(נכתב בתשובה למשה, 24/08/05 12:16)
לאורי וכל החבר'ה [חדש]
דודו בן עמי   יום ד', 24/08/2005 שעה 13:17
בתגובה למשה
הציבור שאתה סבור שהתדיין בינו לבינו לא עשה כן, משה. הוא הוציא קוצים כלפי חוץ והודיע על שנאתו לכל מי שמתח עליו ביקורת. הרטוקיה שלו כל כך קיצונית שכאשר אומרים לו שהוא מקצין הוא מגיב בהאשמת המבקרים במשיחיות שמאלנית. בקיצור, אין גווני ביניים.

אתה צודק בכך שהמלחמות התרבותיות הן לרוב מתחת לפני השטח. יחד עם זאת, בעשרים ושלוש השנים שחלפו מאז ימית ניתן לראות התחזקות מתמדת של האגף הנצי בציונות הדתית עד כדי כך שהוא בלע לחלוטין כל אלמנט מתון (נתיבות שלום, מימד וכו'). הציבור הזה מסגל לעצמו אצמנטים התנהגותיים חרדיים לחלוטין, כולל ראייה קולקטיבית של החילוניות כשורש כל רע.

ועוד משהו: מי שמשתמש במינוחים שהשורש ב.ג.ד מככב בהן הוא כמעט תמיד דתי. שים לב לזה. וזה בולט אפילו כאן, בתגובות שהביאו הדתיים למאמר של אורי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לדודו [חדש]
משה   יום ד', 24/08/2005 שעה 14:40
בתגובה לדודו בן עמי
זהו בדיוק, שבינם לבינם הם כן. מול התקשורת הם מפגינים חזית אחידה-יחסית, אך כשהמצלמות מתרחקות - גם הם מבינים ( חלקם ) שהם צריכים לעשות חשבון נפש. חלקם לא מבינים - וזהו הקרע בתוכם. המאמר של במבי שלג ב''מעריב'', שאורי הזכיר, הוא הזמנות נדירה להציץ לתוך הויכוח הפנימי הזה. אם אתה רוצה להציץ יותר, צריך לקרוא עלונים שלהם, להקשיב לשיחות בבתי כנסת - מה שנאמר ומה שלא נאמר, לשוטט באתרים באינטרנט.

אבל אפשר גם לנסות להסיק מסקנות מהמציאות - אם כל המחנה הדתי הוא כ''כ מונוליטי כפי שאתה מתאר, וכולו מקצין כמקשה אחת ( אני מסכים שהם מאד הקצינו, אך לא כמקשה אחת! ) -
איך זה שנרשמו רק כמה עשרות סירובי פקודה?
חשוב על זה - כמה מגדולי הרבנים הורו במפורש לסרב פקודה, ומול דעתם החרישו שאר הרבנים, המחשיבים עצמם תלמידיהם. כמעט אף קול לא נשמע בעד מילוי הפקודה. בין הבודדים שקראו לא לסרב היה הרב אבינר, מחשובי רבני יש''ע, ובתגובה שיעוריו בישיבת בית-אל - היישוב שבו הוא חי - הופסקו! אך בשורה תחתונה - למי נשמעו אלפי חיילים ושוטרים דתיים בהתנתקות? לא לרבנים הקיצוניים, אלא למדינה. כלומר - היה כאן מעין ''סירוב הלכה'' המוני, לכאורה. ( לכאורה, כי לכל הדיוט ברור שזו אינה הלכה אלא פוליטיקה ).

בקצרה, לא הכל שחור ולבן בחיים, ולמרבה הפלא הכלל הזה נכון גם לגבי החיים הדתיים! ואידך זיל גמור!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010