(נכתב בתשובה לעמי, 28/11/08 10:18)
מפלגת עבודה לא תרד מ10 מנדטים [חדש]
אורי קציר   יום ו', 28/11/2008 שעה 10:59
בתגובה לעמי
אתר אישי
במדינה שבה יש מסורת ארוכת שנים של שתיים-שלוש מפלגות גדולות ושיטת הבחירות מונעת צמיחתן של מפלגות אלטרנטיביות יכולה להתקיים יציבות שלטונית המבוססת על הפרמטר הזה.

לענין מספר המפלגות המתרבה: בישראל קל מאוד להקים מפלגה ולהכניס אותה להתמודדות. לא צריך יותר מדי חתימות, כסף או הבנה בעניין הזה. העלאה דרמטית של אחוז החסימה תשרת את הסינו המתבקש הזה ותהפוך אותו לקצת יותר רציני. ואני מתכוון למשהו כמו שיעור של שמונה אחוז שתצטרך רשימה לעבור כדי להיכנס לכנסת. מצב כזה ידרבן מפלגות להתאחד ויקשה עליהן להתפלג.

ולעניין מפלגת העבודה: אני חולק עליך. כפי שזה נראה כעת, מדי יום מצטרפים תומכים של העבודה למאגר הקולות הפוטנציאלי של מתחרותיה. בידיעות אחרונות פורסם היום על התכנסות חברתית מצומצמת של תמוכי עבודה ותיקים בביתו של בייגה שוחט. מישהו הציע שכל אחד יאמר בעד מי הוא יצביע בבחירות הקרובות. למרבה התדהמה, למעט שוחט עצמו, אמרו כל האחרים שיצביעו עבור מרצ או קדימה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מפלגת עבודה לא תרד מ10 מנדטים [חדש]
SilentMike   יום ד', 03/12/2008 שעה 0:34
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אחוז חסימה גבוה מדי עלול להוביל לקטסטרופה. בטורקיה העלו את אחוז החסימה ל-‏10% והתוצאה: מפלגתו של ראש הממשלה, וכל המפלגות מלבד 2 לא נכנסו לפרלמנט, וממשלה איסלאמית ראשונה הוקמה מפני שמפלגה איסלמיסטית מאוחדת שזכתה בשלושים ומשהו אחוז מהקולות זכתה ברוב מוחלט של המושבים בפרלמנט. אחוז חסימה מעל 5% (כמו בגרמניה) הוא סכנה.

מלבד זאת, מה על יצוג מספר דעות? יש עוד כמה שיטות להקטין את מספר המפלגות. אחת מהן היא חלוקה לאזורי בחירה. אבל התוצאה בהרבה מקרים עלולה להיות בחירה בין שתי אופציות דומות להחריד שאף-אחת מהן לא באמת מוצאת חן בעיני רוב הבוחרים (ראה מערכות הבחירות בארצות הברית).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מפלגת עבודה לא תרד מ10 מנדטים [חדש]
אורי קציר   יום ד', 03/12/2008 שעה 9:02
בתגובה לSilentMike
אתר אישי
חלוקה לאזורי בחירה היא בהחלט אופציה, אבל היא אינה בהכרח צודקת יותר. במקרה הטוב ביותר, מי שמקבל חמישים אחוז פלוס קול אחד ייצג בכנסת גם את כל האחרים. זה לא הופך את הייצוג למגוון יותר.

אני מכיר את הדוגמאות של טורקיה ושל גרמניה, אבל שים לב שבשתי המדינות האלה קשה מאוד להקים מפלגות חדשות שתתפוסנה תשומת לב ציבורית משמעותית. בגרמניה אלה אותן מפלגות (למעט הירוקים) מאז תום מלחמת העולם השנייה. גם בטורקיה פועלות מפלגות שנוסדו כבר לפני עשרות שנים, אחת מהן על ידי אתא טורק עצמו. בישראל, לעומת זאת, מפלגה יכולה לקום יום אחד ולהיבחר לעמדת השפעה בכנסת חודש לאחר מכן. צריך שמשהו יעצור את המגמה הזו, שמביאה כל העת לפיצול ועוד פיצול ועוד אחד.

הדוגמאות מונחות ממש מתחת לאפנו. אביגדור ליברמן פרש מהליכוד, הקים מפלגה והופ - נכנס לכנסת ולממשלה. בפעם הראשונה שהתמודד זכתה מפלגתו בארבעה מנדטים. באחוז חסימה גבוה זה לא היה קורה והוא היה נאלץ לנסות להשפיע מתוך הליכוד. להבדיל, אפרים סנה פרש מהעבודה, הקים מפלגונת בשם ''ישראל חזקה'' ומתכנן לרוץ לכנסת. במצב רגיל זה פשוט לא היה אפשרי משום שהיה ברור לו שזה מועד לכישלוןם בגין אחוז החסימה הגבוה. אפשר להפליג עוד ועוד בדוגמאות אבל הכוונה ברורה.

בוא ננסה לראות מה היה קורה אם אחוז החסימה היה בסביבות שמונה אחוז. זה אומר שמפלגה שצריכה להיכנס לכנסת צריכה לקבל קולות שיספיקו לה עבור 9.6 מנדטים. בתוספת קולות עודפים זה יעמיד אותה על עשרה מנדטים. נניח שכל יתר הקולות יתחלקו באופן פרופורציוני בין המפלגות. היינו מקבלים משהו כזה: קדימה - 41 מנדטים; העבודה - 28 מנדטים; ש''ס - 17-18 מנדטים; הליכוד - 16-17 מנדטים; ישראל ביתנו - 16-17 מנדטים. במצב כזה תיאלצנה המפלגות הערביות להתאחד לרשימה אחת כדי לשרוד, מרצ תצטרך לחבור באופן כלשהו לעבודה כדי לא להימחק לגמרי, יהדות התורה לצתטרך להבליג על הבוז שלה לש''ס ולמצוא דרך להשתלב בה ותופעות עונתיות נוסח הגימלאים יהיו חסרות סיכוי ריאלי להתרחש.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מפלגת עבודה לא תרד מ10 מנדטים [חדש]
בצלאל   יום ד', 03/12/2008 שעה 9:55
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
ונניח שתתקבל חלוקת מנדטים כזאת. איך בדיוק זה ישפר את היציבות הפרלמנטרית לעומת המצב הקיים? נראה לי כמעט אותו פאזל קואליציוני שיש לנו עכשיו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מפלגת עבודה לא תרד מ10 מנדטים [חדש]
אורי קציר   יום ד', 03/12/2008 שעה 10:25
בתגובה לבצלאל
אתר אישי
מה פירוש איך? במצב כזה קיימת ממשלת קדימה-עבודה יציבה הנתמכת לפחות על ידי 69 מנדטים. לא צריך להכניס את ישראל ביתנו כדי לייצב קואליציה רעועה, אופיר פינס לא פורש מהממשלה והבחירות מתקיימות במועדן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010