(נכתב בתשובה לאורי קציר, 28/10/04 9:55)
מה עם הנראטיב הזה [חדש]
אורן צור   יום ב', 01/10/2007 שעה 18:51
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
מעניין, על ג'ודה בנג'מין לא שמעתי מעולם עד היום (זה לא אומר כלום, הוא חלק מרשימה ארוכה מאוד של אנשים חשובים שלא שמעתי עליהם) - והנה היום שמעתי עליו פעמיים: יואב קרני כותב עליו במגזין G האחרון של גלובס ברשימה על יהודים בצמרת הממשל האמריקאי (עוד לא זמין אונליין) והנה גם אתה כותב עליו. פעם שלישית - עֶבֶד.

ולגוף העניין - נדמה לי שהמקרים שאתה מביא הם היוצאים מן הכלל שמעידים על הכלל כלומר על נכונות הנרטיב (איפה לעזאזל תוקעים את הא' ב'נרטיב'?). כן, היו סוחרי עבדים והיו גם שודדי ים אבל אלו מקרים אנקדוטליים (ומרתקים ותמשיך לכתוב עליהם). מרתקים ככל שיהיו הם עדיין אנקדוטליים. אנקדוטליים כמו מרד גטו ורשה וכמו בר כוכבא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה עם הנראטיב הזה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 03/10/2007 שעה 22:29
בתגובה לאורן צור
אתר אישי
את ה''א'' אפשר לתרוע אחרי ה''נ'' וה''ר'', לחוד או יחד. כך שזה נארטיב, נראטיב או נאראטיב, לפי בחירתך.

חלק גדול מהקשרים שניהלו יהודים עם שודדי ים לא תועדו בצורה מסודרת. אתה יכול לתא לעצמך שמי שקונה עבדים מפיראט ומוכר אותו בשוק ברווח לא ממש יתגאה בכך בפני הדורות הבאים, בין אם יהודי הוא ובין אם לאו. יתר על כן, לא ברור עד כמה הייתה לאנשים אלה מודעות לתיעוד היסטורי או לשימור של סיפורם האישי בדרך אחרת.

אל תשכח גם שרוב שודדי הים אינם ידועים לנו כלל ועיקר. אנו יודעים על המפורסמים שבהם, בעיקר על אלה שתועדו על ידי דניאל דפו ודומיו. היו לא מעט שהחלו ונותרו אנונימיים משום שפושט לא שפר עליהם מזלם להיתקל בסופר מוכשר שיראה את חייהם בצורה רומנטית כל כך. אני יכול להניח שאתה צודק במובן זה שאולי גם ביניהם לא היו היהודים רבים מדי. אבל שוב - לא הרבה ידוע עליהם. על ''אחוות הדגל השחור'' שפעלה באיזור צ'ילה לא ידוע הרבה אבל ידוע, למשל, שרבים מחבריה היו יהודים ושפעילותם - בעיקר זו שכוונה לשוד ספינות ספרדיות - נבעה בעיקרה משנאה עצומה לספרד, שגירשה את אבותיהם מתחומה דור או שניים קודם לכן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010