מהומה מדומה [חדש]
איריס   יום ו', 24/11/2006 שעה 22:27 אתר אישי
אחת הבעיות ב''רשימות'' שאני חשה אותה (אין לי הוכחה) זה ניסיון להשליט את ההיררכיה של העיתונות הפורמאלית על הבלוגוספירה ורשימות בפרט. יעל ישראל ואבי לן אמנם ערערו קלות על הסמכותנות של ''מעגל הקובעים'' אבל הם שייכים לאותה נישה, ומדובר בחיכוך זמני ומדומה במידה מסויימת. בלוגר שלמעשה הוא עיתונאי במשרה מלאה, או לעניין זה פקיד בכיר במשרד החוץ, אינו ''בלוגר'' אלא איש ממסד עם בלוג. מאחר שישראל היא לא אמריקה, אז פסגת שאיפותיו של ''בלוגר'' היא להפוך ל''עיתונאי ממוסד עם בלוג'' או כפי שניסח בן הראש, כן, אם תתנו לי פיסה מן העוגה (של הממסד) אפסיק לילל. זו החתרנות הישראלית, שהיא בעצם סוג של מו''מ הסתדרותי.
אני דוקא בעד מקום לחתרנות, או בעצם מקום עצמאי, אך זה לא ממש אפשרי בישראלי, בלי קשר למדיה או לסוגה הנבחרת.
העמדה שלך אורי, הבעת הדאגה הכנה מן האפשרות שכל הופכי השולחנות הלא מעשיים הללו יצליחו חס ושלום לשכנע את ההמונים, מאפיינת את כל הציבור בישראל. כל אחד פה מרגיש שהוא עם, ולכן אין מחתרת או חשיבה חתרנית. הסר דאגה מלבך, הממסד לא רק שלא מאויים על ידי שני בלוגים, כל הכוונה היא שהממסד, כמו אלוהים בעצמו ובכבודו, יצמצם מעט את נוכחותו כך שיווצר חלל ריק ממנו, שבו יצמחו רעיונות חדשים, בלי להרוג את מי שמביע אותם או משחק איתם, (לש אותם בפומבי הישר מהראש למקלדת).
עת להרוס ועת לבנות, עת לנטוע ועת לעקור, אפשר להחיל את זה וירטואלית על ספייס בלוגוספירי - יש מקום להתעסק עם כמה סוגי חשיבה על ''המצב'', זה שמציע להרוס או לשנות, לא צריך להציע ''מה במקום'' וההיפך. הממסד לא צריך להציע רעיונות חתרניים לכאורה ומסורסים. ואידך זיל, הארכתי מידי כבר ממילא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהומה מדומה [חדש]
אורי קציר   יום ו', 24/11/2006 שעה 23:13
בתגובה לאיריס
אתר אישי
לא טענתי, חלילה, ששני בלוגים מאיימים על שלוות המימסד או משחרים לרדד את טעמם האישי של הקוראים. אני טוען שבעצם אותו ''מימסד'' משוקץ כמעט ואינו קיים. וכדי להסיר ספק, בדברי על ''מימסד'' אינני מתכוון דווקא לממשלה ולאליטה הכלכלית. אני מתכוון לכך שכל גולש מתייג גולשים אחרים כ''מימסד'' אם הם ממלאים את תנאי ההשתייכות לקטגוריה אנושית שהוא אינו סובל במיוחד.

הטענה שלי היא שבמקומות רבים ברשת (ו''רשימות'' הובאה רק כדוגמה, הן משום שהיא מנוהלת על ידי אנשים שנבחרים לכך סלקטיבית, הן משום שיש לי היכרות מסוימת עימה והן משום שמספר הבלוגים בה מוגבל ומצומצם למדי בהשוואה לפלטפורמות אחרות) הקמת הבלוג אינה משמשת, בעצם, לצורך קידום אג'נדה אלא לצורך קידום רייטינג. במלים אחרות, גם אם אין לך משהו חשוב או חכם לומר את רוצה להיות שם משום שהיותך במרכז העניינים היא הביטוי של המאה ה-‏21 לחמש עשרה דקות התהילה של אנדי וורהול שאליהן שואף כל אדם. מאחר והרשת היא (עדיין) אנרכית ומאחר ואנרכיה מאלילה מורדים, הרי שתשומת לב ניתן להשיג אמצעות ייצור תדמית מרדנית.

אני לא מגדיר אופוזיציה לשלטון כחתרנות. חתרנות מוגדרת אצלי כערעור על הסדר החברתי הקיים. אם קרוב למחצית הבלוגרים המזוהים פוליטית הודיעו שצריך להחליף את השלטו זו אינה חתרנות, מבחינתי; לעומת זאת, אם יש הסבורים שצריך לפרק את המדינה מסמליה ולהרכיבה מחדש כמדינה רב-תרבותית (או מדינת כל אזרחיה), או לחילופין להלאים את האדמות ולחלקן לאוכלוסיה לפי צרכיה - זוהי חתרנות.

כל עמדה היא לגיטימית - כולל עמדה חתרנית - כאשר עומדת מאחוריה כונה כנה ולעתים גם פעילות פוליטית ממשית. אבל כאשר מישהי צועקת שנפסיק לעשות ילדים ברור שכוונתה למשוך קהל. היא הרי לא מאמינה שמישהו ברצינות יפסיק להתרבות רק משום שבלוגרית קראה לו לעשות כן ובניגוד לכל אינסטינקט אנושי. ואז, כשמתחיל הרב-שיח החובטני והבוטה הרייטינג גדל והמטרה מושגת.

וכל זה, מיינד יו, ללא שום ייצור תוכן של ממש. שום תוכן שמישהו יכול ללמוד ממנו משהו או לצאת ממנו נשכר בצורה כלשהי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהומה מדומה [חדש]
יונית   שבת, 25/11/2006 שעה 11:28
בתגובה לאורי קציר
סתם תהיה - זה לא בסך הכל ניסוח מחודש לטענת ה''חד ממדיות'', שלמרבה ה''הפתעה'' חלה גם על ה''מחאה'' (או ה''חתרנות'') המקוונת? ז''א, מה עוד חדש?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהומה מדומה [חדש]
צחי   שבת, 25/11/2006 שעה 15:22
בתגובה לאורי קציר
דניאל בלוך הציע לקטלג את הנושאים והתכנים של הבלוגרים
כך שהעדר הערך התוכני לא יהרוס את אתר רשימות, כי זה מה שבאמת קורה בפועל. במקום להתייחס לתכנים ולרצינות ששידר האתר מאז הקמתו, ולעובדה שלא מתקבלים אליו רבבות, ויש סלקציה, הגיעו כמה חתרנים רכילאיים וממורמרים כמו לן וישראל שהמילים זין, זיון ועוד הפכו באורח פלא, ותוך תקופה קצרה, לעניין המרכזי שלשמו נכנסים אליהם המוני קוראים סקרנים ששמחים לאיד, ועוזרים בטוקבקיהם לשמוח עוד יותר לאיד וגם לחזות בפלא ההסטורי:
אתר רשימות הופך למזוין בדיוק כמו כל האתרים האחרים.
איזה כיף, הרמה ירדה.
הצעתו של דניאל בלוך חשובה ביותר, אם אתר רשימות רוצה באמת לשמור על רמת שיח ואיכות. אם הצעתו של דניאל בלוך לא תתקבל בתוך פרק זמן קצר מאוד - יפסיקו קוראים רבים וטובים את כתיבתם ברשימות, בדיוק משום שהרמה ירדה והפכה לבלתי נסבלת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהומה מדומה [חדש]
אורי קציר   שבת, 25/11/2006 שעה 16:08
בתגובה לצחי
אתר אישי
זו הצעה מעניינת, אבל יש להביאה לידיעת אורי ברוכין וירדן לוינסקי. אין טעם לדון בהצעה הקשורה לשינוי מבנה הפעילות ב''רשימות'' במקום שאינו בדיוק ''רשימות''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסדר הקיים [חדש]
אירית   יום ב', 27/11/2006 שעה 11:08
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אורי אנחנו כניראה מסכימים להגדרות אבל ממיינים אחרת את מי הוא מה.
ברשימות מדובר בהפיכות חצר מאד סובטיליות, וגם הפוסט שלך יכול להיקרא כנטילת צד כזו או אחרת, דוקא משום שלא מדובר הרי בדגל עם משמעות, וזה אפילו בולט מין הטונים המשועשעים של החותרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010