(נכתב בתשובה לאלדד, 20/06/07 14:23)
היסטוריוגרפיה--אבל--מבעד לעיניים הזרות [חדש]
אורי קציר   יום ד', 20/06/2007 שעה 14:52
בתגובה לאלדד
אתר אישי
תלוי איזה זרים. אלה שאני מזכיר כאן הם זרים שעברו בארץ בתקופה בה לא היה כאן תיעוד היסטורי מסודר. לפיכך, ספרי המסעות שלהם אולי אינם תחליף להיסטוריה הנסמכת על מסמכים, ראיונות, תמונות וכדומה - אבל בהחלט מעבירים רשמים שיכולים לשרטט רוח של תקופה. כאשר מצליבים את הרשמים האלה אחד עם השני, אפשר לקבל תמונה מרתקת ואפילו מדוייקת למדי.

למעשה, כמה מהספרים המרתקים ביותר על אומות כאלה ואחרות נכתבו בידי מבקרים. אלכסיס דה טוקוויל, שהיה צרפתי, כתב ספרים שהתבססו על מסעותיו בארצות הברית, וספרו ''הדמוקרטיה באמריקה'' נלמד לעתים תכופות בקורסים העוסקים בהיסטוריה של ארצות הברית במאה ה-‏19. בחיבור זה עמד על יתרונותיה של הדמוקרטיה האמריקנית ובמיוחד על רוח החירות ועל חלוקת הכוח והסמכויות השלטוניות בין הרשויות. חלוקת סמכויות זאת, טען, מבטיחה פלורליזם ומונעת ריכוזיות. הוא שיבח גם את חשיבות השלטון המקומי כבלם בפני נטיות לריכוזיות יתר. בצד היתרונות ידע להצביע גם על החסרונות העלולים להתגלות בדמוקרטיה האמריקנית ולמעשה בכל דמוקרטיה. עיקר חששו היה עריצות הרוב ומניפולציה של הציבור על ידי השלטון.

אני מזכיר את דה טוקוויל, משום שבאחת האבחנות שלו הוא הקדים את זמנו במאתיים שנה. הוא חזה, למשל, שבאמריקה הדמוקרטיה תתפשט אל כל תחום, לא רק הפוליטי. והנה, בימים אלה ממש, אפשר לראות תוכניות ריאליטי נוסח ''כוכב נולד'' שמתבססות בדיוק על התחזית הזאת.

שאלת לגבי המיתוסים, האגדות וכדומה. גם נוסע נוכרי יכול להיתקל בכל אלה. יתר על כן, הוא אף עלול לתאר מציאות שאין לו מושג לגבי כל רבדיה. אני מכיר כמה וכמה אמריקאים שהיו משוכנעים שישראל היא מדינה בסדר הגודל של טקסאס, משום שלא מפסיקים לשמוע עליה בחדשות. בהינתן האמונה הזאת, הם לא הבינו מדוע לא מצליחים הישראלים והפלסטינים להגיע לקו גבול מוסכם. כשהביאו אותם ארצה והראו להם את צוואר הבקבוק בין נתניה לטול כרם שמסתכם בשמונה מייל בלבד, הם הבינו שהנחות המוצא שלהם היו שגויות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

היסטוריוגרפיה--אבל--מבעד לעיניים הזרות [חדש]
אלדד   יום ד', 20/06/2007 שעה 19:40
בתגובה לאורי קציר
כלומר--אפשר לראות במרי אליזה רוג'רס כמעין Mark Twain שעם צירוף ראייתה הספציפית לסקירות היסטוריות אחרות נוכל לקבל איזשהו פרופיל כללי של ארץ ישראל דאז.....
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

היסטוריוגרפיה--אבל--מבעד לעיניים הזרות [חדש]
אורי קציר   יום ד', 20/06/2007 שעה 19:55
בתגובה לאלדד
אתר אישי
במידה רבה אתה צודק. אין הרבה הבדל בין רשמיהם של השניים במובן זה ששניהם שייכים לאותו ז'אנר של ספרות נוסעים שהיא ברובה התרשמותית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010