בחשבון נפש מתמיד [חדש]
איתי   יום ו', 15/02/2008 שעה 17:21 אתר אישי
אישי -

בהצבעה שנערכה באתרך (חבל שלא נתת קישורים לעצמך - גם לפרויקט מלפני הבחירות) הצבעתי חד''ש מתוך אכזבה מהכיוון אליו הלכה מפלגת העבודה. ככל שהוספתי וחקרתי בעניין (בין השאר תודות להערותיך) ראיתי שגם הצבעה לחד''ש לא תספק אותי, בגלל הנטייה החזקה ללאומנות ערבית. לכן אני מכריז רשמית כי כרגע אני ** קול צף** . אם ייבחר רן כהן במרצ די בטוח שאצביע מרצ, ואם זה יהיה חיים אורון אני מתלבט. הסיכויים שאצביע עבודה אינם אפסיים, זה תלוי במאזן הכולל בתום הקדנציה ובהרכב הרשימה. למפלגה בראשות ברק לא סביר שאצביע, כי הכיוון המדיני-בטחוני שלו וכן הכיוון הכלכלי-חברתי שלו שונים מאוד מהדעה שלי, ומה שחשוב יותר - שונים מהמצע הנוכחי של מפלגת העבודה.

כללי -
אני חושב שכאשר הגדרת את האתר המקורי כ''אתר של תומכי מפלגת העבודה'' ולא ''אתר של מצביעי מפלגת העבודה'' הוצאת חלק מהעוקץ. אם אנחנו תמיד נתמוך במפלגת העבודה לא משנה כיצד תנהג (כמו שנוהגים עדיין בכמה מקומות בארץ) המשמעות היא שאין לנו שום כוח פוליטי וניתן לירוק עלינו. מפלגת העבודה תחת הנהגת ברק קורצת היום יותר למרכז ולבורגנות (קהל היעד המסורתי שלה) ופחות לקהל שהצביע לה ב-‏2006.
ניתן להדגים זאת בהתעקשות בנושא קצבאות הזקנה (שהיתה בעצם הישג של ש''ס) וויתור על שכר המינימום. בדיוק כפי שפרץ בגלל אישיותו ומצעו הביא אנשים מסוימים והבריח אחרים, כך קורה היום גם לברק וזה לגיטימי לחלוטין ולא מעיד על חוסר בגרות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
אורי קציר   יום ו', 15/02/2008 שעה 20:01
בתגובה לאיתי
אתר אישי
איתי, אני חושב ששתי ההערות שלך מצביעות במדויק על הבעייה. ראשית, הרעיון של הצבעה למפלגה לא מתוך הזדהות עם אוסף הרעיונות שהיא מייצגת (או אמורה לייצג, תלוי בתקופה ובהנהגה) אלא בשל אדם בולט אחד שאותו אתה מעריך. זוהי התאבדות אלקטורלית ידועה מראש: אם ידוע לך שהמפלגה אינה עונה על ציפיותיך כבר מלכתחילה, ברור שתתאכזב ממנה גם לאחר הבחירות - אפילו אם הצבעתך נועדה לשרת מועמד איכותי או ח''כ מוצלח אחד. שיטת בחירות אזורית-אישית הייתה אולי פותרת חלק מהדילמה שלך.

לפי אותו משקל לגיטימי, כמובן, שלא להצביע עבור העבודה בראשת ברק, אבל נדמה לי שבריא יותר לפעול מתוך המפלגה כדי לייצר בה שינוי ולא מחוצה לה ואחר כך להתלונן על שהיא לא עונה לציפיות.

לעניין הכוח הפוליטי - אני מציע שוב שלא להסתנוור מהבטחות וממצעים אלא להפעיל חשיבה ביקורתית. אפ יתמודד מחר מאן דהוא על ראשות מפלגה כלשהי ויבטיח ששכר המינימום בישראל יעמוד בתקופתו על 3000 דולר לנפש, אני מניח שיימצאו לא מעט שיצביעו עבורו. הנכון יותר הוא לבדוק אם הבטחה זו בכלל יש סיכוי שתתגשם, ואם מגיעים למסקנה שלא - לעמת אותו מולה ולבקש הסברים. זו גם הסיבה ש''עבודה שחורה'', כבלוג ביקורתי, היא רעיון מצוין. מצד שני, הפעולה לפי העקרון של ''אכזבתם אותי, תשכחו ממני'' אינה מעידה על בגרות פוליטית. היא מעידה על רצון להשיג סיפוק מיידי ותו לא. ואם החלופה היחידה לעקרון הזה היא ''לא מזדהה אתכם אבל אצביע למען האחד שאני כן מעריך אצלכם'', הרי שמדובר בקיצוניות אמסוג אחר.

קח למשל את מצביעיו של הדמוקרט הווארד דין ב-‏2004. מצביעים אלה הקימו תשתית תמיכה אינטרנטית יוצאת דופן עבור המועמד שלהם, שלימים גם גייסה עבורו לא מעט כספים. כיום אותם אנשים עצמם מזוהים עם קלינטו ואובאמה. שני המתמודדים יודעים היטב שאם הם רוצים לזכות בתמיכתה של אותה תשתית עליהם לכוון להעדפותיהם הפוליטיו. כלומר המשמעות היא שאם רוצים ליצור שינוי הרי שקודם מייצרים מוקד כוח פוליטי ורק אחר כך באים בתביעות להנהגה הפוליטית כשאותו מוקד משמש כאיום.

קח למשל את מיגזר הקיבוצים כדוגמה. במשך שנים היה אחוז ההצבעה בקיבוצים גבוה ורובם היו מזוהים עם מפלגת העבודה. לפיכך, הגם ששיעור תושבי הקיבוצים באוכלוסיה נמוך מאוד, הם נחשבו לחלק מהגרעין הקשה של המפלגה הזו וגם היה להם חלק נכבד בתשתיות הלוגיסטיקה והארגון. בתמורה, העבודה דאגה להם לייצוג נכבד ברשימתה ולעוד אי-אלו חקיקות שלא ניכנס אליהן כאן הגם שהן משמעותיות במיוחד. כאשר התפוררה האידיאולוגיה שליכדה את הקיבוצים והם החלו להפוך ליישובים קהילתיים, ירד בהתאם גם אחוז המזוהים עם העבודה - והמפלגה הפחיתה את מחויבותה כלפיהם. במלים אחרות, במשחקי כוח צריך להוכיח לגוף המרכזי שיש בידך כוח כדי להזיק לו. אם תעזוב מפלגה שאכזבה אותך זה יהיה צעד לגיטימי לחלוטין אבל לא יאפשר לך לסחור עם המפלגה בקולך תמורת שיתוף במנגנוני ההשפעה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
איתי   יום א', 17/02/2008 שעה 0:37
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אני מרגיש שאתה עדיין טועה ומטעה פעמיים. פעם אחת ביחס אלי אישית, כשאתה עושה מהעמדה שלי משהו יותר שטחי וילדותי ממה שהיא (לעניות דעתי), אך על כך צריכים אחרים להעיד ולא אני. פעם שניה וזה הדבר החמור יותר - כשאתה מייחס לעמדה שלי משקל גדול מדי ביוזמה המונה כ-‏30 איש, שכל אחד הגיב אחרת מאוד לאירועים מאז הבחירות.

אם תעבור על התכנים המתפרסמים באתר תגלה שיש בו הרבה מאוד תכנים (למעשה הרוב) שאינם תואמים את התגית שהדבקת לנו. לדוגמה
1. המון קריאות להמשיך ולהתפקד למפלגת העבודה (כולל מצדי שנותרתי חבר)
2. שיחות ענייניות עם חכים מהעבודה, ממש לא בסגנון ''אכזבתם תשכחו ממני''.
3. חכים חדשים שנוספו לשיחה ולסיקור - רובם ממרצ הציונית
4. עיסוק רב בחוקה של המפלגה בבחירות הפנימיות שלה ובחוגים וגופים בתוכה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
אורי קציר   יום א', 17/02/2008 שעה 11:29
בתגובה לאיתי
אתר אישי
אם כך חשת מתגובתי, אני מתנצל בפניך. לא הייתה לי כל כוונה להתייחס אליך אישית או לגרום לך תחושה שלילית. צרי לי. לא בכך רציתי.

לענייננו, אני נוהג לעבור לא מעט על האתר, ואני שב ואומר שהלוואי ויירבו כמותו. התהייה שלי היא אך ורק בעניין החלטתם של חלק מהחברים בו לתמוך במפלגות אחרות ובה בשעה להוסיף ולהפעיל לחץ על נציגי מפלגה שהם אינם מזוהים עימה יותר. לו היה קם מי מהחברים שהעביר את תמיכתו, למשל, לחד''ש, ומפעיל את אותו לחץ במסגרת אתר ''חד''ש שחורה'', זה היה מתיישב קצת יותר עם התפיסה שלי את הפיקוח על נציגי הציבור. אבל לא זה המצב, כידוע לך.

אני מניח שאולי לא תאהב את הדוגמה הזו, אבול חשוב נא על משה פייגלין ואנשיו, המתפקדים לליכוד ומצביעים (לפחות חלקם הגדול) למען רשימות ימניות בהרבה. זהו ניסיון לרקוד על שתי חתונות שלטעמי יש בו פגם מוסרי: הם אינם מצביעים עבור המפלגה שעליה הם מבקשים לפקח ואינם מפקחים על המפלגה שעבורה הם מצביעים. האם זה נראה לך הגיוני?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
איתי   יום א', 17/02/2008 שעה 17:06
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
מכיוון שהצבעתי למפלגת העבודה, אני נושא באחריות לכך שנבחריה נמצאים בכנסת הנוכחית ולכן אני חושב שזכותי וחובתי לדרוש מהם קיום הבטחות. איני יכול לבוא בדרישות לחברי מפלגה שלא הצבעתי לה הפעם, גם אם אני שוקל להצביע לה בעתיד. לכן את עיקר התקשורת שלי אני מנהל מול חברי הכנסת של מפלגת העבודה ולא מול אנשי חדש ומרצ. מכיוון שאני חבר מפלגה וקורא לאחרים להתפקד, אני מתמקד בעיקר בשיח עם אלה שאני מתלבט לגבי בחירתי בהם בפריימריס, בל, ופחות בתקשורת עם אלו שבטוח יקבלו את קולי או עם אלו שבטוח לא יקבלו את קולי.

ישנם כמה הבדלים מהותיים ביני ובין פייגלין (כבר שמעתי את ההשוואה הזו)
1. אני מצפה ממפלגת העבודה לקיים את מצעה שלה עצמה, לא לשנות לה את המצע לרדיקלי בהרבה.
2. איני רץ בעצמי לראשות המפלגה או אפילו לזוטר במוסדותיה. לכך נדרשת לטעמי יותר הזדהות עם המפלגה ממה שיש לי.
3. יתרה מכך אפילו איני קבלן קולות של מחנה מסוים (לאכזבתם של כמה מחברינו לשעבר) ואני לא חלק מ''דיל''. הצבעתי בפריימריס תכלול ח''כים ממחנות שונים, על פי הערכתי את תפקודם בכנסת ובממשלה. כך למשל אצביע בעד מתן וילנאי אעפ''י שיש הבדל רב בין עמדותינו בתחומים שונים, מצד שני אני בעד ''המחנה הסוציאלדמוקרטי'' של עמיר פרץ, אך שום דבר לא ישכנעני להצביע עבור יד ימינו מרציאנו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
אורי קציר   יום א', 17/02/2008 שעה 19:45
בתגובה לאיתי
אתר אישי
אני לא רוצה להוסיף על הוויכוח כאן. אספתק בהפניית תשומת לבך לאלמנט אחד שקים כמעט בכל מפלגה המצע המפלגתי תמיד מובהק בהרבה (או רדיקלי בהרבה, אם תרצה) מכפי שהמפלגה יכולה ליישם. השאלה אינה מה הפער בין ההצהרה של המפלגה לבין מה שהיא מבצעת בפועל אלא מה אתה מעריך שיהיה הפער הזה ואם גודלו הופך את ההצבעה עבורה למשתלם או לא.

אני יודע, זה לא נשמע אידיאולוגי במיוחד. זו סתם ריאל פוליטיק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
איתי   יום ב', 18/02/2008 שעה 8:15
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
מה שאתה קורא ''ריאל פוליטיק'' יהיה מה שיקבע בסופו של דבר למי אצביע.

לגבי פער בין מצע למעשים אתה צודק כמובן, אך אני חושב שלגבי מפלגת העבודה נשברו רק בשנתיים האחרונות מספר שיאים של פער בין הבטחות למעשים. יש הבדל בין לבצע מחצית או שליש מההבטחות, או להבטיח שינוי של X אחוזים ולהגיע רק לחלק מזה, ובין ''פניית פרסה'' כפי שביצעה מפלגת העבודה בין אם במוצהר ובין אם בשתיקה.

בתחום המדיני-בטחוני, מפלגת העבודה תורמת תרומה אפסית עד שלילית (סנדול) להתקדמות לעבר הסכם קבע עם הפלסטינים. מהלכים מדיניים (אמיתיים או וירטואליים - קשה להבין) מובלים ע''י אולמרט, לבני ורמון. למרות העמידה העיקשת על הכנסת פינוי מאחזים להסכם הקואליציוני שני שרי ביטחון של המפלגה לא עשו דבר בנושא.

בתחום הכלכלי-חברתי, למפלגת העבודה יש אחריות להמשך המדיניות של ביבי, לא רק בפסיביות שלה סביב הצבעות על התקציב, אלא בתרומה אקטיבית למהלכים ספציפיים:
1. עמיר פרץ במפגשו הראשון עם פורום מטכ''ל מכריז שיהיה חומת מגן של תקציב הביטחון (בניגוד גמור למצע מפלגתו שציין קיצוץ רב שנתי של 8 מיליארד ש''ח כמקור הכנסה חשוב לשינוי סדר עדיפויות תקציבי).
2. פואד מוביל את הפרטת חברת החשמל
3. הרצוג מוביל הפרטת מעונות לחוסים
4. תמיר ממנה את וועדת שוחט שתביא לעליית שכ''ל ולפגיעה חמורה בהשכלה הציבורית, בייחוד במדעי הרוח
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחשבון נפש מתמיד [חדש]
אליצור סגל   יום ב', 18/02/2008 שעה 8:14
בתגובה לאורי קציר
לק''י
החתך של אנשי פייגלין שאינם מצביעים ליכוד זה בדיוק לחתך הכללי של אנשי הליכוד.
חלק גדול ממצביעי נתניהו הצביעו לקדימה או כאשר מדובר בכפרים ערביייים למפלגות ערביות.
חלק משמעותי מבוחרי סליבן הצביעו לגמלאים.
אנשי פייגלין פשוט זהים עם המדגם הכללי של הליכוד - לא יותר לא פחות
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010