מרתק!! [חדש]
דליה ג.   יום ד', 24/08/2005 שעה 16:33
גם אני עברתי על כל התגובות משך שעות (תוך כדי עבודה...) ודומני שאין טעם לחזור על כל הטיעונים הרבים והמורכבים שפורטו בבהירות, בחדות ובקוהרנטיות.
ארצה רק לקחת הדיון לכיוון אחר - פסימיסטי משהו - שאליו לא התייחס כאן איש.
מלחמת התרבות בין הימין-דתי לבין השמאל-חילוני (וגם דתי אם כי במיעוטו) שרירה וקיימת באם מסתכלים עליו בפריזמה של 60 שנות קיום המדינה מחד, ושל השבר הגדול שהציבור הדתי-ימני עובר בימים אלו מאידך.
לדאבוני (לדעתי כמובן) במבט ארוך טווח וויכוח זה הינו חסר משמעות.
נימוקי השמאל בצורך להתכנס בתוך גבולות הקו הירוק, אם לא מתוך נימוקים מוסריים, הרי שמתוך האיום הדמוגרפי אל מול שכנינו תקפים וחלים, בדיוק באותה מידה שלא לאמר ביתר תוקף, גם מתוך ההיבט החילוני-דתי.
איני נביאה, ואיני יודעת באם יקח פחות מדור, אך אין לי כל ספק כי בעוד דורותיים הציבור הדתי יכפיל וישלש את קהלו ויביס מספרית את מס' האוכלוסין החילוני.
הוסיפו לכך את ההגירה השלילית הטבעית - החילונית בעיקרה -והרינו מגיעים למצב בו הציבור החילוני יהפוך למיעוט למשך שנים רבות.

אשמח ביותר אם יש מי שתחזית זו נראית לו מופרכת, ויש בידיו הכלים והנתונים לשכנעני כי לא היא כצעקתה, שכן יודעת אני כי איני רואה את עצמי ואת צאצאי חיים במדינה קלריקלית, השואפת להחיל את ההלכה על אורחותיה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מרתק!! [חדש]
משה   יום ד', 24/08/2005 שעה 19:15
בתגובה לדליה ג.
אתר אישי
החשבונות האלו של ריבוי טבעי של החילוניים בהשוואה לריבוי הטבעי של הדתיים הם שטחיים. הריבוי הטבעי של הדתיים יזקף בחלקו לקבוצה החילונית, או לפחות לקבוצת המסורתיים הלא כל כך ימניים. מגמה כזו ניכרת בעם היהודי כבר זמן רב. אל נשכח שבסוף המאה התשע-עשרה כמעט כל העם היהודי היה חרדי. באמצע המאה העשרים הקבוצה הדתית היתה מיעוט קטן והקבוצה החרדית היותה מיעוט מבוטל!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010