(נכתב בתשובה לקרפד, 07/05/06 14:26)
חביביו של מקיאוולי [חדש]
אורי קציר   יום א', 07/05/2006 שעה 15:11
בתגובה לקרפד
אתר אישי
אמת ויציב. אני מצטט כאן מתוך הערך בוויקיפדיה העוסק בחייו של ניקולו מקיאוולי (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%9...):

''ב־1500 נשלח מקיאוולי לצרפת על מנת לקבל את תנאיו של לואי השביעי מלך צרפת, להמשך המלחמה כנגד פיזה; מלך זה, במהלכיו באיטליה, עשה חמש טעויות קשות במדיניות שסוכמו ב''הנסיך'', ואלה גרמו בסופו של דבר לגירושו מאיטליה. הוא גם זה שהציב את פירוק נישואיו כתנאי לתמיכתו באפיפיור אלכסנדר השישי, דבר שהוביל את מקיאוולי לכתוב את דעתו לגבי אמונתם של נסיכים.

''מקיאוולי היה מאוד מעורב באירועים שקמו כתוצאה מהשאיפות של האפיפיור אלכסנדר השישי ובנו, צ'זארה בורג'ה (שנודע גם כ''הדוכס ולנטינו''), ודמויות אלו תופסות מקום משמעותי ב''הנסיך''. מקיאוולי אינו חושש לציין את מעשיו של הדוכס כמועילים ביותר למי שמנסה להחזיק במדינה לאחר שאחז בה; לדעתו, המהלכים של צ'זארה בורג'ה היו מוצלחים ביותר, עד שיש אומרים כי צ'זארה הוא ה''גיבור'' של ''הנסיך''. אך ב''הנסיך'', מומשל הדוכס גם לזה שעולה לגדולה בשל עלייתם של אחרים, ולכן גם נופל עימם; שעושה כל מה שאדם חכם היה עושה מלבד זה שיציל אותו; שמוכן לכל המקרים שיקרו מלבד זה שאכן קורה, ושכאשר הכשרונות שלו אינם מחזיקים יותר, טוען כי לא היה הדבר באשמתו, אלא מקרה שלא ניתן היה לחזות אותו מראש''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010