(נכתב בתשובה לאורי קציר, 26/01/08 16:40)
ההיסטוריה לא הייתה משתנה [חדש]
בני   שבת, 26/01/2008 שעה 17:00
בתגובה לאורי קציר
נכון, הם אולי היו מתארגנים וכו', אבל דבר לא היה מונע כיבוש ספרדי. בעצם, במובלע, אם הבנתי נכון - אתה מסכים עם הנחה דטרמיניסטית זו.
בנוסף, בזמן הכנותיהם ההיפותטיות של האצטקים, היה פועל את פעולתו חיל משלוח אחר בשירות הספרדים - זה של החיידקים, שהשמיד כמה עשרות אחוזים מאוכלוסיית האינדיאנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ההיסטוריה לא הייתה משתנה [חדש]
אורי קציר   שבת, 26/01/2008 שעה 19:05
בתגובה לבני
אתר אישי
אני מניח שאנו מסכימים בכל הנוגע ליתרון הספרדי בכוח הנשק. אני מניח שמוסכם על שנינו שלו הייתה ספרד משגרת כוח גדול פי כמה ומצויד טוב יותר, הדבר היה מכריע את הכף בשלב מודם יחסית של הלחימה. אני מקבל גם את הטיעון בעניין המחלות הקשות שהביאו עימם הלבנים. מחלות אלו הרי הוכחו כבר כנשק יעיל במיוחד גם במלחמות שהתנהלו עם האינדיאנים בצפון אמריקה. עד כאן אין לנו ויכוח.

יחד עם זאת, אני משער שחלק ניכר מהצלחת הספרדים נעוצה בברית שכרתו עם עמים שדוכאו על ידי האצטקים. ברית זו נוצרה רק לאחר שחדרו אל פנים הארץ. מלחה מוקדמת ליד החופים הייתה עשויה למנוע חדירה כזו.

מעבר ליתרון של הספרדים בנשק ובתחמושת, אני משער שיש חשיבות גם לכמות הלוחמים. בשנת 1958 הביסו פידל קסטרו וכוח הלוחמים הקטן שלו את הצבא הקובני הסדיר של פולחנסיו בטיסטה. בשום מקרה לא היה למורדים יתרון איכותי או כמותי על צבא הממשלה. למעשה, העובדה שבחלקים גדולים של המרד לא מנו יותר מחמישים איש הופכת את יחסי הכוות הראשוניים למגוחכים. אלא שלזכותם עמד היתרון שבזכייה באהדת תושבי הפריפריה והכפרים ההרריים. כלומר, הם יכלו למצוא מקלט בקרב אוכלוסיה אוהדת וכך לחוק מהמצוד אחריהם.

במידה רבה הדבר נכון גם לגבי תנועת קורטס במכסיקו. לו היו האצטקים משכילים להשמיד את הספרדים בשלב מוקדם בהרבה, יתכן שהעניין היה מתפתח אחרת. כפי שאמרתי, קורטס היה שרוי בסכסוך מדמם עם הכוח הספרדי החזק ביותר בסביבה, זה שישב בקובה. יתר על כן, גם בספרד הוא הצטייר כהרפתקן ותו לא - לפחות עד שחזר עם הזהב ששדד במכסיקו. עד שהחדשות על הטבח היו חוצות את הים ומגיעות לספרד היו חולפים חודשים. וגם בהינתן שחדשות אלה היו מגיעות חיש מהר, לא ברור כלל שהמלך היה מארגן משלחת עונשין גדולה יותר. יתכן והיה רוצה לשאת ולתת עם המדינה שגרמה לו נזק רב יותר.

אבל שוב: אני מקבל גם את הנחתך בעניין הזהב הקורץ ללבנים, כמו גם הנחה אחרת שלא העלית - זו המדברת על השכנוע הפנימי של הקתולים בספרד שעליהם לפעול להפצת הנצרות בקרב הכופרים. אלה גורמים חזקים מספיק כדי להניח שגם השמדת הספרדים ב-‏1519/20 הייתה יכולה להיות הקלה זמנית בלבד לאצטקים, ולמעשה רק פתיחת השלב המכריע של המלחמה הכוללת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010