האדם השלישי [חדש]
יונתן   יום ב', 08/05/2006 שעה 14:40
רק שני קוריוזים קטנים.

משפחת בורג'יה נתנה את השראתה למשפט המפורסם מהסרט ''האדם השלישי''. שם בסרט, הדמות הארי ליים (אורסון וולס), אדם חסר מוסר וחסר עכבות, אומר לגיבור הסרט בהצדקתו את התנהגותו הלא מוסרית - (תרגום מילולי חופשי)

''איטליה שהייתה תחת שלטון בורג'יה למשך שלושים שנה עברה מלחמות, טרור, רציחות ושפיכת דם. אבל הביאה לעולם את מיכאלנג'לו, דה-וינצ'י והרנסנס. ואילו שוויץ ששרתה באחווה, בדמוקרטיה ובשלום למשך 500 שנה, מה הביאה לעולם? שעון קוקיה...''

פרט לכך משפחת בורג'יה תרמה גם קדוש והוא סנט פרנסיס בורג'יה (1510-1572), שהיה נכדו של ג'ובאני (בנו של רודריגו) שמוזכר במאמר. במקור הוא היה דוכס בספרד, אך ויתר על כל רכושו לבנו והצטרף למסדר הישועים. בהמשך הוא הפך לראש מסדר הישועים בספרד, והאחראי על המיסיון בכל העולם (1554). הוא חי בצניעות אך היה בעל עוצמה לא פחותה מזו של האפיפיור אלכסנדר השישי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

האדם השלישי [חדש]
אורי קציר   יום ב', 08/05/2006 שעה 15:14
בתגובה ליונתן
אתר אישי
תודה על הסצינה מתוך ''האדם השלישי''. אני זוכר את הסרט הזה היטב. אגב, הארי ליים (בגילומו של אורסון וולס) נבחר פעם אחר פעם לאחד ה''רעים'' היותר מוצלחים שנראו אי-פעם בקולנוע.

לגבי פרנסיסקו בורג'יה שהוכרז כקדוש - נכון מאוד. ואף יותר מכך: דודו של אלכסנדר הששי, האפיפיור קליקסטוס השלישי, נחשב דווקא לאדם רב-חסד. לא שהוא נקי מנפוטיזם בוטה, אבל ככל הנראה הוא היה קצת יותר ''נוצרי'' בהליכותיו מאחיינו רב המעללים.

ופרטים עליו ניתן ללמוד מהאנציקלופידה הקתולית: http://www.newadvent.org/cathen/03187a.htm
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010