(נכתב בתשובה לאורי קציר, 20/08/05 22:59)
תהום של אי וודאות [חדש]
אלכסנדר מאן   יום א', 21/08/2005 שעה 1:09
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
טעות בידך; הפרדת הדת מן המדינה אינה מתכון לשם הקוד 'מדינת כל אזרחיה' שלפיו מתבקשים אזרחי ישראל היהודיים להתפרק מזהותם הפרטיקולארית באופן חד צדדי; לא ולא. הפרדת הדת מן המדינה אינה אמורה לשיטתי לבטל את אופייה היהודי של המדינה, מבחינת היותה מדינה עם תרבות יהודית, לוח שנה יהודי של ימי עבודה וחופש, כמו גם הכפפת זיקה יהודית זו לחוקה עתידית.
הפרדה זו נחוצה על מנת לתת אלטרנטיבה ברורה לכל אותם כוחות שמפרשים את היהדות כדבר שיכול להוות אלטרנטיבה לשלטון דמוקטי, היינו לכל דבר שמעדיף את הצו האלוהי על פני חוקים וחוקי יסוד, שאינם אלא חוקים שנוצרו במו''מ בין בני אדם.

אני כמובן ער לבעייה שיש בכל האמור לביצוע צעד מסוג זה והכשרתו בעיני הציבור הישראלי-יהודי, אולם הרעיון הכללי יכול להיות מצומצם פי כמה: החלת חוקי אישות אזרחיים כאלטרנטיבה פרגמטית לאלה שהחוקים הדתיים דוחים אותם, ומבט מחודש על האזרחות המילאטית הנהוגה כאן, בכל האמור לרעיון הסגרגציה בתוך הקו הירוק. אני מאמין ששיפורים טכניים אלה (כאמור, הרבה לפני הפרדת דת ממדינה) בתחום זה יקהו את הדברים המאוד לא נעימים שנראים מימין המפה הפוליטית-דתית, גם אם יתקלו בהתנגדות ובפחדים איומים מנישואי תערובת ושאר פחדים ימי ביניימים מסוג זה.

אתה יכול לטעון ולומר שרעיונות כאלה אינם אלא חלום באספמיה, כולל הרעיונות הפרגמטיים שאפילו אינם מבקשים להפריד דת ממדינה, וכי במצב העניינים הנוכחי אין שום סיכוי של מימוש דבר מסוג זה, ואני אפילו עשוי להסכים עימך. אלא מה? יש להציב שאיפה זו כנגד השאיפה של הפיכת ישראל לסוג של מדינה דתית הנשלטת על ידי חוקים כאריזמטיים ו/או חוקים דתיים ולא על ידי חוק חילוני יבש – בהנחה שאתה מעוניין להמשיך ולהגדירה כמדינה בעלת אוריינטציה וסדרי שלטון מערביים.
במילים אחרות: יש לתת קונטרה מסויים לאנאכרוניזם שמתקיים כאן על ידי חקיקה מתאימה שתרסן תופעות דתיות שונות. וויתור מראש על הנהגת רפורמות בתחומים אלה משחקת לידיהם של אלה שמראש מגדירים אותך כבועל נידות וטורף-שפנים, וכנגד זה יש להתייצב רעיונית.

לא יהיה מנוס מהתמודדות רעיונית בין חילונים לדתיים בשאלות אלו, כמו גם בשאלות אחרות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010