(נכתב בתשובה לדוד קסירר, 17/11/07 10:28)
ועל זה לא נותר לי אלא להגיד [חדש]
אורי קציר   שבת, 17/11/2007 שעה 16:50
בתגובה לדוד קסירר
אתר אישי
עובדתית, ניסיון לשנות את מירקם החיים באזור בו מתגוררים אנשים בעלי מאפיינים שונים בתכלית ראוי לכל גינוי ויש לטרפדו בהקדם. ואגב, דוד, עניין זה יכול לבוא לידי ביטוי גם ביישוב קטן יותר והומוגני יחסית כמו זה שבו אתה מתגורר כעת. לפני פחות מעשרים שנה קרה דבר דומה ביישוב רכסים שליד טבעון. אל היישוב, שהוקם בראשית שנות החמישים על ידי משוחררי הבריגדה היהודית וארגון ההגנה, חדרו גורמים חרדיים, הקימו בו ישיבה קטנטנה וזו הלכה ותפחה עם הזמן, משכה אליה עוד ועוד תלמידים מבחוץ ולבסוף שינו הלו כליל את דפוס החיים במקום. חיי התושבים החילוניים הפכו לגהינום, הם נאלצו לעזוב את היישוב והחרדים השתלטו עליו כליל והפכו אותו למרכז ארצי של החזרה בתשובה. רכסים הוא כיום אחד הישובים האומללים בארץ: שיעור זכאי בגרות של עשרים אחוז בערך, הכנסה ממוצעת הנמוכה בשליש מהממוע הארצי וכפי שקורה במרבית היישובים הללו - המוסדות הדתיים הם המעסיקים העיקריים, כך שהמצב אינו משתפר כלל ועיקר.

לא הייתי רוצה שדבר דומה יקרה במודיעין, בפרט אחרי שדברים דומים התרחשו בעבר באילת, באשקלון, בפרדס חנה וביבנאל. מודיעין היא תרכובת מעניינת של משפחות שעזבו את ירושלים האלימה והמתחרדת ושל משפחות שבאו מאזור גוש דן בשל יוקר הדיור המאמיר שם. המירקם שנבנה במודיעין בין חילונים לדתיים, על אף שאינו נטול בעיות, הוא מהאיכותיים שיש כיום בארץ. קהילה חרדית, שכעניין שבשיגרה מנהלת אורח חיים בדלני, סתגרני וחסר כל סובלנות כלפי השונה והאחר, רק תהרוס את המירקם הזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ועל זה לא נותר לי אלא להגיד [חדש]
דוד קסירר   שבת, 17/11/2007 שעה 17:30
בתגובה לאורי קציר
כמובן שאני לא יכול שלא להסכים איתך יותר. לא רק בגלל שגדלתי בעיר אשדוד אשר ידועה בריכוז הגדול של חצרות חרדיים אשר השפעתם על מרקם החיים של תושבי העיר הלא דתיים מורגשת היטב אלא גם בגלל החשש שדבר כזה אכן יכול לקרות גם בישוב קהילתי דוגמת זה אליו עברתי זה לא מכבר. אגב, גם אצלנו יש מספר משפחות דתיות אשר עברו תהליך של חזרה בתשובה במהלך מגוריהן בישוב אולם הן אינן מנסות לכפות את רצונן על הכלל אשר רובו המוחלט אינו דתי. מעצם הגדרתו של הישוב כקהילתי (ואני לא יודע מה היה רכסים קודם למצבו הנוכחי) יש משום רצון למנוע מקרים מעין אלה וזאת על-ידי מערכת ''בקרה'' לגבי זהות המועמדים להצטרפות לישוב. אני מקווה שלא אתבדה כי מבחינתי זה בהחלט המפלט האחרון...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010