(נכתב בתשובה לאורי קציר, 25/11/06 10:21)
נ.ב [חדש]
קלמן   שבת, 25/11/2006 שעה 11:00
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
חשבתי שאתה בנאדם יותר רגוע, מי אמר שאתה פוסל מראש ? לא התכוונתי אליך, אתה עשר, יש בך פתיחות נדיבה ומלבבת.
אם נקח את ההגדרה שלך, החתרנות כדינמיקה שמוגדרת על ידי השאיפה להרוס את הקיים, כי אז כל הדוגמאות שהבאת נחשבים לחתרנות, כל אחת מהן שינתה את הסדר הקיים והמציאה סדר אחר. בכל דור התקוממו השמרנים כנגד החידושים והפסידו. מהסבוטאז' במהפכה התעשייתית ועד להתנגדות לאינטרנט ולחידושים שלו בימנו. בגלל זה אמרתי שעצם פתיחת הבלוג היא מעשה חתרנות, לך תדע, אולי בעוד מאתיים שנה דווקא היציאה מהאינטרנט תחשב לחתרנות.
יש עוד הבדל ביננו, אתה תופס את עולם הבלוגים כהמשך של המציאות, או לפחות עם זיקה ישירה. לתפיסתי מדובר בעולם נפרד ומקביל עם אותם מרכיבים, בעולם הזה רשימות נופלים בין הכיסאות, הם לא ממש שייכים לאתרים הגדולים ה'ממסדיים' מצד שני הם כלל לא רואים היכן הם נמצאים ומה זה בכלל העולם הוירטואלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נ.ב [חדש]
אורי קציר   שבת, 25/11/2006 שעה 12:53
בתגובה לקלמן
אתר אישי
אם אתה נזקק לרישיון כדי לנהל אתר, פירושו של דבר הוא שנותן הרשות הוא סוג של מימסד. לפיכך, ''רשימות'' - גם אם היא אינה מתכוונת לכך - היא סוג של ימסד. נסה לשחזר את ימיה הראשונים של ''רשימות'' ותראה שההתייחסות אליה הייתה כאל סכונת יוקרה (''סביוני רשימות'', ושאר ביטויים מעין אלה) לצד ה''פרולטריות'', או ההמוניות, שאיפיינה את ישראבלוג, למשל.

לעניין החתרנות, אתה מבלבל בין השאיפה לשנות דברים מהשורש לבין שאיפה לשנות מהענף. החתרנות אינה מתפשרת על ענפים ואינה מנסה להכניס שינויים בקיים אלא רוצה להפכו על ראשו ולשברו לרסיסים. מעין ''שנת אפס'' נוסח האידיאות של פול פוט בקמבודיה: אם נחזיר את העולם למעין ''מצב טבעי'' וננטרל אותו מהגרומים שלשיטתנו הם שליליים (''מימסד'') יהיה לנו עולם טוב יותר.

זו, כשלעצמה, תפיסה מסוכנת והרסנית של המציאות. אבל אם אני מבין אותך, לשיטתך ההרסנות היא שאיפה לגיטימית ככל שאיפה אחרת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נ.ב [חדש]
קלמן   שבת, 25/11/2006 שעה 18:16
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
סחתיין על האבחנה, עד פול פוט הגעת ? אם היית מתקדם עוד קצת הייתי מפעיל עליך את חוק גדווין:-)
אני מגדיר אחרת את היחס שלי להרסנות, לא שואף אליה ולא מיחל לה מסיבה פשוטה, כוחות ההרס אינם עוצרים לרגע, הם נמצאים ופועלים כל הזמן. להכיר בכך זה להכיר במציאות, אם יש בי צד שמחבב את כוחות ההרס , זה רק בגלל שהשקעתי זמן ואנרגיה ללמוד כדי להכיר את האויב, ואם רוצים ללמוד משהו באמת, הכי טוב להזדהות איתו קצת, חוץ מהקצת הזה, אני לא מחבב אותם יותר ממך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נ.ב [חדש]
אורי קציר   שבת, 25/11/2006 שעה 18:21
בתגובה לקלמן
אתר אישי
אם היית מפעיל כאן את חוק גודווין היית מתבקש אחר כבוד לסייג את דבריך או שתיזרק מכאן...:))

אם כבר בפול פוט ובתיאוריה הפילוסופית שלו עסקינן, הרי ששמו המקורי היה סאלוט סאר. השם פול פוט הודבק לו על ידי קומוניסטים צרפתיים שראו בו פוטנציאל פוליטי עתידי ופול פוט אינו אלא קיצור של Political Potential. תראה לי עוד מישהו ש''הרוויח'' שם כזה באופן דומה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010