(נכתב בתשובה להצועד בנעליו, 17/04/07 6:10)
אתי נמצאת? [חדש]
אורי קציר   יום ג', 17/04/2007 שעה 10:00
בתגובה להצועד בנעליו
אתר אישי
אני דווקא הרבה יותר אופטימי ממך בכל מה שנוגע למקדם החופשיות ברשת. בניגוד לעיתונים, תחנות רדיו וערוצי טלוויזיה, לאינטרנט אין מוקד אחד שחסימתו עלולה להוביל לשיתוק פעילותו. במערכת עיתונאים סטנדרטית, הידיעות שמעבירים העיתונאים עוברים דרך פילטר מצומצם של עורכים ולבסוף מסתיימת באחריותו של עורך ראשי יחיד. ברשת יש אינספור עורכים ראשיים, כך ששיתוקו של חלק מהם לא יביא בהכרח לשיתוקה של הרשות כולה, אפילו לא מקצתה.

ועכשיו לכללי האתיקה. אני, למשל, מעודד כותבים להזדהות. אם הם בוחרים שלא להזדהות, הם מצופים לפחות להיות ענייניים באמירתם. אתה, למשל, אינך מזוהה. אני מניח שהכללים בבלוג שלך בעניין זה שונים משלי. זה בסדר גמור, אבל דומני שצריך להבהיר זאת מראש לכל מבקר.

מבחינתי, כללי האתיקה הפרטיים של הבלוגר הם המקביל האינדיבידואלי לתנאי שימוש שיש באתרים ארגוניים רבים. ההבדל הוא שתנאי השימוש הפרטיים הם בעלי אופי יותר מוסרי (או אתי) ופחות משפטי. למעשה, אם תיץ בתנאי השימוש של ''אפלטון'' תוכל למצוא דמיון רב לקוד האתי שניסחתי.

ולא, אני לא סומך על האינטליגנציה של המבקר האקראי אצלי. בעבר, למשל, הושמצתי קשות בבלוג אחר שניהלתי. התעלמתי. האמנתי שמבקרים אינטליגנטיים יבינו שאלה שטויות חסרות בסיס. הם לא. הם פשוט לקחו את ההשמצות הלאה והפיצו אותם בבלוגים אחרים. לפיכך, הודעתי שאמחוק בבלוג שלי כל מי שמספר עלי שקרים, משמיץ, מקלל או כל אמירה אחרת מהסוג הנבזי הזה. על כך קיבלתי גידופים נוספים. התברר לי שבעלי הבית של אותה אכסניה לא היו מוכנים לנקוף אצבע בעניין זה ומבחינתם הקליינט שלהם יכול להיות מותקף ומושמץ בכל דרך שהיא ובכל מקום וצורה. זב''שו. אז עזבתי והלכתי למקום שבו אני קובע את הכללים.

אני מוכן לגלות תמיד רצון טוב ולהניח שהיד הנעלמה של הגולשים תבטיח שהסך הכל יהיה חיובי. אבל מניסיוני, זה אפשרי רק במקומות בהם הוכח שיד נעלמה כזו עולה כמותית על אלה המבקשים לגרום נזק. אם תכניס פרט שגוי בערך כלשהו בוויקיפדיה, למשל, יבואו אחרים ויתקנו אותך מייד. שם הצטבר ניסיון כזה. בבלוגים אני לא ממש משוכנע שהוא קיים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתי נמצאת? [חדש]
הצועד בנעליו   יום ה', 19/04/2007 שעה 9:09
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
דווקא הויקיפדיה הישראלית היא לא ממש הדוגמה הטובה של יד נעלמה. ממש לא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אתי נמצאת? [חדש]
אורי קציר   יום ה', 19/04/2007 שעה 13:59
בתגובה להצועד בנעליו
אתר אישי
ויקיפדיה אינה מושלמת, אבל היא דווקא דוגמה טובה. אנשים שמנסים לקלקל לא חסרים, אבל אני לא מצאתי שם יותר מדי ערכים שבזדון ובאופן מוסכם על הכלל הוכנסו לתוכם פרטים מטעים במתכוון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010