זיכרון אחר [חדש]
דודו בן עמי   יום א', 01/01/2006 שעה 9:33
נדמה לי שאני זוכר אותו דווקא מכיוון אחר. היה פעם סרט (אני חושב שגם הוא משנות השמונים) על נערה חולת סרטן שחבריה מסייעים בידה לעבור את חודשי חייה האחרונים בהרים ובמחנות קמפינג. הסרט היה יפהפה, אבל הדבר העיקרי שאני זוכר הוא שהפסקול היה משירי ג'ון דנוור. את השיר My Sweet Lady השמיעו שם כמה וכמה פעמים.

אורי, אתה זוכר את הסרט הזה? איך קראו לו?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זיכרון אחר [חדש]
אורי קציר   יום א', 01/01/2006 שעה 9:48
בתגובה לדודו בן עמי
אתר אישי
בהחלט. גם אני צפיתי בו וטוב שהזכרת אותו. שמו של הסרט הוא Sunshine (ובהתאמה, גם הושמע בו השיר Sunshine on my Shoulder), אבל אינני זוכר מה השם שהודבק לו בעברית. במונחים של הצלחה מסחרית זה היה סרט כמעט זניח, אבל העלילה הייתה מרגשת והמשחק טוב. מדובר על אישה החיה עם בעלה המוסיקאי וביתה המתבגרת בהרי הרוקי. אכן, היא מגלה שהיא חולה בסרטן ומכאן ואילך מחליטה להקליט יומן המתעד את חייה.

הנה הקישור לפרטי הסרט ב-IMDB:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זיכרון אחר (אבל לא גורלי...) [חדש]
אילן   יום ב', 02/01/2006 שעה 17:44
בתגובה לאורי קציר
הי אורי!

כמו שמישהו הגיב מתישהו באתר שלך: ''אפילו הנוסטלגיה היא לא מה שהיתה פעם...''
מפאת גילי המופלג, התוודעתי לג'ון דנבר בשיא תהילתו (פחות-או-יותר), אבל גם בנסיבות נעורים משמעותיות; בסוף שנות ה-‏60 תחילת ה-‏70 הייתי חבר בתנועת ''נוער לנוער'', שהיא מיסודה של תנועת ''בני ברית'' האמריקאית. בהיותי פעיל מאד בענייני התנועה בבאר-שבע (פעולות התנדבות במד''א, במכבי אש, ובעזרה לתלמידים משכ' מצוקה - אני למשל הפעלתי בשכ' ד' צפון חוג למה שהיה מכונה אז ''פיסול קרטון'', כלומר בניית דגמי מטוסים מקרטון, אותם השגתי בכמויות הנדרשות באדיבותו הרבה באמת של בטאון חיל האויר), ולאחר שהתמניתי לסגן נשיא התנועה ב-‏1970, השתתפתי בקיץ 1971 במשלחת נוער של התנועה לארה''ב וקנדה. מאחר וגם אנחנו היינו אמונים על שירי גבעתרון, ריקודי עם, נעמי שמר, מוני אמריליו ובכלל מה שיכול להיות קרוי ''פולק ישראלי'', נחשפנו מיד עם הגיענו ליבשת הגדולה למוזיקה דומה; בקנדה זה היה גורדון לייטפוט (זמר פולק/קאנטרי ממוצא רבע-אינדיאני, בעל קול שבין טנור עשיר ומלא לבין בריטון), ובארה''ב - לג'ון דנבר כמובן. שני השירים הכי טריים שלו היו אז ''השיר של אנני'' ו'' take me back country road'' שאותם למדנו כמעט בע''פ. אין מה לדבר שלשירים הללו התווסף גם נופך רומנטי (אם בגיל 17 אפשר להתייחס לפעילות ההורמונלית כ''רומנטית''...), מפני ששימשו גשר וכלי מתווך למגע הדוק למדי עם בני/בנות המין האחר שעימם שהינו ובילינו במהלך הארוח בארה''ב. למותר גם לציין ששירו של ג'ון דנבר ''עוזבת במטוס סילון'' (בביצוע היותר מפורסם של פיטר פול ומרי) היה חלק בלתי נפרד מכל ''טקס פרידה'' שקיימנו באיזה מן הערים/עיירות שבהן שהינו.
התוצאה של זה (ושל עוד כמה התרחשויות חביבות ומהנות בהחלט) היתה שעד כמעט סוף השרות הצבאי שלי היו השירים האלה מסוגלים להעלות בעיני דמעות של געגועים - ולא חשוב למה או למי; יש בודאי גם הזוכרים שחלקם של השירים והזמרים שהזכרתי (אפילו גורדון לייטפוט הכמעט אלמוני לגמרי בארץ) היה בכלל לא זניח בשידורי ''קול השלום'' של אייבי שהחלו מיד עם תום מלחמת יוה''כ הזכורה לשימצה, בעיקר בשעת השידור שמיד לאחר השקיעה.
דרך אגב, אתמול - יום א' 1.1.06 - שודרה בערוץ 13 של הוט פרודיה מוקומנטרית בשם ''משב רוח מוזיקלי'' המספרת על מופע קאמבק של כמה אמני פולק משנות ה-‏60; החלק הפרודי העיקרי התייחס לטקסטים של ה''שירים של פעם'' ע''י הגזמה לתפארת המליצה (טקסטים ממש אבסורדיים בבנליות שלהם, ובאי היותם קשורים לכלום, או לחילופין לעולם ממשי ורציונלי); היה מאד מצחיק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זיכרון אחר (אבל לא גורלי...) [חדש]
אורי קציר   יום ב', 02/01/2006 שעה 18:26
בתגובה לאילן
אתר אישי
גורדון לייטפוט אינו בלתי ידוע לחלוטין בארץ. אבל נכון שהוא שהאיש לא קיבל את מלוא הכבוד המגיע לו. אני עצמי רכשתי בשנה שעברה אוסף שלו והתיאור שלך לגבי קולו די מדויק (אם כי נוטה יותר לכיוון הטנור העשיר). דומני שהוא שייך לאותה קבוצה של אנשים שאנו מכירים את הלחנים של שיריהם אך אינננו מזהים את השירים בהכרח עם הזמרים שמאחוריהם.

ואם כבר אנחנו משווים לפולק ישראלי - דומני שתואמי ג'ון דנוור בארץ הם אנשים מסוגם של אריק איינשטיין, אושיק לוי, עוזי מאירי ודומיהם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010