שתי פנים לערכי הקהילה [חדש]
דודו בן עמי   שבת, 05/08/2006 שעה 15:35
ברור שכאשר קהילה רוצה לשמר את ערכיה היא מייצרת בתוכה דינמיקה שמטרתה לבודד את אלה החותרים תחת ערכים אלה. אבל צריך לזכור שלערכים שונים יש משמעות שונה בקהילות שונות. עיסוק בזנות אינו נתפס כמאיים בקהילות אחרות אבל הוא נתפס כחתירה תחת הסדר החברתי הקיים באחרות.

זה סיפור נוגע ללב. למרבה הצער, הוא מתמקד בפולמוס סביב קבורתה של זוהרה ואינו נוגע באישיותה של האישה הזו. חבל שהטקסט של יצחק לוי ויצחק נבון אינו מתייחס לכך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שתי פנים לערכי הקהילה [חדש]
אורי קציר   יום א', 13/08/2006 שעה 21:54
בתגובה לדודו בן עמי
אתר אישי
זה מה שמצאתי, דודו. אין לי יותר מדי פרטים על זוהרה עצמה. אבל דומה שהמקרה עצמו עוסק בפולמוס סביב קבורתה הרבה יותר מאשר באישיותה ובמשלח ידה.

במדינה שבה לא מתירים לבני זוג להינשא בהתאם לאמונתם, להיקבר בהתאם לאמונתם או להתגרש בהתאם לאמונתם רצוי שנזכור לעתים את העובדה שגם דת יכולה לגלות מידה מסוימת של אמפטיה וטוב לב בסיסיים. הרב אנג'ל גירש את זוהר המירושלים והטיל עליה חרם עד יום מותה. זהו מעשה בלתי אנושי בעליל כלפי כל אדם, קל וחומר כלפי אישה שממילא המקצוע בה היא עוסקת מונע ממנה (לפחות במושגים של אותם ימים) להשתלב בקהילה בצורה אופטימלית. דווקא פסיקתו של הרב ויסטוזו הוכיחה שאפשר לראות את הדברים גם אחרת: להצטער על מר גורלה ועל פרנסתה המסואבת ובמקביל גם להעניק לה חסד אחרון ולא לשמור לה טינה על כך.

דומני שהרב ויסטוזו יכול לשמש אורים ותומים לכמה מרבני המדינה הזאת. הנוקשות סופה שהיא מולידה אטימות. כן, גם של יהודים כלפי דתם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010