שאלה של כסף [חדש]
יגאל לביב   יום ג', 11/12/2007 שעה 18:08 אתר אישי
לאורי שלום
בשנות השבעים כשהייתי עתונאי פעיל הסדירה לי השגרירות האמריקאית אפשרות של שהייה לכמה ימים במגאזין פורבס כדי ללמוד דרכי הוצאה לאור מבחינת התכנים.עד היום לא התאוששתי.הליכי פרסום ידיעה או סיפור גדול אחר הם כך:הכתב מעביר לתחקירן את מה שכתב בצירוף כל הרשומות והאסמכתאות.התחקירן בודק כל מילה שנכתבה.אם נכתב כי קנדי נולד בתאריך מסויים,התחקירן בודק ומוודא. אם הכתב מצטט מדברי קנדי,התחקירן מטלפו אליו,מקריא לו את הציטטא ושואל אם זה מדוייק.לאחר וידוא של הכל עובר החומר לעורך המדור המחליט מה יהיה אם הסיפור.עשה חשבון כמה עולה כל סיפור.רק עתונים בעלי אמצעים יכולים להרשות לעצמם דרכי עבודה כאלו.ורק עתונים איכותיים ובעלי מוניטין הם גם בעלי אמצעים.
דומני כי עבדתי אז ב''הארץ''.יומון זה שאני מכבדו גם כיום עושה הכל לודא שהחומר נכון. אבל פרט לעורך ולמגיע שקוראים את החומר לפני הפרסום ואולי מעירים ומתקנים,אין מה להשוות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שאלה של כסף [חדש]
יאיר דקל   יום ג', 11/12/2007 שעה 19:57
בתגובה ליגאל לביב
יגאל, מגיה לא מגיע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שאלה של כסף [חדש]
יגאל לביב   יום ד', 12/12/2007 שעה 13:37
בתגובה ליאיר דקל
אתר אישי
יאיר
עידן ועידנים שלא שמעתי ממך.תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שאלה של כסף [חדש]
אורי קציר   יום ג', 11/12/2007 שעה 20:23
בתגובה ליגאל לביב
אתר אישי
אתחיל מהסוף, יגאל. אינני מאמין שישנו יומון כלשהו בארץ העושה כל שניתן לעשות כדי לוודא שהחומר נכון. קיימת מעין שיגרה שלפיה סומכים במידה רבה על הכתב שיביא עובדות נכונות, ואילו האחרון, מצידו, מושפע מאוד מספינים ומסיפורים שהמלודרמה העוטפת אותם מייצרת אצלו תחושה שאת הסיפור הזה אין להפסיד - והעובדות, העלולות לסתור אותו במדיה רבה, משעממות מאוד. הדוגמה שהבאתי בפסקאות הראשונות של מאמר זה ממחישות זאת היטב.

ולעניין החווייה שעברת במערכת ''פורבס''. אני מניח שיהיו לא מעטים שיאמרו לך שדבר כזה אינו אפשרי במציאות הישראלית, שאין להשוות בין הנינוחות המאפיינית מגזין חודשי לבין התרוצצות והצורך לעמוד בלוח זמנים קצר וצפוף שהיא נחלת מערכות היומונים. במציאות הישראלית העורך בדסק הופך את הטקסט (העילג, לעתים) של הכתב לעברית סבירה ועוסק ביתר הזמן בהתאמת הסיפור לטקסט. בדיקת העובדות היא עניין המושאר בדרך כלל לכתבים בלבד - אם כי קיימים גם יוצאים מן הכלל.

סביר מאוד שאם יאומצו סדרי העבודה שלהם היית עד, העסק ייראה טוב בהרבה. אבל בפועל, העניין שונה. פעם, כשעבדתי במערכת אחד העיתונים הגדולים נזף בי אחד העורכים הבכירים על שהתמהמהתי בהגשת העמוד שהיה באחריותי משום שביקשתי לוודא את דיוקן של ידיעות שהופיעו בהן והכתב שהעביר אותן בושש ליצור קשר. ''כשיש התנגשות בין דיוק לבין דדליין - הדדליין לוקח!'' גער בי ושלח אותי בבושת פנים למקומי. זה אומר משהו על סדר העדיפויות הקיים אצלנו. אגב, אותו עורך קודם במהירות מסחררת ולימים הפך לעורכו הראשי של העיתון.

לעומת זאת, אני מכיר כתבת אחת, העובדת בתקשורת האלקטרונית, שמוכנה למחול על הסקופים למען הדיוק העובדתי. הכתבות שהיא מגישה עניניות, רציניות ולא מתלהמות. היא אינה משדרת שום ידיעה שאינה מצליחה לאמת. למותר לציין שהדבר גורם לה לא מעט עימותים במערכת ושקידומה איטי מאוד ביחס לעמיתיה. חבל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שאלה של כסף [חדש]
יגאל לביב   יום ד', 12/12/2007 שעה 13:36
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
תוגה.אגב,הפורבס הוא דו-שבועי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010