חבל.... [חדש]
מוריה   יום ב', 29/08/2005 שעה 10:45
עצוב לי.
אני קוראת את הדברים שכתבת ועצוב לי.
אני לא מסכימה עם מה שאתה אומר בכלל, אבל אני מבינה שיש סיבה לדברים שנאמרו ושגם הציבור הדתי-לאומי שממנו אני באה, אשם בכך.
עצוב לי שאתה קורא לי, נערה בת 17 וחצי שמעולם לא חסמה כבישים, מעולם לא תלתה תמונה של יגאל עמיר בחדרה ומעולם לא קראה לעדן נתן זאדה גיבור,לי אתה קורא בושה וחרפה.
עצוב לי בגלל, שאתה לא היית שם.
אתה לא יודע מה מספר האנשים אשר קראו לממשלה נאצית. אתה רק יודע שהיו מס' אנשים שעשו זאת כי התקשורת הבליטה אותם.
אתה לא יודע מה גרם לאיש ה'מזוקן' ההוא לנופף בבנו כי אתה רק ראית את זה מבעד למסכי הטלויזיה.
אתה שמעת בתקשורת שנערים שפכו סודה קאוסטית לעבר חיילים. אני שמעתי מחבר'ה שהיו שם, כי הדבר הכי גרוע שנשפך היה כדורי צבע וביצים.
עצוב לי, שאני צריכה להתנצל על מה שאני מאמינה בו.
עצוב לי שאתה לא מבין את החשיבות של ארץ ישראל.
רבים מאיתנו מצטערים שבמאבקנו על הארץ שכחנו את העם, אבל קל להיות חכמים לאחר מעשה.
נכון, התנתקנו,גם מהארץ וגם מהעם. אבל ברוך ה' גם הבנו את גודל הטעות ואנחנו רוצים להתחבר בחזרה.
אני לא מבינה מה הבעיה שלך עם ישיבות ההסדר.הבחורים שמשרתים במסגרת הזאת הולכים רובם ליחידות קרביות, וחלק גדול מהם אף הופך לקצינים.
אני לא מבינה מהי בעייתך עם היישובים שהקמנו.כמו שאתה אני משערת לא היית רוצה שיהיה ליד ביתך מועדון אשר יפריע את מנוחתך בשלוש לפנות בוקר.כך הציבור הדתי לא רוצה לחיות במקום בו מפריעים את מנוחתו ביום השבת.
מצטערת שלא דיברתי איתך יותר, מצטערת שלא הראתי לך שאי אוהבת אותך, אבל אני לא מצטערת על מה שאני מאמינה בו.
אני לא מצטערת כשאני אומרת שה' הוא המלך וכן כן לדעתי הוא הריבון העליון והשולטים בארץ הם רק שליחיו.
אני לא מצטערת על שאני חושבת (כמו שאבותיך חשבו , כי אחרת לא היית כאן) כי האדמה שאני דורכת עליה היא קדושה.
ואני לא מצטערת על כך שאני חושבת שיש דבר יותר חשוב מהחיים והוא האופן בו חיים אותם.
ואני לא מצטערת על שאני חושבת שיש דברים ששוה למות למענם כמו חברים וארץ ואמונה.
עצוב לי שאתה קורא לי ולחבריי בושה וחרפה אחרי שבמשך שנה וחצי נאבקנו על הארץ שלנו בעוד שהנוער החילוני נאבק על כרטיס לניצנים. לא הוצא סכין אחד נגד שוטר או חייל ולא הורמה יד בעוד שבבתי הספר החילוניים שולפים סכין במריבה על מסטיק.עצוב לי שאתה חושב שהורינו נכשלו בחינוכם משום שכמעט כל מי שאני מכירה מהחבר'ה שלי מתנדב בצורה זו אחרת ועומד עכשיו, אחרי השמינית להקדיש את כל כולו למדינה.
אם זו בושה וחרפה אז מה אפשר להגיד על ציבורים אחרים בארצנו?
אז אני אוהבת אותך, ואני אחותך אם תרצה או לא. כי כולנו באים בסופו של דבר מאותו מקום ומאותו אבא. וכולנו אוהבים את הארץ הזאת מי יותר מי פחות, מי יותר גדולה ומי יותר קטנה.
כולנו רוצים שלום, ולאהוב ולהאמין ולפרוח, כל אחד בצורה הייחודית שלו.
ולכולנו אכפת ממה שקורה כאן, כי אחרת לא היית כותב את המכתב הזה.
אז תשנא אותי כרצונך אבל אני אוהב אותך בכל זאת.
אני אשתדל להראות לך את זה בדרכים כל שהם, אולי פנים אל פנים, אולי חיוך ברחוב.
אבל רק בבקשה תנסה לראות שניה את הדברים מנק' המבט שלי כי אז יהיה לי יותר קל להתקרב אליך....
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חבל.... [חדש]
עידית גוטליב   יום ג', 30/08/2005 שעה 13:30
בתגובה למוריה
ישר כח מוריה!
אני גם חושבת שאהבת חינם היא הפתרון היחיד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חבל.... [חדש]
דודו בן עמי   יום ג', 30/08/2005 שעה 15:52
בתגובה לעידית גוטליב
שירתתי בשטחים ואני עדיין זוכר כיצד אותה ''אהבת חינם'' של תושבי יצהר הביאה לכך שהם ניתקו לנו את זרם המים, הניחו נינג'ות בלילות בדרכים, פינצ'רו לנו את הגלגלים והודיעו לנו שאנחנו יודנראט וגרועים יותר ממחבלים.

אהבת חינם, אגב, היא עקרון נוצרי ראוי מאוד (''הפניית הלחי השנייה''), אבל היא רחוקה מאוד מכם וממה שאתם מייצגים. החלטתם שארץ ישראל חשובה לכם יותר משלום תושביה. אין בעניין זה כמו אותה בחורה שברב השיח במעריב הסבירה שיש לה מכנה משותף גבוה יותר עם הג'יהאד האיסלאמי מאשר עם החילונים, משום שהם לפחות מוכנים למות עבור אדמתם. לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר בעצמי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חבל.... [חדש]
עידית גוטליב   יום ה', 01/09/2005 שעה 1:52
בתגובה לדודו בן עמי
מה חבל שלא שרתת בשטחים לידי הישוב שלי, דודו. באופן פרדוקסאלי אני ברגעים אלה ממש אופה עוגה לחיילים במאחז לידינו (זו פשוט התורנות שלי).
לא יודעת מה היה ביצהר ובתגובה למה בדיוק פינצ'רו לך את הגלגלים. אני בכל אופן לא מבינה או מסכימה עם זה.
כמו כן, אני יכולה לאמר לך בביטחון גמור שהרוב המוחלט של תושבי יש''ע מאוד מכבדים ומעריכים את החיילים ואף מראים להם את זה במתן אוכל, פינוקים וצ'ופרים למיניהם.
אנחנו ממש לא הישוב היחיד שמסביר פניו לחיילים.
דווקא שלשום נפגשתי בבר מצוה משותפת עם בן דודי (לא דתי ולא מתנחל) שסגר חודש מילואים בגוש עציון וגם הוא דיבר על עוגות, כיבודים, הזמנה לארוחות שבת והכנסת אורחים של התושבים שם.

המושג ''אהבת חינם'' לא בא מהנצרות. זה ביטוי ששגור בפי הדתיים. זה פשוט ההפך מ''שנאת חינם'' שבגללה חרב בית-המקדש ויצאנו לגלות. הטיעון הוא שכמו ששנאת חינם הביאה עלינו חורבן שכזה, אולי אהבת חינם תתקן ותביא לגאולה.

טעות בידך. אין אצלינו בחירה בישוב הארץ על חשבון השלום. אם הייתי מאמינה שהסכמי אוסלו ופינוי גוש קטיף יביא לשלום לא הייתי זועקת כל כך.
הפלסטינים לא הוכיחו ולו לשניה שפניהם לשלום.הם אפילו לא אומרים שהם מתכוונים לעשות שלום איתנו תמורת מה שנתנו והבטחנו לתת להם. האמנה הפלסטינית לא נמחקה. החמאס, הג'יהד והחיזבאאלה, מתנערים מכל הסכם שנעשה עם אבו מאזן (או ערפאת). האינטפאדה האחרונה נקראה אינטפאדת אל-קוץ, =אינטפאדת ירושלים. הם לא מתכוונים לוותר עד שירושלים לא תהיה בירתם והם אומרים את זה בריש גלי. היחידים שמבטיחים שלום תמורת מסירת שטחי יש''ע לערבים אלו אנשי שלום עכשיו.
בתור מי שנוסעת ובעיקר נסעה (עד שמנעו ממנה) דרך כפרים ערבים אני יכולה לגלות לך שכבר ראיתי על מספר קירות (אחד מהם של בית ספר) ציור של מפת כל ארץ ישראל צבועה בצבע דגל פלסטין. צריך מסננת משוכללת מאוד על האוזניים בכדי לא לשמוע מה שהפלסטינים רוצים באמת.
היחידים שעושים אבחנה בין 67 ל-‏48 אלו אנחנו. לא הם.
בהיפוך לטענתך, אני חושבת שבעצם קיומי כאן אני מונעת מהם לזרוק קאסמים על נתב''ג (אותו אני רואה פרוש לרגלי מהחלון). אני מאמינה, שהמצאות הצבא ביש''ע משבשת את פעילות הטרור ומונעת את רוב הפיגועים שמתוכננים כלפינו.
אתה מבין דודו? ארץ ישראל חשובה לנו בד בבד עם שלום יושביה!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חבל.... [חדש]
איציק ש.   יום ה', 01/09/2005 שעה 19:29
בתגובה לעידית גוטליב
עידית,
אין לי ספק בכוונות הטובות של רוב המתנחלים לגבי החיילים. מה הפלסטינאים רוצים באמת איננו כל כך חשוב.
באותה מידה לא היית מתאבלת אם פתאום היו בדרך נס נעלמים הפלסטינאים מיו''ש. זה מה שאת היית רוצה אבל ניסים כאלו אינם קורים. גם הם היו רוצים שנעלם מכאן בדרך נס. היות שרבים, רבים מדי אצלנו אוהבים לשחק את מה שלוי אשכול עליו השלום כינה -שימשן דער נבכדיקר-שימשון המסכן- אז נא לא לצייר אותנו כעם שקמים עליו כוחות עצומים- מין גולייתים כאלה- ואנחנו הדווידים יכולים להם במקלות ואבנים.
אנחנו החזקים כאן באיזור. לא סתם חזקים; חזקים ללא שעור מכל שכנינו גם יחד. לכן אינני אוהב את האיומים הדמגוגיים שאנחנו נלחמים על הבית. לא הבית שלי. אולי הבית שלך. אנחנו נלחמים על הבית של הפלסטינאים- להיות בעליו.
מבחינה בטחונית כל ההתיישבות בשטחים היא רק עול בטחוני. אין לה שום ערך. הישוב שלך אינו שומר על בן גוריון. לאבגלל הישוב שלך לא נופלים קסמים על בן גוריון.
המצאות הצבא היום ביו''ש מונעת כל מיני דברים. אני משוכנע שהאינטיפדה שפרצה ב-‏200 היא מלחמה על ההתנחלויות. בתחילתה היתה רק בשטחים. לאחר שנהרגו להם מאות אנשים, הם עברו לפיגועי התאבדות בתוך הקו הירוק.
כל מי שעוסק בביטחון ובדק וחקר את הדברים יודע את זה. גם דחלן ורג'וב אומרים את זה.
אני יודע שארץ ישראל חשובה לך יחד עם שלום יושביה. הבעיה שיושביה הם רק יהודים. האחרים אינם בגדר בני אדם; אולי קצת בני אדם. פסקי הלכה שמתירים להרוג ערבים קיימים.
בינינו יש תהום שהיום בלתי ניתנת לגישור. התהום הזו קיימת כי את קושרת את חיי ועתידי למפעל שלדעתי הורס את המדינה כמדינה דמוקרטית והופך אותה למדינת אפרטהייד מצופה במתק שפתיים ואהבת ישראל -לא אהבת האדם. ואני לא מוכן להשתתף בזה. אני יודע איזו מדינה אני רוצה- לא מדינת אפרטהייד. אני מניח שאני הרבה יותר מבוגר ממך. שרתתי ביחידה קרבית הרבה שנים. נפצעתי באחת המלחמות. הרבה מילואים עשיתי בשטחים-בהרבה מקומות. המדינה שקימת היום עקב השליטה בשטחים -בלי קשר מה חושבים הפלסטינאים-היא לא המדינה שטוב לי לחיות בה. זו הופכת להיות מדינה שקשה לאדם מצפוני לחיות בה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חבל.... [חדש]
דודו בן עמי   יום ה', 01/09/2005 שעה 20:10
בתגובה לעידית גוטליב
בחייך, עידית, את מדברת כאילו עברת שטיפת מוח. אם אין סתירה בין שליטה ארץ ישראל לשלום תושביה איך תסבירי שהשליטה בחלקים שנכבשו ב-‏67 לא הביאה לנו כל ביטחון? איך תסבירי את זה שבמהלך שנות האינתיפאדות היו לנו מאות הרוגים?

''אני מאמינה, שהמצאות הצבא ביש''ע משבשת את פעילות הטרור ומונעת את רוב הפיגועים שמתוכננים כלפינו''.
זו בדיוק הבעייה איתך, עידית. את סבורה שהצבא הוא כלי שרת בידי האידיאולוגיה של יישוב הארץ בכל מחיר. אז שימי לב: גם אני הוא הצבא הזה, וגם לא מעט אחרים. ויש גם מאות אלפים, מיליונים, שמשלמים מסים כדי להחזיק את הצבא הזה כדי שאת תוכלי להתגאות באידיאליזם שלך. מה זאת אומרת ''אם הייתי מאמינה שהסכמי אוסלו ופינוי גוש קטיף יביא לשלום לא הייתי זועקת כל כך?'' חברים שלי נרצחו במקומות האלה כשהגנו עלייך ועל חבריך ועל הרעיונות הנשגבים שלכם ואת מדברת איתי על ביטחון? את לא מתביישת?

אותי לא מעניין מה הפלסטינים רוצים באמת. אני יודע שהם רוצים את הכל, כולל הכל, ואין לי כל כוונה לתת להם את זה. זה בכלל לא חשוב. אני רוצה את מדינת היהודים (ולא מדינה יהודית בנוסח המתחרד שאליו את מטיפה) כשהרוב בה הוא יהודי ולא ערבי. מילא אני, אבל גם איש ימין מובהק כמו איווט ליברמן הגיע למסקנה הזו. הטרנספריסט לשעבר מדבר עכשיו על חילופי שטחים כדי ליצור מדינות הומוגניות מבחינה דמוגרפית. חבל שאת לא מקשיבה לו. וכאשר יש לנו מדינה שבה הרוב הוא יהודי אי אפשר להתפשר על כלום. והרטוקיקה המגוחכת שלכם בנוסח ''מי שהתחיל בעזה יגמור בתל אביב'' היא הפחדה ותו לא. בעזה יושבים מיליון וחציערבים. באיזור תל אביב יושבים למעלה משני מיליון יהודים. זה כל ההבדל.

עידית, אתם אלה שהתמחיתם בשנאת חינם. אתם מעריצים את הקנאות מבית מדרשם של יוחנן מגוש חלב ואלעזר בן יאיר ואחרים. אתם פשוט עוצמים את עיניכם נוכח הדמיון המדהים בין הכתות שלכם ומעדיפים לראות בהם גיבורים. חארטה בארטה. פושעים ורוצחים, זה מה שהם היו. ואתם בדרך לשם, עידית. מי שמוכן לקבל רציחות של ערבים אין לו בעייה לקבל גם רצח יהודים. אם תסתכלי כמה מתושבי ההתנחלויות שלכם אמשכו בכתפיהם ואמרו ש''הגיע לו'', לרבין, להירצח, אולי תבינו באיזה מצב מסוכן אתם. מהציבור שלכם ומהציבור שבאתם מתוכו יצאו המטורפים שרצו לפוצץ בניינים שלמים בתוך הקו הירוק כדי למנוע את ההתנתקות. אצלכם בוזזים והורסים בני התשחורת את דוכני השוק של ערביי חברון. אנשיכם הם העוקרים ושודדים כרמים ומטעים. לכולם יש כיפות על הראש. תשאלי את החיילים שראו אותם בשעת מעשה. בעצם, אל תשאלי. אני יכול לספר לך. הייתי שם.

אתם כובשים ומיתממים. הערבים אינם בני אדם עבורכם, ולכן אין לכם טעם בשום שלום איתם. רק אצלכם מפרסמים הלכות על הריגת גוי וקובעים שאין בכך דבר רע. תשאלי את הרב יצחק גינזבורג, את הרב דב ליאור, את הרב עידו אלבה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חבל.... [חדש]
איציק ש.   יום ג', 30/08/2005 שעה 16:36
בתגובה למוריה
שלום מוריה,
אני יכול לנסות ולהבין את העצבות שלך כי הסברת אותה היטב.
גם לי עצוב. עצוב לי שאנחנו שייכים לעולמות כל כך שונים.
עצוב לי שבתפיסת עולמך יש מקום רק ליהודים כבני אדם.
מה שקרוי ''גויים'' הם בני אדם נחותים. בכל השידורים של התקשורת הישראלים וההתיחסויות של המתנחלים אפשר היה לחשוב שאת גוש קטיף מפנים מחולות ראשון לציון. לא היה שום רמז שברצועת עזה גרים מיליון ושלוש מאות אלף פלסטינאים. 6% מתיישבים המחזיקים 25% מהקרקעות ולא יודע כמה מהמים. כמה אלפי בתים שם נהרסו והתושבים נזרקו החוצה ללא חוק פינוי-פיצוי? כמה ילדים נהרגו ''דרך אגב''?
כמה חיילים היו צריכים לשמור על הגחמה הזאת שנקראה -התיישבות ברצועת עזה? נכון שמפלגת העבודה החלה להושיב את המתיישבים גם מפלגת העבודה היתה עיוורת וכהת שכל.
עצוב לי שתהום פעורה בינינו באשר לתפיסת הדמוקרטיה.
אצלככם מקור הריבונות הוא האלוהים-כמובן לא הוא אישית אלא מפרשיו המוסמכים על ידיכם. אצלי מקור הריבונות הוא
העם. העיקרון שכל בני האדם נולדו שווים אינו קיים אצלכם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010