אכן, הבל הבלים [חדש]
בן שדליצר   שבת, 21/04/2007 שעה 8:45
אין ספק בידי, שמורי למזרחנות היו מעניקים למאמרו המלומד של אורי את הציון 'מעולה' ; עוד מאמר כגון זה על ''ירושלים ביהדות ובנצרות'' - וכולנו נוכל להבין כיצד, מדוע ובעבור מה רכשה לה ירושלים מוניטין היסטורי שאין דומה לו של מריבות וסיכסוכים , הרג וקטל . לא ירושלים של זהב,לא של אור,לא עיר שלום,אלא בירת דמים שהולדתה במלחמה וכיבוש (את רומא לא כבשו מידי איש : את רומא הקימו)וכל תולדותיה עומדות בסימן ''הקרב על ירושלים'' . תמיד היה או היו מישהו או מישהם שניהלו קרב על ירושלים.
הרבה מלחמות ידע עולמנו בעטיין של שלוש הדתות המונותאיסטיות , שהיו (והינן) לא רק 'אופיום להמונים' אלא גם ספק מוסמך של אמונות הבל פאגאניות בעטיין ראוי, כביכול,לבני האדם להרוג האחד בשני. בסאגה הזו תופשת ירושלים מקום של כבוד.וזו העיר שהעם היהודי המתחדש בארצו בחר לו כבירה. היסטורית , כמובן.(אצלנו הכל היסטורי,וכמו הבורבונים - לא שוכחים כלום, וגם לא לומדים כלום).קיראו בעיון במאמר את ערימת ההבלים שהדביק האיסלאם לעיר, הוסיפו את 'ערימותיהן' של היהדות והנצרות, ותבינו מדוע הפסיכיאטריה מכירה בסוג שיגעון בו נתקפים חלושי-שכל שאינם נזהרים ומתמכרים לעיר שהרים סביב לה.ההיבט הטראגי בעניין הוא, שירושלים לא סיימה את תפקידה 'המסורתי'. הרבה דם עוד יישפך שם . מלחמת השחרור,מלחמת ששת הימים, המתח ההולך וגובר היום בין מוסלמים ליהודים הינם רק הקדימונים. אלה יילחמו על גללי סוסו המעופף של מוחמד, אלה יילחמו על כפיסי עץ מהצלב של בן הנגר מנצרת, והיהודים - איך לא - יילחמו על 'זכותם ההיסטורית'.העיקר שתימשך מסורת שפיכות הדמים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעד הפגניות [חדש]
נמרוד נגב   יום ג', 01/05/2007 שעה 1:49
בתגובה לבן שדליצר
פגניות, בניגוד למונותואיזם הן דתות סובלניות. הן מקבלות חזקתם של אלים על טריטוריות ואפילו סובלים מאבקים בין אלים, מה שמאפשר להסביר התגברות, לעתים, של הרע (בעיני האדם) על הטוב. אין בפגניות היהירות הטוטאלית המתנשאת הקיימת בדתות המונותואיסטיות הטוטאליות.
בכל מיקרה דת באשר היא דת = אמונה, על כן איננה מחייבת התיישבות עם הגיון ורציונאליזם.
הדתות, כל דתות המונותואיסטיות עושות חסדים, אולי מתחסדות, כשהן חלשות אך נעשות טוטלירסטיות כשהן בעמדה של כוח. זאת בניגוד לדתות הפגניות שמטבען הן פלורליסטיות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעד הפגניות [חדש]
אורי קציר   יום ב', 21/05/2007 שעה 15:50
בתגובה לנמרוד נגב
אתר אישי
תודה, בן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעד הפגניות [חדש]
ויליאם גאן   יום ב', 10/09/2007 שעה 9:22
בתגובה לנמרוד נגב
נדמה לי שמעשי הזוועה שנעשו על ידי עמים פאגאניים לאורך ההיסטוריה לא נפלו מאלה שנעשו על ידי המונותאיסטים.

הרומאים היו פאגאנים לעילא ועילא, וכמוהם ההונים, המונגולים, והויקינגים (ויש לי עוד במלאי אם תרצה)

אינני טוען כי המונותאיזם הוא דרגה ''גבוהה'' יותר של התפתחות רוחנית, אבל קשה להבין מדבריך מדוע הפאגאניות עדיפה על כל סוג של אמונה אחרת.

אגב, פולחנים פאגאניים רבים קיימו טקסים של הקרבת קורבנות אדם - בעודם בחיים!- ראה למשל פולחן המאיה.

כך
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעד הפגניות [חדש]
יגאל גרנות   יום ב', 28/04/2008 שעה 10:00
בתגובה לויליאם גאן
28.4.2008
לאדון גאןשלום רב!
המאיה הקריבו קרבנות אדם (ולא רק הם היו עוד פולחנים פגניים שהיו כרוכים בקרבנות אדם)אבל הנצרות הנאורה בשם הסובלנות העלתה על המוקד רבים (בעיקר רבות) וטובים (טובות). במה העלאה על המוקד טובה יותר מקרבן אדם - לנצרות ולאדון גאן הפתרונים.
יגאל גרנות
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעד הפגניות [חדש]
נמרוד נגב   יום ד', 07/10/2009 שעה 0:41
בתגובה לויליאם גאן
הפגניות פשוט סובלנית יותר לנוכחותן של אמונות אחרות.אפילו הרומים האכזריים והיוונים הקדמונים האכילו לתוכם, בלי כפיה, את ייתר הדתות.
מלבד זאת קשה מאוד להסביר את כל הרע שבעולמינו (השואה למשל) אם העולם מנוהל ע''י אל אחד טוטאלי (שאמור להיות טוב וצודק). מאידך בקלות ניתן להסביר מצבים כאלה על ידי האמונות הפגניות. מלחמות בין אלים שלעתים זה מנצח ולעתים האחר- כמו בחיים!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעד הפגניות [חדש]
יצחק   יום ה', 08/07/2010 שעה 13:05
בתגובה לנמרוד נגב
אני רק רוצה לתת לך קו מחשבה נכון אחי היקר לכן אני עונה לך...
חכם קוראשומע הכל ואחר כך שופט...
שבישביל טוב ליפעמים צריך לקבל מכות...
כגון ילד קטן הוא כועס מאד על אביו שסתר לו אבל אם רק היה יודע כמה זה לתובתו היה מנשק את אביו , העולם הזה ניברא רק כאמצעי למצבך בעולם הבא (שדרך אגב מדענים גוים אומרים שמי שחושב שאין חיים לאחר המוות מצפה לו הפתעה גדולה) שאם לא כן ואנו חיים בישביל מצבנו בעולם הזה למה אנו מתים ןלמה כל החיים הם יסורים והכל בעמל וטורח רב ולמה הם כל כך קצרים וכו. והמקום קצר עוד מלהכיל את ה''למה'' שיש לישאול , אבל אם העולם הגשמי הזה הוא אמצעי לעולם שכולו טוב אז נמוגים כל ה''למה'' והכל מובן...
אתה שואל על השואה ספציפית אני אענה לך , אבל קודם הקדמה קצרה כשאדם חוטא הוא בורא קטגור הרבה חטאים ז''א הרבה קטגורים אחרי 120 שהנשמה יוצאת מהגוף מגיע לב''ד של מעלה וכל קטגון אומר אני ניבראתי מעבירה כזאת וכזאת בשעה כזאת וכזאת ביום כזה וכזה ואי אפשר להכחיש כלום , יש עבירות שגהנם שזה כמו מחבסה מכבס ויש כאלה עברות שלא [זה לא עונש] {בגד מיתלחלך בזה שאתה מכניסו למ' הכביסה זה עונש??? לא אתה פשוט רוצה לנקות אותו} אותו דבר עם הגהנם , אבל פה מתחילה הבעיה הגדולה יש קתמים שלא יורדים אז הנשמה מיסתובבת בעולם כאשר אין לה מנוחה (וזה הרבה הרבה יותר גרוע מימה שאני מתאר אבל מה לעשות שלא כל דבר אפשר לתאר עד הסווף..?!) היו הרבה אנשים יהודים שהמרו דתם והיצתרפו לרומאים או לכל מיני עמים מיפני ''תפנוקי שעה'' {היהודים היו תמיד מנודים ונירדפים ביגלל היותם העם הניבחר וזו עובדה , ואם תחקור קצת לפני קום המדינה תגלה את העובדה הזאת} בכל אופן אותם נשמות אומללות שהמירו את דתם בדת אחרת לא מצהו מנוחה בעולם האמת כמה אלפי שנים [והרי לך התשובה שרציתה לדעת על מה ולמה השואה] בורא עולם הרחמן מכל , שעל פי הדין היה צריך להשאירן ככה לעולמים שאלם אם הם מוכנים לבוא בגילגול (תישאל ת'דרוזים הם מאולפים כבר בנושב של גלגול-נשמות) ובגילגול זה ימותו על היותם יהודים במיתות שונות ומשונות ויסורים נוראים [מה שניקרא בפי הדתיים ''קידוש ה'''] וככה הם יקבלו מנוחה בעולם הנצח ???
מה אתה היתה עושה יורד למקסימום 70-80 שנה סבל בימקום 100000000000-9000000000000000000000 שנה וזה לא הגזמה אחי היקר זו האמת...
הרי לך שקיבלתה מיתשובתך על השאלה הנ''ל , תשובה למה היתה שואה ....
יום נעים תחשוב על הכל בנך לבן עצמך ותחקור איפה שצריך לחקור ותיראה שאני צודק ב-‏100%...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן, הבל הבלים [חדש]
אלמוני   יום ו', 07/09/2007 שעה 12:57
בתגובה לבן שדליצר
אמרת יפה על 'זכותם ההיסטורית' ,של העם היהודי.
לעולם לא חשבתי בצורת מחשבתך,כי כל מה שעליו עם נלחם זהו על ערכיו,התרבותיים,לאומניים.
ואם עם יוצא מנקודת ההנחה,שכל ערכיו הם שורשים הסטוריים,אזי יש לי שאלה אליך.
לפי ההבנה שלי אתה רואה את ירושלים,כעיר שכולם שואפים לשלוט עליה בכל דרך אשר תהה.
-מהי אותה ירושלים שכולם רצים אליה?
הלא כאשר דוד המלך,בעזרת שלמה בנו,הקימו את בית המקדש שלהם,לא היה שם בעצם כלום,לא מקדש,לא אבני שתיה למניהם,רק עיר יבוסית,אשר היא לבסוף,נכנעה,ודוד החל לבנותה,לאחר כניעתה.
-ברבות השנים,ההיסטוריה,כפי מאמרך,קמו להם לאחר חורבן העיר ירושלים בידי,נבוכדנצאר,מלך בבל,או ע''י היוונים,כתות שונות למינהם,כתה אחת ע''י ישוע יהודי אשר היה תלמיד חכם,החליט להקים לו זרם חדש ביהדות,ובסופו של דבר נתק בכלל מן היהדות.כיום ידוע בשם ''ישו''.
כתה שניה,היא מוחמד,ומאמיניו הבדואים במדברות ערב.

אין ספק כי שאלת השאלות היא למי באמת חשוב על עקרונות ערכיו,על תרבותו הלאומית,והשורשית.

מארק טווין התבטא פעם בספרו :המצרים,הבבלים והפרסים עלו ומילאו את העולם בשאון הדר ויפעה,עד שהועם הזוהר והם שקעו,בלו ועברו מן העולם,היוונים והרומאים הלכו בעקבותיהם,עוררו רעש עצום ונעלמו. עמים אחרים הופיעו נשאו ברמה את לפידם לזמן מה,אך הוא נשרף באש של עצמו ועתה הם יושבים בצל או אבדו בכלל.היהודי ראה את כולם,הביס את כולם,והוא היום מה שהיה מאז ומעולם.אינו מראה סימני שקיעה,לא תשישות של זקנה,אין האטה בכישוריו,וערנותו לא קהתה,כולם בני תמותה בעולם מלבד היהודים.כל הכוחות חולפים אך הוא נשאר ,מהו סוד נצחיותו ?

האם גם אתה שנה שעברה חגגת את חג הפסח?
האם ההורים שלך חגגו את חג הפסח?
האם ההורים שלהם חגגו את הפסח??
האם לפני 1000 שנה חגגו את הפסח???

אם כן,כנראה שזה לא סתם חג ''סתמי''.
פסח מסמל את חג הווסדות שלנו כעם,משחרור מעבדות מצרים.
מלהיות עם שאלוקיו מאמין בו.
וכן,נראה לי שגם בו אנחנו חוגגים על משהו הסטורי?הלא כן!?
''עם ללא עבר הוא עם ללא עתיד''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן, הבל הבלים [חדש]
ישראל   יום ד', 24/03/2010 שעה 1:18
בתגובה לאלמוני
תגובה לעניין! ולנו בהחלט יש עבר :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010