אילו אליטות? [חדש]
אורית   יום ו', 16/03/2007 שעה 19:30 אתר אישי
הרעיון שאתה מביא בשם יובל אלבשן מעניין וחשוב. אך לדעתי אדם שחי חיים כה ראוותנים ונהנתניים כאהוד ברק יאכזב את יובל אלבשן ושותפיו הרעיוניים. גם רבין לא התגורר בצריף, אך עדיין אורח חייו היה שונה מהותית מזה של ברק.
שלושה דברים הפריעו לי ברשימה. ראשית, העדר ההבחנה בין אליטות מדע, תרבות ויצירה, לבין אליטת ההון. וגם בקרב אליטת ההון, ישנם אלה שהתרומה החברתית שלהם מהותית ועקבית, לעומת אחרים שמייצגים את ''קשרי הון שלטון'' במובן הרע ביותר.
שנית, לקראת הבחירות האחרונות היו דוקא לא מעטים שהציגו מקורות תקציביים מפורטים לשינוי ההקצאה התקציבית (למשל לינדה עפרוני, אבישי ברוורמן).
ושלישית, רבים מאלה שהפכו לאמידים עשו זאת בהחלט על חשבון אחרים, ולכן ההסתייגות מההצלחה שלהם אינה נובעת בהכרח מקנאה או חוסר פירגון, אלא מתחושה של אי-צדק. אפילו נחמיה שטרסלר, שאינו חשוד כ''חברתי'', אמר לפני כשבועיים (בעקבות פרסום רשימת ה-‏115 של דרוקר), שהשחיתות האמיתית היא בקשרי הממשל ובעלי ההון. די לראות את רשימת החברות המקבלות מענקי השקעות או מו''פ, כדי לראות את העיוותים התקציביים. או דוגמה אחרת: שיעור הרבית הבנקאית שמשלמים בעלי כרטיס פלטינה, לעומת ההמון - למרות שהסיכונים הבנקאים הגדולים הם דוקא מצד הראשונים.
ולא חסרות עוד דוגמאות.
אגב, לא ממש קשור, אבל למה הגיע לאלי הורביץ פרס ישראל? הזיכוי בבית המשפט העליון לא הפך את תרגילי המס שלו למופת ציוני. נשגב מבינתי למה הצלחה עסקית, מפוארת ככל שתהיה, מצדיקה כבוד שכזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אילו אליטות? [חדש]
אורי קציר   יום ו', 16/03/2007 שעה 22:37
בתגובה לאורית
אתר אישי
ראשית, אני לא מביא את רעיונותיו של אלבשן. למעשה, ונדמה לי שאפשר להבין את זה בקלות מהמאמר, אני חולק על גישתו הקודמת בנושא תרומתן של האליטות להרס המירקם החברתי. בנוגע להגדרת האליטות - החלוקה שאת עושה אינה רלוונטית למאמר הזה. אני מציע שתקראי את הראיון עם אלבשן ותראי בעצמך למה הכוונה. אם אליטה היא הכוח המניע את המדינה (ולמורך זה אין זה משנה אם מדובר במדע, בתרבות או בהון), הרי שהריסתה יעצור את המדינה וימנע מבעדה מלהתקדם הלאה. וזה בדיוק מה שקרה בשנים האחרונות.

הגישה שלך עדיין דבקה בסיסמה שעשיר הוא רע. זו גם הסיסמה של אנשים דוגמת לינדה עפרוני ואחרים. אם אתה עשיר, סימן שאתה רמאי. אם התעשרת, זה בא על חשבון כמה עניים שדפקת בדרך. לפיכך, הבה נבזה אותך ובמקביל גם נתבע ממך: לתרום, להקים, לספק עבודה.

אין לי איתך ויכוח לגבי השחתת החיים הציבוריים על ידי אינטרסים כלכליים. אבל דבר זה אינו מיוחד לישראל והוא קיים בכל חברה בעולם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010