(נכתב בתשובה לאורי קציר, 18/11/07 14:39)
שינוי מירקם האוכלוסיה [חדש]
אורן   יום א', 18/11/2007 שעה 15:09
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אורי, התעלמת מכמה עניינים מרכזיים.
1. אני לא יכול להסביר מה טעם תקיעת בית ספר חרדי מהסיבה שכלל לא שוכנעתי שמדובר בבית ספר חרדי. נראה שלא ברור שבית הספר במודיעין נועד לשרת אוכלוסיה חרדית דווקא והוא מוקם דווקא בשביל האוכלוסיה הדתית לאומית (אבל חרדים זה הרבה יותר מפחיד) - לפחות כך עולה מחלק מהתגובות כאן.
2. הטענה שלי היא שתל אביב אמנם לא הייתה עיר דתית מובהקת אבל היה בה מיעוט דתי לא מבוטל כלל וכלל - מיעוט שנעלם והועלם כי הוצרו צעדיו במכוון ושלא במכוון.
3. אני לא מבין מה שייכים לכאן חסידי יבניאל. אז הם מקללים, יורקים ומנוולים באופן כללי (בהסתמך על עדותך). נו - יש אוכלוסיות נוספות שאפשר לומר עליהם שהם לא נחמדים במיוחד. אוהדי בית''ר, אוהדי חולון. סתם חבורות ערסים. שכבות גיל מסויימות בשמרת. נגדי חיל האויר. אתה יודע - גסות הרוח והעבריינות לא ירדו לעולם ונחתו דווקא אצל החסידים. עשרה קבין של גסות ואלימות ירדו לעולם וחלק ניכר מהם נמצא בקיץ בחופי הים - לא תמצא שם חרדים. אבל אני אפסיק כאן עם הדמגוגיה.

אני רק אבהיר כאן נקודה - אני לא תומך בכפייה דתית כזו או אחרת, אין לי כוונה למנוע ממישהו לנסוע בשבת, לאכול נידות ולבעול שפנים. זה לא בדיוק עינייני. מאידך, הקמת בית ספר (חרדי או לא) יכולה להיות מעצבנת מאוד. בית הספר יכול להיות נטע זר ואפילו מיותר אבל הוא לא בדיוק כפיה דתית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שינוי מירקם האוכלוסיה [חדש]
אורי קציר   יום א', 18/11/2007 שעה 16:03
בתגובה לאורן
אתר אישי
אז זה בדיוק ההבדל, אורן. שתל אביב הייתה מראשיתה עיר בעלת רוב חילוני מובהק. מי שבחר לעזוב אותה משום שנוכח לשעת שלא יוכל לקיים בה אורח חיים דתי כפי ראות עיניו הניח שיוכל לעשות כן במקום אחר. מי שבחר להישאר בה ולממש את אורח חייו בהתאם למה שיש או למה שצליח לקדם ולהשיג בדרכים שאינן כוללות הפעלת אלימות - יבורך. אבל כאן הנקודה היא שהחדירות מסוג זה מיועדות להשיג את ההיפך הגמור: להשתלט על רובעי המגורים באמצעות הפעלת שיטות שיביאו להסתלקות האוכלוסיה הקיימת.

יבנאל היא רק משל, אבל כמוהו תוכל למצוא בלא מעט מקומות אחרים. בדוק אצל הרב דוד בניזרי בבית שמש והכרזותיו שבית שמש תהיה חרדית ולא יעזור כלום; או אצל הרב רפאל בובליל מפרדס חנה שהודיע ששכונת נוה רותם תהפוך לקרית חינוך חרדית לתפארת; ואני יכול להביא לך עוד כמה וכמה כאלה.

הנקודה פשוטה: מי שאינו מעוניין לכפות את אורח חייו על זולתו אינו מפריע לאיש. מי שבא ומודיע שהוא כאן ולא יעזור כלום כי זאת דמוקרטיה ואז מה אם התלמידים לא גרים כאן ואתם לא תגידו לי מה מותר לי ומה אסור לי ואם אני ארצה אני אכנס לאן שיתחשק לי וכאן תקום קהילת קודש ולכם החילונים לא תהיה תקומה - נו, אתה מבין לבד מה מקומם של טיפוסים כאלה במקום שמנסה רק לשמור על שיגרת חיים שלווה והרמונית.

אין זה מקרה שדתיים-לאומיים רבים מעדיפים לחיות במשותף עם חילונים מאשר עם חרדים. היכולת לקבל את השונה ולהסכין עם מנהגיו, המשותפת לחסרי הכיפות ולסרוגי הכיפות ככלל, אינה מקובלת ואף אינה רצויה בעולם החרדי. ואגב, במודיעין קיימים לא מעט בתי ספר דתיים שחלקם ממוקמים באזורי מגורים חילוניים. לאיש אין בעייה עם זה. הבעייה כאן היא שלפי הפרסומים (שלא הוכחשו מעולם) מדובר בבית ספר חרדי בלב אוכלוסיה שאינה חרדית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שינוי מירקם האוכלוסיה [חדש]
עובד אדמה   יום א', 28/03/2010 שעה 12:44
בתגובה לאורן
כל המידע על יבנאל עיר ברסלב בגליל
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010