''...שמלה לך? קצין תהיה לנו!'' [חדש]
אילן   יום א', 03/06/2007 שעה 9:59
הפסוק הנ''ל לקוח מישעיהו ב':6. שני פס' קודם נאמר: ''ונתתי נערים שריהם ותעלולים ימשלו בם''
למרות דעתנותו המופלגת והנחרצת של הציבור הישראלי (באופן כללי), כשמדובר במנהיגים ו/או בחירתם, הגישה מאד-מאד שמרנית, ובעלת נטיה (שמקורה גלותי למדי...) לקיומה של הנהגה מהסוג הרבני: חובקת כל, סמכותית, מקובלת, וכיו''ב. בין אם ה''מנהיגות'' באה לביטוי באדם כגון בן גוריון ובגין בימי שלטונם (ולא לחינם שניהם נתפסו ממש כ''אבות''), ובין אם במפלגת האם - ה''רבצן''?? - כגון לגבי מפא''י/עבודה עד 1977, והליכוד עד 1992.
למפ' העבודה לקח כ-‏30 שנה לרדת מכס התפקיד הזה, ולליכוד - רק 15; שני המספרים האלה הם די הרבה יותר ממה שמקובל במדינות המערב לגבי תק' שלטון רצופות של מפלגות והנהגות. משם והלאה הדברים ידועים, וחילופי השלטון התדירים (ועל אחת כמה וכמה - מערכות הבחירות התדירות) משקפים את ההתנתקות בדרך הקשה מדמות האב(מנהיג) והאם(=בית, =מפלגה) ה''מסורתיים'' (וביותר ממובן אחד של המילה).
כלומר, רק לאחר 44 שנים של קיום המדינה, ולפני כ-‏15 שנים בלבד, נכנסנו לאיזשהו מצב ''נורמלי'', אלא שכמקובל אצלנו, כל דבר אנחנו צריכים לעשות יותר גדול, חזק, וקולני ממה שאחרים עושים, ומהיצמדות למכנסיים או לסינור עברנו באופן קיצוני למדי לדילוגים, בעיטות וקפיצות של גיל הנעורים; עכשיו אנחנו נוטים ונוהים אחר כל אופנה: על המדף? בגדי מעצבים? רטרו? הכל הולך. צריך רק לראות את כמויות הקולות הנשפכים כמים על הצבעות ''מחאה'' (כלומר נגד, ולא בעד), כמו שינוי או הגימלאים.
וכמו באפנה, גם בפוליטיקה, כפי שכבר חידד והשחיז נתן אלתרמן:
''כי אלף אנשים בלי דעת, הם-המה דעת הקהל''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

''...שמלה לך? קצין תהיה לנו!'' [חדש]
אבי   יום א', 03/06/2007 שעה 10:06
בתגובה לאילן
אתר אישי
יופי של ניתוח :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010