(נכתב בתשובה לדודו בן עמי, 31/10/07 18:40)
נא לא לערבב שמחה בשמחה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 31/10/2007 שעה 19:09
בתגובה לדודו בן עמי
אתר אישי
אתה בוחר להתעלם ממה שכתבתי. רוצה בעל עסק תעודת כשרות? יפנה נא בעצמו ויבקש אותו מאיזה מערך כשרות שהוא רוצה. רוצה המכשיר להתנות את מתן ההיתר בשמירת שבת או בכל תנאי אחר? זה כבר קייס לבית המשפט. הוא מעניק שירות ואסור לו להתנותו בשום תנאי למעט תשלום כפי שנקבע מראש. איש אינו מכריח אדם לתת הכשר נגד מצפונו. אם כשרות היא עניין שמשלמים עליו, מדוע צריך מסעדן לשלם גם באמצעות הימנעות מעבודה בשבת? מה עניין שמיטה להר סיני?

דומה הדבר לכך שיבוא אדם למסעדה ויבקש לסעוד בה והסעדן יודיע לו שמצפונית הוא אינו יכול לשרתו משום שהלקוח הוא...שחור. נכון, זה העסק שלו, אבל זו עדיין גזענות. והעובדה שאתה מזהה גזען או כופה דת עם בעל מצפון מטרידה כשלעצמה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נא לא לערבב שמחה בשמחה [חדש]
בן כלאיים   יום ד', 31/10/2007 שעה 20:42
בתגובה לאורי קציר
מתעלם? איך אני מתעלם אם אני מצוטט את תגובותיך?

''מעניק שירות ואסור לו להתנותו בשום תנאי למעט תשלום כפי שנקבע מראש. איש אינו מכריח אדם לתת הכשר נגד מצפונו. אם כשרות היא עניין שמשלמים עליו.....''

תאמין לי - רק כסף. זה רק מה שמעניין את היהודים (סרקזם)
או בפראפרזה על מקבילית המוחות
''שילמתי ולכן אקבל''

אז הנה הכשל הלוגי שלך:

כשרות זה מצב. זה לא ''שירות''. אתה לא יכול לקנות כשרות.
מה שאתה ''קונה'' זה אישור של המאשר שהמקום והאוכל נמצא ב''מצב כשר''.

פותח המאשר את ספר החוקים שלו ומוודא שהמקום עומד בקריטריונים שלו לגבי ''מצב כשרות''. אצל רבים מהמאשרים אחד מהקריטריונים זה ''אי עבודה בשבת''. היות וזה קריטריון דתי - אנשים חילוניים לא מבינים את ההגיון (כי אין) אבל זה לא משנה.

למה הדבר דומה - תלך למשרד הבריאות ותבקש אישור ליבא תרופה ולך אין מושג בפרמקולוגיה. יושב מומחה במשרד הבריאות ועובר על ספר הקריטריונים שלו ואומר לך שכדי לאשר את התרופה צריך להוסיף X ולהוריד Y, ובאותה הזדמנות שלם אגרה. לא יעזור לך להתווכח שבאירופה התרופה נמכרת ללא בעיה ובעצם גורם Y לא ממש משפיע ואין הגיון בהחלטה. מומחה המשרד קבע וכך יהיה עד שתשנה את דעתו.
דרך אגב - תנסה לקנות אופטלגין בארה''ב.....

דרך אגב - אני בשביל סכום סמלי מוכן גם לאשר שהשמש מסתובבת סביב כדוה''א

''דומה הדבר לכך שיבוא אדם למסעדה ויבקש לסעוד בה והסעדן יודיע לו שמצפונית הוא אינו יכול לשרתו משום שהלקוח הוא...שחור. נכון, זה העסק שלו, אבל זו עדיין גזענות. והעובדה שאתה מזהה גזען או כופה דת עם בעל מצפון מטרידה כשלעצמה.''

נו טוב. אז עכשיו אני מזהה גזען (מאיפה זה בא?) או כופה דת עם בעל מצפון וזה מטריד....

כשמסעדן פותח מסעדה המדינה לא מכריחה אותו לקבל הכשר כדי לקבל רשיון עסק. המדינה כן מכריחה אותו להתחייב לא להפלות בין לקוחות. פשוט מאד. יש הרבה מסעדנים (ורופאים ומורים ועו''ד) גזענים שהיו מתים להפלות. ברגע שהם מפלים ע''ס גזע, מין וכו' הם חשופים לתביעה ואיבוד הרשיון.

עכשיו - אתה יכול לחוקק חוק שמגדיר מהי כשרות. כל המסעדות יקבלו כזה (גם אלה שמגישות קלמרי כי לא כתוב בפירוש שדיונון הוא לא כשר).
אלה שמאמינים לשטויות של הרבנים ימשיכו לא ללכת כי ככה הם מאמינים ואתה סיבכת את המדינה עוד יותר עם הדת... (כן, כן גם אני בעד ביטול הרבנות הראשית (ממילא כל רב עיר עלוב עושה מה באות השביעית שלו) ויהדות ארה''ב מראה יפה מאד שאין צורך הלכתי במוסד מאובן שכזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נא לא לערבב שמחה בשמחה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 31/10/2007 שעה 22:58
בתגובה לבן כלאיים
אתר אישי
כרגיל, אתה מדבר שלא לעניין. איש אינו מחוקק או מתכוון לחוקק חוק שיקבע כשרות מהי וכל שמדובר פה הוא על הפסקת התניית הכשרות באי-פתיחת מסעדה בשבת. מזון כשר הוא מזון כשר וזהו זה - לא פחות, אבל גם לא יותר. ודי נמאס לי כבר מהשטויות ומההמצאות האלה שמותר לכפות כי זה עניין של מצפון הרבנים שמחליטים בעצמם שמותר להתנות כשרות בשבתות. די, מספיק. הבנתי את הפרינציפ. תודה לך. מכאן והלאה כל תגובה נוספת תימחק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010