך לשם נרדף למונארך אימפריאלי בכלל.

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
חיים   שבת, 03/10/2009 שעה 17:52
בתגובה לאורי קציר
לדעתי, הענקת התואר ''קיסר'' לכל מי שעמד בראש אימפריה, זו טעות. מלכי סין, יפן, ועוד כל מיני שליטים גדולים אחרים שאין להם שום קשר ישיר עם המורשת של יוליוס קיסר אינה צודקת.
התואר '' קיסר'' מגיע רק למי שירש למעשה או באופן סימבולי את האימפריה הרומית. כגון במערב, הממלכה של קרל הגדול ולאחריו יורשיו ''הקיסרות הגמנית הרומית הקדושה. הקיסר האוסטרי בגין אותה מסורת. במזרח- הצאר הרוסי שהתימר להחליף את האימפריה הרומית המזרחית וזה הכל.
מעניין לציין ששתי איפריות גדולות במערב לא התימרו לשאת בתואר הזה. האימפריה הספרדית ולאחר מכן, הגדולה שבאימפריות- האיפריה הבריטית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא בדיוק [חדש]
אורי קציר   שבת, 03/10/2009 שעה 18:35
בתגובה לחיים
אתר אישי
חיים, אתה מחליף כאן בין מה שמקובל לבין מה שראוי. מבחינת האסתטיקה הטהורה, הצדק איתך: קיסר הוא תואר שאמור להיות שמור ליורשיו של יוליוס קיסר. מצד שני, הפרקטיקה מדברת בעד עצמה. קרל הגדול החל את דרכו כמך הפרנקים וכמלך לומברדיה, ורק לאחר שכבש שטחים נוספים והפך את ארצו לחזקה במדינות אירופה הוכתר על ידי האפיפיור - לקיסר. דהיינו, האפיפיור סבר שהתואר קיסר ראוי להינתן למי שכבר ''אסף'' תחת ידו אי-אלו ממלכות. גרמנים שרצו להיבחר כקיסרי אותה אימפריה היו צריכים קודם לכן להיבחר כ''מלך הגרמנים''. גם בריטניה עברה תהליך דומה. כטשא בנימין ד'יזרעאלי סידר למלכה ויקטוריה את ''היהלום שבכתר'', הלא הוא הודו, הוא דאג להכתירה לא כמלכת הודו אלא כקיסרית הודו. במלים אחרות, גם הוא ראה את התואר הקיסרי כמתאר טוב יותר את השליטה בשטחים נרחבים ובמושבות מעבר לים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא בדיוק [חדש]
חיים   שבת, 03/10/2009 שעה 20:06
בתגובה לאורי קציר
אני חושב שהבלבול קיים רק בשפה העברית. בלשונות אירופה יש מלך, קיסר, בהטיות השונות ואימפרטור. בעברית, משום מה, אוחד הקיסר עם האימפרטור ובא לציון גואל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010